Değer Kaybı - Avukat

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Sevgili forumdaslar bir konuda tecrübesi ve bilgisi olanların biraz acil tavsiyesine ihtiyacım var.

27 Mayıs 2023'te Honda motosikletimle seyir halinde iken bana bir araba çarptı. Şükür bir sağlık problemim olmadı. Karşı taraf yüzde 100 kusurlu bulundu. Motorumda sadece kozmetik kusurlar oluştu ve ben de temiz yapılması için Bursa Duran Kardeşler yetkili servisine teslim ettim. Motorumu ancak Ekim ayının başında teslim alabildim.

Bu süreçte onlarca avukat firmasından telefon geldi. Güvenemediğim için önce motorumun tamiratinin tamamlanmasını bekledim, değer kaybına kendim basvuracaktim. Bugün yine bir avukatlık firması aradı, 22.000 TL civarı tamir faturasının garicinde6 16.000 TL civarı onaylanmış değer kaybı alacağımı, ve motorumun serviste yattığı süre boyunca ikame araç da verilmediği için günlük kiralama hesaplamasiyla ciddi bir miktar alacağımı belirtti. Önce bir IBAN numarası göndermemi, ve notere gidip avukat ..... adına kazadan dolayı değer kaybi işlemlerini yürütmek üzere vekalet vermem gerektiğini söyledi.

Ben de bu işlerle hem acemiligimden hem de vaktim olmadığından dolayi uğraşmak istemediğim için yarın ilgileneceğimi soyeldim. Eğer güvenli ise işlemleri teslim etmek isterim.

Aklımı kurcalayan konu ise burada bir dolandırıcılık olup olamayacagidir. Sigortacimla görüştüğümde onu da yapabilecegimi, islemlerin çok daha çabuk olacağını soyledi. Firma adına arayan kişi herhangi bir yüzde almadiklarini, karşı tarafın sigorta firmasının onlara ödeme yapacağını soyledi. Kısacası sorduğum her soruya gayet net ve çabuk cevap verdi. Bunun dolandırıcılık olup olmadığından nasıl emin olabilirim? Süreç aşağı yukarı böyle mi yürüyor?

Teşekkürler sevgiler.

JLN-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Sevgili forumdaslar bir konuda tecrübesi ve bilgisi olanların biraz acil tavsiyesine ihtiyacım var.

27 Mayıs 2023'te Honda motosikletimle seyir halinde iken bana bir araba çarptı. Şükür bir sağlık problemim olmadı. Karşı taraf yüzde 100 kusurlu bulundu. Motorumda sadece kozmetik kusurlar oluştu ve ben de temiz yapılması için Bursa Duran Kardeşler yetkili servisine teslim ettim. Motorumu ancak Ekim ayının başında teslim alabildim.

Bu süreçte onlarca avukat firmasından telefon geldi. Güvenemediğim için önce motorumun tamiratinin tamamlanmasını bekledim, değer kaybına kendim basvuracaktim. Bugün yine bir avukatlık firması aradı, 22.000 TL civarı tamir faturasının garicinde6 16.000 TL civarı onaylanmış değer kaybı alacağımı, ve motorumun serviste yattığı süre boyunca ikame araç da verilmediği için günlük kiralama hesaplamasiyla ciddi bir miktar alacağımı belirtti. Önce bir IBAN numarası göndermemi, ve notere gidip avukat ..... adına kazadan dolayı değer kaybi işlemlerini yürütmek üzere vekalet vermem gerektiğini söyledi.

Ben de bu işlerle hem acemiligimden hem de vaktim olmadığından dolayi uğraşmak istemediğim için yarın ilgileneceğimi soyeldim. Eğer güvenli ise işlemleri teslim etmek isterim.

Aklımı kurcalayan konu ise burada bir dolandırıcılık olup olamayacagidir. Sigortacimla görüştüğümde onu da yapabilecegimi, islemlerin çok daha çabuk olacağını soyledi. Firma adına arayan kişi herhangi bir yüzde almadiklarini, karşı tarafın sigorta firmasının onlara ödeme yapacağını soyledi. Kısacası sorduğum her soruya gayet net ve çabuk cevap verdi. Bunun dolandırıcılık olup olmadığından nasıl emin olabilirim? Süreç aşağı yukarı böyle mi yürüyor?

Teşekkürler sevgiler.

JLN-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Geçmiş olsun öncelikle hocam. Kaza sonrası bahsettiğiniz durum bana da olmuştu. Avukatlık firmaları aramıştı. Ben de sizin gibi dolandırıcılık muhabettinden korktuğum için kendim hallettim. Dolandırıcı olup olmadığını anlamak için adres isteyip avukatlık bürosunu ziyaret edebilirsiniz. Farklı ildeyse o ilde bulunan bir tanıdığınızdan rica edebilirsiniz. Ya da kendi ilinizde de bu işlerle uğraşan bir avukat illa vardır. Bence emin olmadan noterden herhangi bir işlem için yetki vermeyin.

Oguz6

0
Aracınız
Kendiniz başvurun hocam ben avukata verdim hata yaptım parayı yaklaşık 1 yılda zor aldım siz başvurunca sigorta şirketi 15 gün içinde parayı yatırıyor siz bu parayı beğenmezseniz tahkime başvurabiliyorsunuz benim avukat 15 gün sonra alınan parayı 1 yıl sonra ödedi

fd112

Özel Üye
Aracınız
Civic FD6 2012
Başvuru yapabilirsiniz avukat aracılığıyla iş ve işlemler itiraz tahkim vb. hususlarında etkisiyle tam 1 yılı buluyor.Değer kaybı (hakem ve tarafsız eksper raporu süreci)ve yattığı gün için ücret talep edebiliyorsunuz.

Ad Soyad
Aydın K.
Aracınız
Civic FC5 2018
işlemler doğru, anlatılanlar gerçek. fakat şöyle bir durum var, motorda oluşan maddi hasar ve varsa sizin uğradığınız kaza sonrası çalışmama durumu süreniz dışında avukatların birkaç lira alacağı için kazaya karışan diğer taraftan yüklü miktarda para kopartılmaya çalışılması etik midir? aynı şey bizim başımıza gelse ne düşünürdük?

son karar yine sizlerin, kaza için çok geçmiş olsun, araçla birlikte motor kullanan birisi olarak toplumsal motorlu farkındalığının artmasını dilerim.

Geri