direksiyon gicirtisi....ve iki paylasim

merhaba

Tatilden bugun geldim, sicagi sicagina paylasyim.

Direksyonu cevirdigimde bir gicirti sesi geliyor direksiyondan. Ancak bunu her zaman yapmiyor. Bazen tum yolcularin duyacagi kadar ses gelirken bazen sadece benim duyacagim kadar belli belirsiz bazen de hic gelmiyor. Genellikle manevra yaparken yani en az bir tur cevirdigimde oluyor yolda giderken ufak tefek direksiyon hareketlerinde olmuyor...

Servise gitsem, surekli ses olmadigindan tespiti zor, bir sure daha ses artana kadar boyle devam edeyim diyorum. Ama belki fikriniz vardir bu konuda....

Ayrica yeni konu acmayim burada yazayim dedigim iki paylasimim daha var...

Birincisi burada paylasmistim motevo marka double almistim, simdilik memnunum da, bu cihazda radyo kapamayi bulamadim, radyoyu kapatmak icin baska modlara geciyorum (ornegin tv veya araca bagli olan ama benim stick takmadigim usb baglantisi gibi) ancak bir sekilde radyo off butonu olmali diye dusunuyorum. Surekli muzik dinlemek istemiyrum.

Ikincisi ise istanbul-kas-istanbul guzergahinda 1700 km yol yaptim, tuketim icin ozel ozen gostermedim, yolun 200 kmsi kada econ acikti, neredeyse tamaminda klima acikti, burada paylastigim dag yollari micir satihlarda uzun sureli birinci vites kullanimi da dahil kilometrede 0,218 tl yakmisim (lpg birim fiyat ortalamasi 2,65 tl). Bence fena degil, sizce?

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
Ynt: direksiyon gicirtisi....ve iki paylasim

Hocam, direksiyon sürekli ses çıkarmıyor olsa bile yetkili servise uğramanızı mümkünse kayıt tutturmanızı tavsiye ederim, problem ileride büyürse en azından daha önceden geldiğiniz sorunu onların bulamadığı kayıt altında olmuş olur.

Navi için ben kendi navimde radyoyu hiç kapatmayı denemedim, menü içerisinde sizinde dediğiniz gibi başka bir fonksiyonu açarak kapatıyorum, dinlemek istemediğim zamanlarda sesini komple kapatıyorum.

Yakıt tüketimi bence gayet güzel, yol faktörleri olmasa rahatlıkla 20 kuruşu görebilirmişsiniz.

[quote author=NoFeaR link=topic=714.msg11800#msg11800 date=1410039897]
Hocam, direksiyon sürekli ses çıkarmıyor olsa bile yetkili servise uğramanızı mümkünse kayıt tutturmanızı tavsiye ederim, problem ileride büyürse en azından daha önceden geldiğiniz sorunu onların bulamadığı kayıt altında olmuş olur.

Navi için ben kendi navimde radyoyu hiç kapatmayı denemedim, menü içerisinde sizinde dediğiniz gibi başka bir fonksiyonu açarak kapatıyorum, dinlemek istemediğim zamanlarda sesini komple kapatıyorum.

Yakıt tüketimi bence gayet güzel, yol faktörleri olmasa rahatlıkla 20 kuruşu görebilirmişsiniz.
[/quote]

Tatilden geldiğimden beri ses yok. Yine de içim rahat etmedi, servise gittim. Ancak dediler ki eğer ses yoksa yapabileceğimiz bişey yok. Sesi duymamız gerek. En iyisi ses çıktığında gelin ya da sesi cepten kaydedin dediler....

İş emri bile açmadılar....

Sahi bu ses anlık bir şey olabilir mi? bir daha yapmadı.

Aracınız

Direksiyon kutusundan değil de amortisörlerin olduğu yerden gelen gıcırtı şeklindeki ses FD6 larda kronik bir sorundu ve üst kutupları söküp yağlayarak gideriyorlardı. Buna benzer bir ses FB7 d aracımda da zaman zaman geliyor.

yani aslında hallettik dedikleri çoğu sorun olduğu gibi FB7 kasya da geçmiş.

Radyo kapatma kısmını anlamamış olabilirim ama bizim Navitech cihazda da kapanmıyor. Tamamen kapatmak için cihazı kapatıyorum.

Radyoyu kapatmak icin kullanmadigim bir moda geciyorum. Su siralar av in modu benim icin uygun.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[quote author=nonickname link=topic=714.msg14246#msg14246 date=1412847171]
Tatilden geldiğimden beri ses yok. Yine de içim rahat etmedi, servise gittim. Ancak dediler ki eğer ses yoksa yapabileceğimiz bişey yok. Sesi duymamız gerek. En iyisi ses çıktığında gelin ya da sesi cepten kaydedin dediler....

İş emri bile açmadılar....

Sahi bu ses anlık bir şey olabilir mi? bir daha yapmadı.
[/quote]

Ses devam etmiyorsa kafaya takmayın, yapmaya başlarsa da en güzel çözüm video çekmek ;)

12

0

Aynı gıcırtı bende de var bu aralar biraz arttı
sebebi ön amortisör kule rulmanlar deniyor
araç ısındığı zaman ses artıyor
servise giderken yolu uzatın araç ısınsın iyice mümkünse güneşte beklesin sonra yolu uzatarak servise gidin
aracı serviste gidince stop etmeyin soğumasın
ses sabit durunca ya da hızınız 10km geçmedikçe daha çok duyarsınız bunun için araç dururken kontrol ettirin
kontrolde direksiyonu hafifçe çevirin

[quote author=muratdarı link=topic=714.msg15755#msg15755 date=1413809082]
Aynı gıcırtı bende de var bu aralar biraz arttı
sebebi ön amortisör kule rulmanlar deniyor
araç ısındığı zaman ses artıyor
servise giderken yolu uzatın araç ısınsın iyice mümkünse güneşte beklesin sonra yolu uzatarak servise gidin
aracı serviste gidince stop etmeyin soğumasın
ses sabit durunca ya da hızınız 10km geçmedikçe daha çok duyarsınız bunun için araç dururken kontrol ettirin
kontrolde direksiyonu hafifçe çevirin
[/quote]

teşekkürler. Zaten tatli dönüşü sıcak hava uzun kullanım sonucu olmuştu.

p8360

0
ayni sorun 99model aracimda var tofasta motor kayisi kisin nasil gicirdiyorsa direksiyondan ayni ses geliyor hidrolik ile ilgili bence bilen varmi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Forumda nerdeyse herşeyin geçmişte tartışıldığına çok güzel örnek bir konu (y)
Bu gıcırtı bende 6 yıl sonra ortaya çıktı :)

Bu konuyla ilgili çözüm konusu,

Geri