Dolandırıcı mıydı, Mağdur mu Bilemedim

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam bence ufak çaplı da olsa dolandirici o.
Bu devirde kredi kartısiz adam yok gibi ve nakidi bitse de benzinlige kimlik bırakmak kaydıyla 5-10 liralık benzin alırdı. Ayrıca bir benzerini Aksaray'da bende yaşamıştım. Sonra Aksaray'da eski bir benzinlik sahibine sorunca sürekli bu tip dolandırıcılar olduğunu anlatmıştı.
Ayrıca gerçekten ihtiyacı olan kişinin pek vicdan durumu olmaz diye düşünüyorum.

Turbey

0
Aracınız
Bunlarin taktik ayni k.marasta hastanedeyim.yanima biri geldi pazarcik ilcesinden geliyrm dedi mazot bitti 50 tl ver dedi mazot alcam dedi 20 vardi.yanimda al dedim ne yapacam ben onu diyor.bende bastim kufru s.....git lan dedim.cakal para begenmiyon dedim.bir lira vermiyecen bunlara.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bunlarin taktik ayni k.marasta hastanedeyim.yanima biri geldi pazarcik ilcesinden geliyrm dedi mazot bitti 50 tl ver dedi mazot alcam dedi 20 vardi.yanimda al dedim ne yapacam ben onu diyor.bende bastim kufru s.....git lan dedim.cakal para begenmiyon dedim.bir lira vermiyecen bunlara.
Çok acemiymis adam :) 20 tl veriyon ve begenmemezlik ediyor, o anda dolandırıcı olduğunu belli etmiş :)

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Buradaki anahtar cümle “ben dilenci değilim” İstanbulda yaşıyorum okadar alıştım ki artık mama isteyeni ayrı,yemek isteyeni ayrı şimdi de mazot çıkmış. Bu cümleyle giriş yaptıysa birisi ben başlıyorum sövmeye zaten. Almadığınız iyi olmuş çok bile muhabbete girmişsiniz gram vicdan yapmayın

06 HONDA 2234

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
böyle birisi benden 30 liralık mazot istese 30 lirayı adamın eline vermem arabasını pompaya yanaştırtıp 50 liralık mazot doldurturum deposuna, parasınıda benzinciye ben kendim veririm borç olarak değil sadaka olarak niyet edip veririm gider, zaten parayı gerçekten yakıt almak için mi yoksa bira almak için mi istediği orada ortaya çıkar, eğer mazot doldurdum diye mutlu olursa, yolda kaldığına dair gerçekten doğruyu söyleme durumu olabilir ve böyle bir adamdan sonrasında para mara istemem, eğer ki dolandırıcı yada sahtekar ise günahı ona dır benlik bir durum yoktur.

emanet fluence e binen adam neticede dilenci değildir, yolda kalmış kişiye verilecek olan para sadaka benzeri yardımlaşma değeri taşır yardımcı olmanın bize bir maddi değeri yoktur manevi değeri vardır, İslamda iyilik yap iyilik bul şeklinde karma inancı kesinlikle yoktur yolda kalmışa yardım gibi işlerin mükafatı ancak ahirettedir:), eğer bu kişi beni aldattıysa kandırdıysa ben de bunu sizin anlattığınız gibi kesin olarak tam olarak anlayamaz isem duruma göre cebimde param varsa yardım ederim geri çevirmem ve olası bir sahtekarlıkta günahını beni aldatan kişi çekecektir sevabı bana baki kalır. Ancak böyle bir olayda göz göre göre bariz şekilde aldatıldığımı kandırıldığımı anlar isem yada çevrede buna benzer olaylar sıklıkla yaşanıyorsa durum bundan farklıdır o zaman yardım edilmez.

Çok kötü zamanda yaşıyoruz böyle ihtimallerle karşılaşıp evham yapmak ta, her gördüğümüze güvenmemek te artık doğal şeylerdir o yüzden kendinizi üzmeyin.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
çevrede cebine belli dönemlerde belli miktarda para girse bile ekonomik durumunu bütçesini doğru yönetmeyi bir türlü beceremeyen düşünemeyeceğiniz kadar fazla insan var:) bunlardan yakınınızda varsa parasal yardım yapmanız onların para için hırsızlığa yada kötü amaçlı para kazanma yollarına başvurmalarını önler buraya kadar iyi güzel, ama burada en kötü şey bu tip adamların sizden para aldıkça bunu alışkanlık haline getirmeleridir. :) dolayısı ile bu tip insanlara hem para verip hemde akıl fikir öğretmeniz gerekir.

S

Silinen üye 20336

Guest
Geçen hafta çarşamba günü Didim'den Akçakoca istikametine yola çıktım. Öğleden sonra Uşak'a girmeden hemen önce hem benzin ikmali yapmak, hem de biraz mola vermek için bir benzinliğe girdim. Benzin aldıktan sonra biraz kenara doğru yürüyüp bir sigara yaktım. Çocuklar da yanımda koşturuyorlar falan neyse, çocuklar "cips istiyoruz" dediler, eşim onları aldı markete götürdü. O sırada benzinliğin çıkışından bana doğru bir adam hızlı adımlarla yaklaşırken bir yandan da el kol hareketleriyle "İyi günler kusura bakmayın" diyerek yanaştı. 15-20 m ilerideki Hyundai jipin sahibi aileyi göstererek, "Ya onların yanında hanım vardı, senin yanında da bir bayan olsaydı gelmezdim kusura bakma" dedi, halbuki 45 saniye öncesine kadar benim de yanımda bir bayan vardı. Neyse, ben bunu havalimanı çıkışlarındakiler gibi sahte parfüm satan biridir herhalde diye düşündüm. Adam benzinliğin çıkışındaki gri Fluance'ı göstererek. "Ya kusura bakma, İzmir'den yola çıktım, araba emanet. arabanın ibresi beni yanılttı, yakıt bitti, yanlış anlama ben dilenci değilim, yolda kaldım. Bana bi 30 liralık mazot alır mısın? telefonunu alayım bir şekilde haberleşiriz, ya da İzmir'e geldiğinde bir çayımı içmeye uğrarsın" kabilinden başladı anlatmaya.
Adamın tavrı hiç güven vermedi bana, ne diyeceğimi de bilemedim ilk anda. Benim bocaladığımı görünce "Tamam kardeş sen bana güvenmedin haklısın, hakkını helal et" falan demeye başladı (vicdan yaptırıyordu herhalde) Ben o zaman sana ibanımı vereyim falan dedim, hakkaten vicdan yapıp; orda da kıvırdı, "yok kardeş sen huzursuz oldun" falan diye. Ben böyle ısrarla vicdan yaptırmasından rahatsız oldum, "Valla daha önce benzer bir vaka başıma geldi, kusura bakmayın ama nasıl güveneyim şimdi size." dedim. Bir yandan da içimden diyorum "Ulan alt tarafı 30 lira mazot, öderse öder ödemezse de yanacağım bir meblağ değil." diye. Ama içimden bir ses de ısrarla bu adama güvenmemem gerektiğini söyledi, "Kusura bakmayın ama uzun yola nasıl cüzdansız kartsız çıktınız, hem bunlarda yol bilgisayarı var, ibre nasıl yanılttı sizi anlamadım" dedim. "Ya ben çıktığımda 250 km menzil gösteriyordu sonra hızla düşmeye başladı" falan diye bir şeyler söylemeye başladı, "ben vallahi dilenci değilim" dedi. İçimdeki ses ısrarla "güvenme bu adama" derken ben hiç cevap vermedim adama, sadece gülümsedim, o sırada eşimle çocuklar yaklaşıyordu, adam "tamam tamam sen bana güvenmedin" falan dedi, arabasının yanına gitti, telefonla falan görüşmeye başladı. Bir yandan da iyice vicdan yaptım "acaba alsam mı 30 tl mazot" falan derken bir yandan da bindik arabaya, koyulduk yola, bir süre içim huzursuz oldu vicdansızlık mı yaptım acaba diye ama sakin kafayla düşündükçe de adamın durumu çok mantıksız gelmeye başladı bana.
Yani her benzinlikte dursa 20-30 tl yakıt aldırsa millete ve herkes benim gibi aman 20-30 tl; gitse ne olacak diye düşünse... Bilemedim valla siz ne düşünürsünüz bu konu hakkında arkadaşlar? Var mıdır daha önce başına benzer bir vaka gelen?
OnurHas Hocam öncelikle samimi paylaşımınız için teşekkür ederim...

Bu tür durumlarda insan vicdanıyla mantığı arasında kalabiliyor...

Kandırılmak insanı gerçekten rahatsız eden bir durum. İnsanların duygularının sömürülmesi ise dolandırıcılığın ötesinde insanın insana güvenini yok eden ve yardımlaşmayı azaltan bir kötü ahlaklılık.

Yardım talebini güvensizlik nedeniyle olumsuz karşılayınca da olayın akabinde “acaba gerçekten ihtiyacı var mıydı?” düşüncesi ise ayrı bir üzüntü kaynağı oluyor...

Bu tür sömürülerin varlığını sürdürmesinin kaynağı maalesef toplum olarak dinimizin bizlere öğrettiği gibi yaşamıyor olmamız.
“-Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyen peygamberin ümmeti olarak komşumuzun kim olduğundan bile pek haberdar değiliz maalesef...!
Oysa herkes fitresini, zekatını olması gerektiği gibi verip yeterince infak etse, zenginler fakirleri gözetse kimsenin dilenmeye ihtiyacı kalmaz.
Yine de dilenseler bile “ben zaten üzerime düşen infakı fazlasıyla yaptım” hissiyatı vicdanlarımızı daha bir rahatlatacağı için daha kararlı da davranmamızı sağlayacaktır.

Bir başka bakış açısı ise kandırıldığına emin olsan bile paran varsa ALLAH rızası için ver. O ne yaparsa yapsın. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Nasibini değiştiremez... Tabi burası kulluk bilinç düzeyi yüksek ve yaşantısı sünnete göre olanlara has. İnşaALLAH bu kısma girmek nasip olur isteyen herkese...

Her insan bir başka alem aslında. Kimisi açlıktan ölür gelip bir lokma ekmek istemez kimisi parası çok benimle neden bölüşmüyor diye düşmanlık eder...

“Mal da yalan mülk de yalan var biraz da sen oyalan” demiş Yunus Emre. Ancak mal canın yongasıdır diyen atalarımız da var...

İyi insan olduğumuzu düşünenler olarak;
Ne dünyaya tam entegre olabiliyoruz ne de ALLAH’a layıkıyla kul olabiliyoruz...!!!

Moderatörün son düzenlenenleri:

OnurHas

Super Moderator
Yönetici
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
OnurHas Hocam öncelikle samimi paylaşımınız için teşekkür ederim...

Bu tür durumlarda insan vicdanıyla mantığı arasında kalabiliyor...

Kandırılmak insanı gerçekten rahatsız eden bir durum. İnsanların duygularının sömürülmesi ise dolandırıcılığın ötesinde insanın insana güvenini yok eden ve yardımlaşmayı azaltan bir kötü ahlaklılık.

Yardım talebini güvensizlik nedeniyle olumsuz karşılayınca da olayın akabinde “acaba gerçekten ihtiyacı var mıydı?” düşüncesi ise ayrı bir üzüntü kaynağı oluyor...

Bu tür sömürülerin varlığını sürdürmesinin kaynağı maalesef toplum olarak dinimizin bizlere öğrettiği gibi yaşamıyor olmamız.
“-Komşusu açken tok yatan bizden değildir.” diyen peygamberin ümmeti olarak komşumuzun kim olduğundan bile pek haberdar değiliz maalesef...!
Oysa herkes fitresini, zekatını olması gerektiği gibi verip yeterince infak etse, zenginler fakirleri gözetse kimsenin dilenmeye ihtiyacı kalmaz.
Yine de dilenseler bile “ben zaten üzerime düşen infakı fazlasıyla yaptım” hissiyatı vicdanlarımızı daha bir rahatlatacağı için daha kararlı da davranmamızı sağlayacaktır.

Bir başka bakış açısı ise kandırıldığına emin olsan bile paran varsa ALLAH rızası için ver. O ne yaparsa yapsın. Kimse kimsenin rızkını yiyemez. Nasibini değiştiremez... Tabi burası kulluk bilinç düzeyi yüksek ve yaşantısı sünnete göre olanlara has. İnşaALLAH bu kısma girmek nasip olur isteyen herkese...

Her insan bir başka alem aslında. Kimisi açlıktan ölür gelip bir lokma ekmek istemez kimisi parası çok benimle neden bölüşmüyor diye düşmanlık eder...

“Mal da yalan mülk de yalan var biraz da sen oyalan” demiş Yunus Emre. Ancak mal canın yongasıdır diyen atalarımız da var...

İyi insan olduğumuzu düşünenler olarak;
Ne dünyaya tam entegre olabiliyoruz ne de ALLAH’a layıkıyla kul olabiliyoruz...!!!

Sabah sabah ne güzel yazmışsınız @RS23 hocam ?
Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz resmen. Cimri bir adam değilimdir, para olsun, erzak olsun, kıyafet olsun, düzenli olarak yardım ettiğim aileler var. Böyle şeyleri esirgemem. Zaman zaman sadaka da veririm ama bu durum farklı bir durumdu işte, adam bana çok samimiyetsiz geldi, içimden bir ses ısrarla "bu adama yardım etme" dedi.
Söylediğiniz şekilde ne yazık ki toplumda ciddi bir ahlaki zaafiyet söz konusu son yıllarda. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla insanlar artık dini şu şekilde algılamaya başladı: 30 gün orucunu tut, her cuma namaza git, kurbanını kes, fitreni zekatını ver, sonra kul hakkı mı yiyorsun, günaha mı giriyorsun, ne halt edersen et; ne de olsa bunlarla cenneti garantiledin!
Ha tabii bir de sosyal medyada "bu mesajı 100 kişiye gönder, bin yıllık sevap kazan" zihniyeti var ki bu olaya hiç girmiyorum. :D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sabah sabah ne güzel yazmışsınız @RS23 hocam ?
Düşüncelerime tercüman olmuşsunuz resmen. Cimri bir adam değilimdir, para olsun, erzak olsun, kıyafet olsun, düzenli olarak yardım ettiğim aileler var. Böyle şeyleri esirgemem. Zaman zaman sadaka da veririm ama bu durum farklı bir durumdu işte, adam bana çok samimiyetsiz geldi, içimden bir ses ısrarla "bu adama yardım etme" dedi.
Söylediğiniz şekilde ne yazık ki toplumda ciddi bir ahlaki zaafiyet söz konusu son yıllarda. Çevremde gözlemlediğim kadarıyla insanlar artık dini şu şekilde algılamaya başladı: 30 gün orucunu tut, her cuma namaza git, kurbanını kes, fitreni zekatını ver, sonra kul hakkı mı yiyorsun, günaha mı giriyorsun, ne halt edersen et; ne de olsa bunlarla cenneti garantiledin!
Ha tabii bir de sosyal medyada "bu mesajı 100 kişiye gönder, bin yıllık sevap kazan" zihniyeti var ki bu olaya hiç girmiyorum. :D
Ciddi bir kanayan yaraya parmak basmissiniz (y)

Aracınız
Zamanında 22 yaşlarında bende parfüm işinden dolandirilmistim. 200 liram gitmişti artık iyi oldugunu bile düşünsem yolda durmuyorum. Uzun yolda mümkün oldugunca az duran yolculuğun keyfini hız ve müzikle almaya calisiyorum artık. 500 km boyunca hiç dinlenmeden gittigimi bilirim sonra 10 dk mola verip tekrar yola koyulmustum artık acimak yok.
Ne halleri varsa görsünler bakımsız araba intikamini yolda alır.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri