ECON Modu “sadece Benzin içindir” mantığı nedir ?

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba.
Bu ECON modu sadece benzin içindir lafını bir türlü anlayamıyorum. Sonuçta Benzinde tüketimi düşürüyorsa LPG de de otomatik olarak yakıt tüketimi düşer ? Benzin tüketimi düşüpte LPG tüketimi aynı kalacak hali yok.
Yani ECON moduyla ilgili çok yanlış bilgiler dönmüyor mu sizce ?
Birçok arkadaşlarımız ECON Modu açık aracın daha çok yaktığından bahsediyor.
Ben bu olayı şuna bağlıyorum ;

Econ modunun olayı “GAZ tepkilerini” yumuşatmaktır. Bir otomobilin en çok dur kalklarda yakıt harcadığını biliyoruz.
Şimdi siz diyelim ECON kapalı Gaza %50 bastınız. Motora direk %50 güç isteniyor mesajı veriliyor ve siz %50 güçle kalkıyorsunuz.

ECON Modu açık bir şekilde yine aynı %50 gaz verdiğinizde motordan direk %50 güç istenmiyor. %20,30,35.50 şeklinde yavaştan artacak bir biçimde güç isteniyor. Ve siz aracın gitmediğini çekmediğini düşünüp daha çok gitsin diye %70-75 gaz veriyorsunuz.

Doğal olarak siz aslında ECON’u anlamamış oluyorsunuz. Ciddi manada sabırlı olursanız ve araca ayak uydurursanız Benzin LPG fark etmeden yakıt tüketimini düşürebilirsiniz ?

Şehir içi sıkışık trafiklerde hep econ açık gidiyorum ciddi manada farkını hissettim. Hep yeşil alanda kalmaya çalışıyorum ?

Son düzenleme:

emin54

0
Bende yetkili serviste aracı ilk teslim aldığımıda econ modu lpg ve benzin farketmeksizin tasarruf sağlar dediler. Ve dedikleri doğru.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Ben bu durumu sürekli dile getiriyorum. Sen hem econu açıp hem gitmiyor deyip tapa gaz yaparsan tabi ki çok yakarsın. Ayrıca econu duruma göre kullanırım ben. Trafik varsa direk açarım. Dur kalk yaparken ekonomiye çok faydalı. Ama trafik yok ise şayet kapatırım. Önce mantığını anlamak gerek.

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Yumuşak sürüşe ve yakıt ekonomisine oldukça dikkat eden biri olarak diyebilirim ki econ tuşu LPG'li aracımda yakıt ekonomisi anlaminda faydadan çok zarar veriyor. Econ açık ve econ kapalı olarak tükettiğim depoları kiyasladigimda econ modu kapalı hali 100 km de 1 litreden biraz daha fazla az yakıyor. Üstelik arabanın kullanırken verdiği keyif de cabası. Bence varsayımlardan yola çıkmak yerine mod kapalı ve açık olarak deneyip karşılaştırmak en iyisi.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri