Egzozdan su atma

Arkadaşlar bir süre önce konu açmıştım. Motor suyu kapağını açık unutmustum. Sonrasında araç hararet yapmıştı. Farkwttikten sonra suyu vs tamamladım yaklaşık 500 km den fazla da yol yaptım. Ardından aracın motor suyunu değiştirdim. İçim rahat etmediği için. Usta motor suyunu değiştikten sonra aracın fan açmasını bekledi. Araç bir süre sonra fan açtı. Bugün egzozdan aracın su attığını gördüm. Aklıma tabi hemen conta ile alakalı problemler geldi. Araç lpg li olduğu için su atma olayının normal olduğunu da söyleyenlerde var. Fikrinizi almak istedim.

Motor suyu kapağı açık kaldıktan sonra yapılan işlemler

Yaklaşık 500 600 km yol aldıktan sonra motor suyunu değiştim. Araç motor suyu değiştikten bir süre sonra fan açtı.

Aracın cekisinde bir problem yok.

Motor yağı kontrol edildi bir problem yok.

Sonuç olarak egzozdan su atıyor. Su eksiliyor mu diye soracak olursanız şu an onu tespit edemedim.

Rolanti de iken bu olaya denk geldim.

Bir süre yol aldıktan sonra kontrol ettiğim de su atma problemi yoktu.

Son düzenleme:

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam araç ilk çalıştığında egzozdan su atma olur normaldir yoğunlaşma oluyor sonuçta. Siyah renkte falan değilse sıkıntı yoktur zaten gereken her şeye bakmışsınız :eek:k:

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Araç çalışırken egsozdan su atması tüm firmaların arzuladığı bunu maximum oranda yapmaya çalıştıkları bişey. Motor içerisinde bir yanma meydana geliyor ve devamında egsozdan atılan zararlı gazlar açığa çıkıyor. Bu çıkan gazların içerisinde bir miktar hidrojen de mevcut. Egsozdan atılım esnasında 2 hidrojen atomuyla 1 oksijeni birleştirip açığa su çıkarıp(h2o) atmak çevreye de verilen zararı azaltıyor. Hidrojeni tek başına atmosfere salmak,su olarak salmaktan daha zararlı. Kısaca egsozdan su atılması kötü bir durum değildir. Araç rölantide çalışırken geçip egsoza bakarsanız su damlattığını görürsünüz.

iPhone cihazından gönderildi.

Herkese teşekkürler. Sadece kısa süre önce bir hararet gecmisi olduğu için biraz temkinli davranıyorum.

Geri