El freni gevşemesi

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
Nerede dir tarif edebilir mısınız. Gorunen bir yerde midir??
İşaretli alanın içinde kampana vardır. Ama sadece disk frenlerde. Normalde kullandığımız frenler ise disk yüzeyine sürterek freni sağlar.

cf9834102d89ac477593521b33a4de98.jpg

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic ES7 2004
El freni merkez kaç paslanmış ise bu sıkıntılar olabiliyor... Merkez kaçı değiştiriseniz ve belli bir süre (1 hafta) kadar sürün sonra da değiştirdiğiniz yerde el freni ince ayarını yaptırın ...

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
İşaretli alanın içinde kampana vardır. Ama sadece disk frenlerde. Normalde kullandığımız frenler ise disk yüzeyine sürterek freni sağlar.

cf9834102d89ac477593521b33a4de98.jpg

HTC U11 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam bu durum fd6 için de geçerli mi?
1-2 ay sonra muayeneye girecegim. Muhtemelen mevcut durumda araç gecmeyecek. El freni ayar somunu son ayara geldi. El frenini en üst noktaya kadar çekersem aracı park halinde durdurabiliyor. Dik rampalarda kaçırabiliyor.
Balatalar 13 bin km. önce değişti ve durumlari çok çok iyi.
Arka fren diskinin kampanası içerisinde bir ayar yeri yada el freni balatası diye tabir ettiğiniz ayrıca bir balata (arka fren balatası değil) var mıdır?

mturker

Özel Üye
Hocam bu durum fd6 için de geçerli mi?
1-2 ay sonra muayeneye girecegim. Muhtemelen mevcut durumda araç gecmeyecek. El freni ayar somunu son ayara geldi. El frenini en üst noktaya kadar çekersem aracı park halinde durdurabiliyor. Dik rampalarda kaçırabiliyor.
Balatalar 13 bin km. önce değişti ve durumlari çok çok iyi.
Arka fren diskinin kampanası içerisinde bir ayar yeri yada el freni balatası diye tabir ettiğiniz ayrıca bir balata (arka fren balatası değil) var mıdır?
Üstad bende fd6 varken benimde öyle oluyordu ama aman aman gevşeme olmuyordu, gittiğim servis el fren tutulan yerden gerdirme yapıyordu oluyordu ama net surdan diyemem, muhtemelen sizinkiside tutulan yerden saldı kendini iyice, balata disk vs başka yerden değil problem.
Hatta çok basit işlem ve 20 saniyelik işlem.

Honda madness

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Üstad bende fd6 varken benimde öyle oluyordu ama aman aman gevşeme olmuyordu, gittiğim servis el fren tutulan yerden gerdirme yapıyordu oluyordu ama net surdan diyemem, muhtemelen sizinkiside tutulan yerden saldı kendini iyice, balata disk vs başka yerden değil problem.
Hatta çok basit işlem ve 20 saniyelik işlem.

Honda madness
Hocam el freni somununu sonuna kadar sıktım. Daha fazla gitmiyor. En yukarıda tutuyor. Orta derecede tutmasi için 8-10 diş çekmem lazım. Disk balata yeni sayılır.
Bugün ustaya sordum ayrıca el freni balatası var dedi.

mturker

Özel Üye
Hocam el freni somununu sonuna kadar sıktım. Daha fazla gitmiyor. En yukarıda tutuyor. Orta derecede tutmasi için 8-10 diş çekmem lazım. Disk balata yeni sayılır.
Bugün ustaya sordum ayrıca el freni balatası var dedi.
Valla ben el freni balatası hiç duymadım sonucda bilmemek değil öğrenmemek ayıp
Ne değişim yapan ne satan nede böyle bı cümle kuran inanın hiç duymadım.

Honda madness

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Valla ben el freni balatası hiç duymadım sonucda bilmemek değil öğrenmemek ayıp
Ne değişim yapan ne satan nede böyle bı cümle kuran inanın hiç duymadım.

Honda madness
Araştırmalarım sonucunda bazı araçlarda disk yüzeyinde ayak freni, disk içindeki kampana gibi kısımda da el freni için kampana icindeki balataya benzer bir sistem var. Fd6'da bunu göremedim. Olmadığından eminim. Sanırım halatta uzama var. Serviste 3-4 ay önce 5.140 TL idi. Yan sanayi alıp memnun kalan var mı acaba.

mturker

Özel Üye
Araştırmalarım sonucunda bazı araçlarda disk yüzeyinde ayak freni, disk içindeki kampana gibi kısımda da el freni için kampana icindeki balataya benzer bir sistem var. Fd6'da bunu göremedim. Olmadığından eminim. Sanırım halatta uzama var. Serviste 3-4 ay önce 5.140 TL idi. Yan sanayi alıp memnun kalan var mı acaba.
Belkide o yüzden bende duymadım hep Honda kullandigimdan yani.

Honda madness

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Arkadaşlar sorunu çözdüm.
Aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlara bilgi olması için yaptığım işlemi anlatıyorum.

Yaptığım işlem servis klavuzunda da yazıyor. Bir tamirci arkadaş ta aynısını söyledi.

1. El frenini indirerek ayar vidasını somun çıkmayacak kadar gevşetiyoruz.
2. Arka kaliperde bağlı yayların en üst noktada stop demirine temas ettiğinden emin oluyoruz.
3. Araç çalışırken ayak frenini birkaç kez pompalıyoruz.
4. El freni halatı, yaya kuvvet uygulayana kadar el freninin dibinde bulunan ayar somununu sıkıyoruz ve işlem tamam.

4 dişte kaçırma yapan rampada artık 2 dişle duruyorum.

Not: Eğer lift yada kanal yoksa arka lastikleri Sökmeniz gerekecek.

mturker

Özel Üye
Arkadaşlar sorunu çözdüm.
Aynı sorundan muzdarip olan arkadaşlara bilgi olması için yaptığım işlemi anlatıyorum.

Yaptığım işlem servis klavuzunda da yazıyor. Bir tamirci arkadaş ta aynısını söyledi.

1. El frenini indirerek ayar vidasını somun çıkmayacak kadar gevşetiyoruz.
2. Arka kaliperde bağlı yayların en üst noktada stop demirine temas ettiğinden emin oluyoruz.
3. Araç çalışırken ayak frenini birkaç kez pompalıyoruz.
4. El freni halatı, yaya kuvvet uygulayana kadar el freninin dibinde bulunan ayar somununu sıkıyoruz ve işlem tamam.

4 dişte kaçırma yapan rampada artık 2 dişle duruyorum.

Not: Eğer lift yada kanal yoksa arka lastikleri Sökmeniz gerekecek.
Hadi geçmiş hocam

Honda madness

Geri