Eneos motor yağı

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Eneos hyper multi 5 w30 sipariş verdim. Telif açtım 2017tarihli yağ göndereceğim dediler.
ama Eneos hyper R1 5w30 geldi. Hemde haziran 2016 tarihli.

Ne yapmalıyım? Aracı fd6 2008 olm.

Biraz araştırdım. Sanki tüm yağlar hemen hemen aynı gibi. Saticilarda pek bir şeyden anlamıyor gibi geldi bana.

Eneos Hyper R1 5w30 ; C4 sınıfı ve DPF li ve 3 yollu konvertorlu araçlar içinmiş. Avrupa Dizel ve benzinli araçlar için ozellikle Renault için üretilmiş. Sanki daha iyi gibi geldi bana.

Eneos Hyper Multi 5w30 ; JAPON Benzin ve Dizel ler için A5/B5 sınıfı.
Birde bunun yalnız Hyper 5w30 olanı ve Hyper S 5w30 olanı var.
Her firmaya göre ve her standarda göre ( Avrupa,Amerika,Japon, Mercedes, BMW gibi ) viscosite sabit kalmak şartı ile modifikasyon yapmışlar, anladığım kadarıyla.
Eski yaglar avrupada AB gibi siniflandirilirken zamanla bunların bir kismı iptal edilerek 2010 gibi yillarda C sınıfı yağlar geliştirilmiş.

Bilgisi olan abilerimizin tavsiyelerini alabilir iyim ?

SM-T550 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Eneos hyper multi 5 w30 sipariş verdim. Telif açtım 2017tarihli yağ göndereceğim dediler.
ama Eneos hyper R1 5w30 geldi. Hemde haziran 2016 tarihli.

Ne yapmalıyım? Aracı fd6 2008 olm.

Biraz araştırdım. Sanki tüm yağlar hemen hemen aynı gibi. Saticilarda pek bir şeyden anlamıyor gibi geldi bana.

Eneos Hyper R1 5w30 ; C4 sınıfı ve DPF li ve 3 yollu konvertorlu araçlar içinmiş. Avrupa Dizel ve benzinli araçlar için ozellikle Renault için üretilmiş. Sanki daha iyi gibi geldi bana.

Eneos Hyper Multi 5w30 ; JAPON Benzin ve Dizel ler için A5/B5 sınıfı.
Birde bunun yalnız Hyper 5w30 olanı ve Hyper S 5w30 olanı var.
Her firmaya göre ve her standarda göre ( Avrupa,Amerika,Japon, Mercedes, BMW gibi ) viscosite sabit kalmak şartı ile modifikasyon yapmışlar, anladığım kadarıyla.
Eski yaglar avrupada AB gibi siniflandirilirken zamanla bunların bir kismı iptal edilerek 2010 gibi yillarda C sınıfı yağlar geliştirilmiş.

Bilgisi olan abilerimizin tavsiyelerini alabilir iyim ?

Yağcı çok rahat hepsi aynı kategorideki yağdır aynı işi görür ama istersen değiştiriyim diyor.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=3801]Edinew[/MENTION] Bence aldığınız ürün değilse iade edin, satıcının tavrı ortada.

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
Kullanım kılavuzu da A1B1 A3B3 A5B5 yazıyor doğru ama 2009-2010 gibi emisyon değerlerini düşürmek amacı ile düşük kükürt, fosfor,sülfat değerlerine sahip C yağları girmiş piyasaya ve özellikle A1B1 sınıfı kaldırılmış. A1B1 diye bir yağ istemekte yok yani. C3 ve C4 gibi yağlar çıkmış.
Tüm bu bahsettiğimiz yalnızca Avrupa otomotiv üreticileri birliği sıniflandirmalaridir.
A benzinli oto
B dizel oto ve hafif ticari
C düşük SASP ( kükürt, fosfor,sülfat ve. )
E Ağır hizmet araçları imiş.

Satıcının tavrını şu an için göz ardı ediyoruz. Sizler ile Teknik olarak fikir birliğine ulaşabilmenin bir yolunu arıyorum.
Mobil formülü 3000 sanırım C sınıfı örnek olarak.

esaret

0
C sınıfı yağlar dpf li olur genelde. Tam sentetik. Deyecektim ki bilgiyi buldum. Al kardeşim oku bilgilen. Biz de bilelim. İyi ki sordun bak benim de kafama takılıyordu.

Euro 4 standardı ya da daha üstü için, egzoz gazı son işlemli (yani is parçacığı filtresi) benzinle veya dizel motorla çalışan taşıt araçları için Düşük SAPS veya Orta SAPS adlı yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar ayrıca C1, C2, C3 veya C4 tanıtma kodlarını taşırlar.

D6503 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

esaret

0
Yağın, düşük sıcaklıkta motorun son yağlama noktasına erişmek için 0W-XX yağları durumunda 2.8 saniye ya da 15W-XX yağları durumunda 48 saniye harcayıp harcamaması motorun çalışma ömrü üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir

Demekki ilk sayı düşük olacak. Bu da önemli

esaret

0
Benzinli motor yağları*
A1 : Düşük sürtünme, yüksek viskozite*
A2 : Genel amaçlı*
A3 : Yüksek performans ve-veya uzun değiştirme periyodu*
A4 : GDI benzinli motorlar*
A5 : Düşük viskoziteli ve sürtünmeli, uzun yağ değiştirme

Edinew

0
Ad Soyad
Edi New
Aracınız
Civic FD6 2008
[MENTION=6285]esaret[/MENTION] teşekkür ederim.
Tüm gün bununla meşgul oldum.
DPF diesel partikül filler yağda değilde araçta oluyor sanırım. Fd6 kitapçiginda bunun karşılığı olarak 3 yollu konvertör den bahsediyor. Bu parça/ mekanizma Emisyon gazlarını düşürmeye yarıyormuş.
Ama dediğiniz gibi bazı yağlardada Eneos premium hyper S gibi direk DPF li diyor ama çeviri hatasida olabilir. DPF li araç için olduğu kastı olabilir.
Öğrenmeye ve anlamaya çalışıyoruz.

Geri