Civic FD6 Evde Subap Ayarı Yapmak

Aracınız
Civic FD6 2010
Sentil çakısı aldım. Subap ayarını kendim yapacağım. Öneri, tavsiye, dikkat etmem gereken birşey var mı? İnceledim bir miktar nasıl yapıldığına dair. Videosunu da çekeceğim inşallah. Sizce bu topa girmeli miyim?

Ankara'da mamaktan şaşmaz'a aracı bırakıp geri gelmek falan ertesi gün almaya gitmek bunlar çok zor olacak. Bunun yerine kendim yapayım diyorum.

Aracınız
Civic FB7 2014
Sentil çakısı aldım. Subap ayarını kendim yapacağım. Öneri, tavsiye, dikkat etmem gereken birşey var mı? İnceledim bir miktar nasıl yapıldığına dair. Videosunu da çekeceğim inşallah. Sizce bu topa girmeli miyim?

Ankara'da mamaktan şaşmaz'a aracı bırakıp geri gelmek falan ertesi gün almaya gitmek bunlar çok zor olacak. Bunun yerine kendim yapayım diyorum.
O topa girmeyin derim şahsen.

Aracınız
Olabilir neden olmasın akü kutup basını sökün bir sey olmaz. Egsoz ve emme kısımın ölcülerini öğrenin külbürütör kapagı cıkıyor sadece birde ne olur ne olmaz sıvı conta ve yeni conta alın servisten.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Subap ayarı konusunda forumda gözlemlediğim pratikte bu işi gerçekleştirmişler @Hakan_1453 ile @kipermufit hocalardır, eğer bu işte kararlı iseniz tavsiyem mutlaka bu hocalarımla irtibata geçip teoriğini iyice öğrenin.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ayrıca @kipermufit hocamın bu konusunuda iyice inceleyin (y)

Aracınız
Civic FB7 2015
Bu videoda detaylıca anlatılmış.
Motoru senteye getirdikten sonra gerisi kolay. (1. silindir)Sente çizgisini videoda anlatıyor.(Kam mili dişlisinde up yazıyor)1.silindiri senteye aldığınızda emme egzoz piyonaları boşta olmalı. Bu konumda boşluk ayarını yapacaksınız.(Egzoz 0,25mm, emme 0,20mm olmalı).
1.silindiri bitirdikten sonra motoru 180 derece saat yönünde krank kasnağının ordan döndüreceksiniz.
1-3-4-2 ateşleme sırasına göre 3.silindir senteye gelir ve supap boşluk ayarını yaparsınız. 180 derece daha çevirip 4. silindir ve son olarak 180 derece daha motor çevrilir ve 2. silindir supap ayarı yapılır.
Supap ayarı yaparken sentili paralel bir şekilde supap boşluğu arasına geçirerek ayar yapın.Aksi durumda yanlış ayar yaparsınız. Sentili hareket ettirdiğinizde ne zor ne de kolay hareket etmeli.(Tatlı sıkı )

Supap ayarı yapmadan önce bir kaç video izlemenizde fayda var. Hassas bir ayar ama zor değil dikkatli olmak lazım.

Son olarak külbütör kapağının contasını değiştirmenizde fayda var.

Aracınız
Civic FD6 2010
Elimden geleceğini düşünüyorum. İnce işleri severim, tamirci olmasam da bilgisayar tamiratı, elektrikli alet tamiratı çok yaptım. El ayarıma güvenirim. En son civic kapı gergi lastiğini değiştirmiştim.

Ustama gidebilsem hiç uğraşmayacam ama gidemiyorum. Hem izin yazmam lazım. Hem de otobüslerle uğraşacam. Evimle arası çok ters kalıyor sanayiinin. Baska yerde yaptırıp bilmediğim ustaya güveneceğime kendim yaparım diyorum.

En kötü ihtimalde başıma ne gelebilir? :)

Aracınız
Civic FB7 2015
Elimden geleceğini düşünüyorum. İnce işleri severim, tamirci olmasam da bilgisayar tamiratı, elektrikli alet tamiratı çok yaptım. El ayarıma güvenirim. En son civic kapı gergi lastiğini değiştirmiştim.

Ustama gidebilsem hiç uğraşmayacam ama gidemiyorum. Hem izin yazmam lazım. Hem de otobüslerle uğraşacam. Evimle arası çok ters kalıyor sanayiinin. Baska yerde yaptırıp bilmediğim ustaya güveneceğime kendim yaparım diyorum.

En kötü ihtimalde başıma ne gelebilir? :)
Yanlış ayar yaptığınızda araç çekişten düşebilir veya şıkırtılı çalışabilir.
Şimdiden kolay gelsin.

Geri