Civic FB7 Fb7 2012 LPG hacminden çok gaz alıyor!

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2012 fb7 stepne tüp 42 lt. var. Genelde LPG tamamen boşalmadan dolum yapmıyorum. Fakat son 3 aydır özellikle gaza gelen zamlardan sonra bir durum dikkatimi çekti. Tamamen depo boşalıp gaz tükendi sesi geldikten sonra full dolduruyorum. Ve en az 3 yakıt istasyonunda denedim full dolduruyorum ve yakıt fişinde 47 lt görünüyor. Bunu istasyon görevlisine soruyorum cevap veremiyor. Gaz bakım ustama soruyorum sistemde sorun görünmediğini söylüyor. Aklıma takılan nasıl böyle bir şey olabilir. Acaba haberimiz olmadan her araca bir kaç litre fazla mı yazıp fiş kesiyorlar. Var mı böyle bir durumla karşılaşan bu konuyu araştırmaktan yanayım. İyi akşamlar herkese.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2012 fb7 stepne tüp 42 lt. var. Genelde LPG tamamen boşalmadan dolum yapmıyorum. Fakat son 3 aydır özellikle gaza gelen zamlardan sonra bir durum dikkatimi çekti. Tamamen depo boşalıp gaz tükendi sesi geldikten sonra full dolduruyorum. Ve en az 3 yakıt istasyonunda denedim full dolduruyorum ve yakıt fişinde 47 lt görünüyor. Bunu istasyon görevlisine soruyorum cevap veremiyor. Gaz bakım ustama soruyorum sistemde sorun görünmediğini söylüyor. Aklıma takılan nasıl böyle bir şey olabilir. Acaba haberimiz olmadan her araca bir kaç litre fazla mı yazıp fiş kesiyorlar. Var mı böyle bir durumla karşılaşan bu konuyu araştırmaktan yanayım. İyi akşamlar herkese.

Hocam şu aralar herkes yüzde 13, 15, 17, 20 gibi yakıt tüketimi verilerinden bahsediyor. Belki de olabilir. Yani 42 litrelik tank 35, 37 filan alır, 47 ne? Ya tankınız daha büyük, ya da bu işte bir iş var bence.

Redmi Note 7 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

mturker

Özel Üye

Taksiciler genelde şöyle yapıyor, atıyorum 42lık Tankınız var bunun 9 lt kadarını hava için ayırıyor tank kendıne, ve taksiciler bunu actırıyor, dolu dolu azından burnuna kadar dolduruyorlar, belki sizinde tankla alakalı Bı durum olabilir. Benım fd6 aracım varken oda oyleydı 42lıktı, 43 - 44 lt kadar alıyordu rahat.

FIG-LX1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

fx2006

0
Ad Soyad
Ahmet Mehmet
Aracınız
Civic FE1 2021
şamandıra seviyeniz yükselmiştir, deponuz 42 değil 50 liktir ve bunun 8 litresi kadarı güvenlik nedeniyle şamandıra ayarı ile boş bırakılır ancak siz sürekli fulle fulle derseniz ve gaz dolduran arkadaşlar zorlama sesi geldiğinde gazı kapatmazsa şamandıranız yükselir ve bu güvenlik alanınıda doldurmaya başlar büyük ihtimal bu şekilde olmuştur, işin tehlikesi varmı diye sorarsanız belki soğuk günlerde değil ama yazın çok büyük tehlike oluşturur, akşam serinliğinde depoyu fülleyip gündüz sıcağında aracınızı bırakırsanız gaz içinde genleşip yer bulamaz ise kazanı patlatma ihtimali olabiliyor. Şamandıranızı düzelttirin.

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar bilgilendirme için teşekkür ederim. Tankın 42 olduğuna eminim. Fullerken bahsettiğiniz zorlama sesi gelmeden kapatıyorum her zaman. Bu durumun tehlikeli olduğunun farkındayım. Gaz ustamla test ve kontrolleri yaptık şamandıra veya farklı bir problem tespit edemedik. Yine de farklı bir ustaya göstermekte fayda var. Açıkçası arızadan çok yakıt istasyonlarından şüphelenmeye başladım. Eğer aynı durumla karşılaşan olursa bilgilendirmesini rica ediyorum. Düşünürsek her araçtan pompa başına 4-5 lt fazla ücret alınsa dünya para yapar sonuçta. Ve şu dönemde insanın aklına binbir tür hile gelmiyor değil.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@TUNAHAN OBT bence ilk başta söylemem gerekirse LPG tankınızın şamandırası arızalı, onu değiştirmenizi öneririm.

Bildiğim kadarıyla 42 lt.lik silindirik tanklar çok soğuk hava koşullarında depolanan LPG'nin daha sıkıştırılabilir hale geldiği varsayılarak daha fazla lt. alabilirsiniz ancak 42 lt.lik tanka 47 lt. basılmasının mümkün olmaması gerek, ya araçlarımızdaki tanklar soğuk hava ve yüksek basınçta daha fazla lt. alabiliyor ya da istasyonların sayaçları ile oynanmış ve daha fazla lt. konulmuş gibi görünüyor.
Eğer aracınız BRC'li ise 2A mühendisliğe başvurup elinizdeki yakıt alım fişleri ile başvurup nedeni hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Aracınız
Civic FC5 2020
Bazen benimde başıma geliyor ama hiç bir yerde cevabını bulamadım candan mühendisliğe acaba hava mı basıyorlar diye soruldu kesinlikle basamazlar dedi ama cevabını vermedi çözemedim mevzularda 1 tanesi

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri