Fb7 80 binden sonra yag 10/40 mi kullanilir. Antalya

Aracınız
Yazın 0W 30 kışın 0W 20 kullanırım. Yağ viskolitesi ile fazla oynamayı km ile yağ değişimi pek sağlıklı olmaz ayrıca yağ lambası yakan Hondalarin çoğu kalın yağ yüzünden yakmaktadir. 10 40 nedir Allasen kamyon yağı o :))) özellikle lpg kullananlar vizko değeri 0 ile başlamalı motor ne kadar çabuk yaglanirsa o kadar uzun ömürlü olur. %75 ı motor ömrünün ilk çalıştırma yani soğuk başlamada tükenir taksi motorlarının ömrü bundan dolayı uzundur ve taksicilere sorarsanız benzinli motor kullanır çoğu dizel 2 kat hem masraflı hem arızası çok olur uzun vadede. Antalya sıcak bir yer olduğu için 0W 30 kullanmanızı tavsiye ederim fazlası kışın özellikle motor sesini artırıp bir miktar yakıt tüketimini fazlalastirir.

SM-T800 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yazdıklarınıza genel olarak katılıyorum. Ancak yazın farklı, kışın farklı yağ kullanmanmak doğru değil. FB7 lerde yaz kış 0w-20 kullanılmalıdır.

Kışın kullandığınız 0w-20 yağ aracın motoru ısındığında 100 derece sıcaklığa ulaşıyor, bir sorun çıkmıyor. Bu yağı yazın antalyada kullansak ne olacak antalyanın 40 derece sıcağı bu yağı bozacak mı?

Yağdaki 20 ve 30 rakamlarının yaz sıcaklarıyla bir ilgisi yok. Bu rakamlar motor ısındığında yani yağ 100 dereceye geldiğinde yağın ulaşacağı viskoziteyi gösteriyor.

Aracınız
Yazdıklarınıza genel olarak katılıyorum. Ancak yazın farklı, kışın farklı yağ kullanmanmak doğru değil. FB7 lerde yaz kış 0w-20 kullanılmalıdır.

Kışın kullandığınız 0w-20 yağ aracın motoru ısındığında 100 derece sıcaklığa ulaşıyor, bir sorun çıkmıyor. Bu yağı yazın antalyada kullansak ne olacak antalyanın 40 derece sıcağı bu yağı bozacak mı?

Yağdaki 20 ve 30 rakamlarının yaz sıcaklarıyla bir ilgisi yok. Bu rakamlar motor ısındığında yani yağ 100 dereceye geldiğinde yağın ulaşacağı viskoziteyi gösteriyor.
Yağın çabuk ısınması aşınmayı ve sürtünmeyi fazlalastir. Bu zararın yanı sıra performans kaybına sebep verir. Ben devir çevirmeyi sevdiğim için bunu ince yağ ile uzun süreli yapmam ve 3 RPM yukarısına asla LPG modunda cikarmamaya özen gösteririm subap ayarını bozan unsurlardan biridir yüksek isidir. Otomotiv sektöründeyim. Hatta bir ara htr bünyesinde çalışmıştım. Ben psikolojik olarak rahat edemem bu konuda fakat TR de standart 0.20 demek yağ en iyi performansını -1 ve +20 derece olarak vermektedir. Mineral ve tam sentetik farklıdır. Wankel motorlar hakkinda da bilgim ve tecrubem vardır. Fakat konu burada yağ tavsiyesi istemissiniz. Evet 0.20 olur ama bence 0.30 tavsiye ediyorum ben. Motor yağları isindikca akiskanlasir,fakat fazla isindiklarinda daha da akiskanlasir, uzun vade de zarar görecektir metaller. Ben 200 k da motor yemek istemem. Tabi şahsi düşüncem böyle sadece neden 0.20 neden 0.30 konusunu aciklamasini yaptim dilediğiniz yağı kullanabilirsiniz.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Yağın çabuk ısınması aşınmayı ve sürtünmeyi fazlalastir. Bu zararın yanı sıra performans kaybına sebep verir. Ben devir çevirmeyi sevdiğim için bunu ince yağ ile uzun süreli yapmam ve 3 RPM yukarısına asla LPG modunda cikarmamaya özen gösteririm subap ayarını bozan unsurlardan biridir yüksek isidir. Otomotiv sektöründeyim. Hatta bir ara htr bünyesinde çalışmıştım. Ben psikolojik olarak rahat edemem bu konuda fakat TR de standart 0.20 demek yağ en iyi performansını -1 ve +20 derece olarak vermektedir. Mineral ve tam sentetik farklıdır. Wankel motorlar hakkinda da bilgim ve tecrubem vardır. Fakat konu burada yağ tavsiyesi istemissiniz. Evet 0.20 olur ama bence 0.30 tavsiye ediyorum ben. Motor yağları isindikca akiskanlasir,fakat fazla isindiklarinda daha da akiskanlasir, uzun vade de zarar görecektir metaller. Ben 200 k da motor yemek istemem. Tabi şahsi düşüncem böyle sadece neden 0.20 neden 0.30 konusunu aciklamasini yaptim dilediğiniz yağı kullanabilirsiniz.

GM 5 Plus d cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Yağ tavsiyesi isteyen ben değildim, yanlış anladınız sanırım. "0.20 demek yağ en iyi performansını -1 ve +20 derece olarak vermektedir" demişsiniz. Bu tamamen yanlış bir ifade. Yağ üzerindeki rakamların ne anlama geldiğini liquimoly sitesinde aşağıdaki gibi açıklıyor.

VİSKOZİTE bir sıvının iç sürtünmesinin ölçüsüdür. Sıcaklık ile arasında çok güçlü bir ilişki vardır ve SAE komitesi (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) tarafından sayı / harf kombinasyonlarına göre ayrılmıştır. (örn. 5W-40) Referans sayısı (örn. 5W= kış) düşük sıcaklıklardaki davranımlar için ve referans sayısı (örn. 40) yüksek sıcaklıklardaki (100 °C) akış özellikleri için kullanılan koddur.

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Motor yag 87bin

TURKCELL T50 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
MERHABALAR BİRAZ DAHA ARAŞTIRMA YAPTIM BU MOTOR YAĞI KONUSUNDA ...HONDA KİTAPÇIĞI KARIŞTIRDIM...Bu arada 2013 FB7 ECO OV.(OTOMATİK) aracım....ben aracı aldığımdan beri 2.KEZ bakıma sokucam.. ARACIM Şuan 90 bin km de .internetten 0W20 Almış bulundum maalesef bi dahaki SEFERE 5w30 alacağım.. ...kitap ta YAĞ seçini bize bırakmış ve hava sıcaklığana göre grafiğe dökmüş...Bende bu grafikten yola çıkarak 0W30 yada 5w30 kullanmayı düşünüyorum 0w30 BİRAZ pahalı onun 5W30 devam :) ....GRAFİĞİ İNCELEYİNİZ. 2013 FB7 ECO OV.LPG li aracım...ve ben 0w20 yağın sıcak ülkeler için İYİ OLMAYACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM yağın ince olduğunun DÜŞÜMCESİNDEYİM.....ki kitapçık ta BUNU GÖSTERİYOR...UMARIM YARDIMCI OLMUŞUMDUR.TEKNİK PERSONELDEN SAYGILAR..Screenshot_20181114-234529_Drive.jpeg

HONDAŞK 'tır...

Geri