FB7 bakım (el emeği)

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
@rundll32 hocam subap ayari bogaz kelebegi temizligi motor yag filtre buji z rot fren balatasi degisimi lpg ayar antifriz degisimi vs.vs. gibi bircok degisim konularinda tecrubem var. Bu zamana kadar hep kendim yaptim. Hicbir sıkıntı yasamadim. Bunu da yapabilirim ancak elektrikli yag pompasi arayisi icerisindeyim. :) siz yine de tarif edin tecrube tecrubedir
sizin için çocuk oyuncağı hocam o zaman. şanzumanın alt kısmına denk gelen yerde yere pararlel bir tapa var 3/8 lokma kolu tam giriyor yuvaya onunla tapayı söküp yagı boşaltın 3lt çıkıyor zaten. tapanın durumuna göre pul değişimi yapabilirsiniz her ihtimale karşı 1 adet alın ben değiştirmedim. yag boşaltıktan sonra tapayı kapatıp üstten (akünün hemen arka kısmından şanzumanın üstüne bakın yag cubugunu göreceksiniz sarı sarplı) onu yerinden çıkarıp ya uzun bir huni ile yada benim yaptığım gibi 8 veya 10 luk bir hortumun ucuna huni takıp 3 lt yağın hepsini boşaltın işlem bu kadar. filtresiide değiştirecekseniz filtrede hava kazanının arkasında kalıyor. öncelikle hava kazanının önde ve sağ tarafında bulunan cıvataları lokma anahtarı ile sökün kazanın arka tarafı geçmeli biraz sert iki elinizi hava kazanının alt kısmından sokup yukarı dogru kanırtın çıkacaktır kazanı dışarı almadan üstte bulunan oksijen sensörü kablosunu ve sol taraftaki gaz kelebeğinin ordaki bağlantıyı sökmeyi unutmayın. kazanı cıakrdıktan sonra tam olarak boğaz kelebeğinin alt kısmında kalıyor motorun üstüne bi kelepçe ile sabitlenmiş durumda kelepçeyi söküp iki ucundaki hortumlardan ayırıp filtre değişimide yapabilirsiniz kolay gelsin

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@rundll32 hocam cok guzel anlatmissin agzina saglik. Dunden beri manisa sanayisinde her dukkana sordum sanziman yagi degisimi yapabilecek kaizen oto dan baska biryer yok. O da pazartesi gel demisti ben de p.tesi burda olmayacagim icin degisimi yaptiramiyicam. Manisa gibi buyksehirde sanayide yag degisimi yaptiramiyoruz. eskisehire dondugumde artik kendim degistiricem. Ya da mobil honda var orda yaptirabilirsem orda yaptiririm. Bilgilendirme icin tesekkur ederim. :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@rundll32 hocam cok guzel anlatmissin agzina saglik. Dunden beri manisa sanayisinde her dukkana sordum sanziman yagi degisimi yapabilecek kaizen oto dan baska biryer yok. O da pazartesi gel demisti ben de p.tesi burda olmayacagim icin degisimi yaptiramiyicam. Manisa gibi buyksehirde sanayide yag degisimi yaptiramiyoruz. eskisehire dondugumde artik kendim degistiricem. Ya da mobil honda var orda yaptirabilirsem orda yaptiririm. Bilgilendirme icin tesekkur ederim. :)
Şanzıman yağ değişimi motor yağı değişiminden farksız gibi :) Zorlanmadan yapacağınızı düşünüyorum (y)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@m2hamid @rundll32 benim amacim yag degisimini 3 litre olarak degil 7 litre olarak yapmak :) ilk bi sirkulasyon pompasi yapmam lazim 12 v. Motordan cark sistemiyle. Bugun sanayiye girince kendimi lamborghini sahibi gibi hissettim abi bu honda yapamayiz abi bunu burda kimse yapamaz abi elletme falan filan. Lan olum abartmayin dedim artik ciktim sanayiden. :D :D:D

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@m2hamid @rundll32 benim amacim yag degisimini 3 litre olarak degil 7 litre olarak yapmak :) ilk bi sirkulasyon pompasi yapmam lazim 12 v. Motordan cark sistemiyle. Bugun sanayiye girince kendimi lamborghini sahibi gibi hissettim abi bu honda yapamayiz abi bunu burda kimse yapamaz abi elletme falan filan. Lan olum abartmayin dedim artik ciktim sanayiden. :D :D:D
Bence gerek yok ama :) 3 lt.yi değiştirin, 1 hafta sonrada kalan yağı tekrar değiştirin.
Aslında yabancı forumlardan tork konvertörünün içindeki yağ ne kadar sürede tam karışıma uğrar bunu boş vakitte araştırmak lazım :unsure:

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
şanzuman yag değişim aralığının ilk 60 bin sonraki her 40 binde olmasının sebebi zaten içinde kalan eski yağdan dolayı. bence boşuna masraf olur ama siz bilirsiniz

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
@rundll32 Izin donusu degistirecegim hocam. 3 litre olarak. Hala kullaniyorum ayni seyi birdaha yapmadi cok sukur. Anlik birsey oldu galiba. parcayi da senin dedigin arkadastan alirim hocam

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2014
aracım 85 bin km oldu yağ değişim zamanı geldi şanzuman yağıda en son 55 binde değişmiş 3 yıl olmuş listeye onu da yazdım. ön balatalar ve arka balatalarında durumları bitmek üzereydi başlamışken hepsini alayım dedim iş büyüdü :)
yavaş yavaş kimisini netten kimisini honda gruplarındaki parçacılardan temin ettim. alet edevat kullanmasını bilirim daha önceki araçlarımda da bakımlarını hep kendim yaptım. hem keyif aldım hemde güzel bir gün geçirdim

motor yağı motul 0w30 5 LT-250 TL (4 lt lik yok 1 lt artıyor)
filtre seti rixenberg hava yag polen 120 TL
lpg filtreleri 25 TL
şanzuman yağı eneos eco atf 3 lt 55*3=165 TL
şanzuman filtre (aliexpress) 25 TL
ön balata nissin 270 TL
arka balata nissin 140 TL

toplam 995 TL malzeme parasına baya baya agır bir bakım yaptım kendi aracıma. herhalde bu işlemleri yetkilide yaptırsam 2500 tl özel serviste yaptırsam 1500 tl gibi bir rakam çıkardı diye düşünüyorum. merak ettiğiniz şeyler varsa yardımcı olmaya çalışırım.

Ekli dosyayı görüntüle 252737
Merhaba lpg filtrelerini aldiginiz linki yazabilir misiniz? Bir de kac tane filtre degisiyor ki? Bir tane lpg filtresi yok mu? Benim aracim da 2013 eco lpgli ben de degiscem lpg filtreleri

Aracınız
Yeni nesil BRClerde 2 tane filtre var diye biliyorum ben.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri