FB7 Civic - FC5 Civic Performans farkı

Aracınız
Civic FB7 2012
bende 2012 otomatik. arkadaşımda 2017 otomatik civic var. ikisi arasında ciddi performans farkı var .acaba benim araç mı problemli? yoksa zaten durum bu mu?

Aracınız
Bende farkı bariz hissetmiştim.. Sonra fc5 e gectim zaten..nedenini bilemiyorum fb7 kasa aracıma yeni subap ayarı da yapmıştım hatta.

F3111 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
bende 2012 otomatik. arkadaşımda 2017 otomatik civic var. ikisi arasında ciddi performans farkı var .acaba benim araç mı problemli? yoksa zaten durum bu mu?

Hangisi performans olarak daha iyi hocam ?
Fc5 diyorsaniz oyle olmamasi lazim, fc5 yaklasik 200 kg daha agir, cvt de performansi torpuluyor. Ayni motor oldugu icin fb7 cok az daha iyi olmasi lazim. Ama benzine alip kapisirsaniz belirli bir noktadan sonra cvt lineer hizlanma saglar o yuzden gecebilir sizi.
Araciniza subab ayari, afr ayari yaptirip, filtreleri degistirirp denerseniz biraz daha iyi olabilir tahminimce.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Fark otomatikler için tamamen şanzıman kaynaklı :) FB7nin manueli FC5in otomatiğini rahatça geçiyor (y)
Eski nesil 5 ileri şanzıman yapısı güçten bir miktar kayba neden olmakta, ayrıca özellikle çok geniş devir bandına yayılmış 2. ve 3.vites nedeni ile ara hızlanmalarda FB7 oldukça ağır kalıyor.
FC5in CVT şanzımanı ise yapısal sürekli en verimli devir-güç bandını kullandığı için daha verimli bir çekiş sunmaktadır. Yine maximum hızlanma talebinde de motoru maximum devirde tutarak optimal hızlanma elde edebilmektedir.
Zaten Honda'nın yeni Civicte CVT şanzımana geçmesinin temel nedeni de verimliliği arttırmak.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hangisi performans olarak daha iyi hocam ?
Fc5 diyorsaniz oyle olmamasi lazim, fc5 yaklasik 200 kg daha agir, cvt de performansi torpuluyor. Ayni motor oldugu icin fb7 cok az daha iyi olmasi lazim. Ama benzine alip kapisirsaniz belirli bir noktadan sonra cvt lineer hizlanma saglar o yuzden gecebilir sizi.
Araciniza subab ayari, afr ayari yaptirip, filtreleri degistirirp denerseniz biraz daha iyi olabilir tahminimce.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
fc5 çok daha iyi. tüm bakımlı yapıldı. subap ayarı yapıldı. afr hiç duymadım araştırayım.

Aracınız
Civic FB7 2012
Fark otomatikler için tamamen şanzıman kaynaklı :) FB7nin manueli FC5in otomatiğini rahatça geçiyor (y)
Eski nesil 5 ileri şanzıman yapısı güçten bir miktar kayba neden olmakta, ayrıca özellikle çok geniş devir bandına yayılmış 2. ve 3.vites nedeni ile ara hızlanmalarda FB7 oldukça ağır kalıyor.
FC5in CVT şanzımanı ise yapısal sürekli en verimli devir-güç bandını kullandığı için daha verimli bir çekiş sunmaktadır. Yine maximum hızlanma talebinde de motoru maximum devirde tutarak optimal hızlanma elde edebilmektedir.
Zaten Honda'nın yeni Civicte CVT şanzımana geçmesinin temel nedeni de verimliliği arttırmak.
peki yazılımsal olarak performans artırmaya yönelik müdahale mümkün müdür olursa ne kadar sağlıklıdır

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
@sdryvz Atmosferik motorda ek bir turbo takılmaz ise yazılımın pek anlamı yoktur, elde edilebilecek güç artışı çok çok düşük olur.

Aracınız
Civic FB7 2012
cevap başka bir soruyu doğurdu ama sormaya cesaret edemiyorum :) hem çok pahalıya patlar hem de yapan var mıdır acep

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geri