Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Az çok burada herkes fikrini yazıyor. Lakin bilgi konusunda zayıf olunca bir şey hakkında yeterli derecede konuşamıyoruz. Otomotiv alanında doğru düzgün söz sahibi bir marka yağımız olmadığı gibi onu detaylıca inceleyen ve dökümanları önümüze seren kimse ya da kurumlar da yok. Açıkcası bir çok şeyde gerideyiz. Motor yağları hususunda biraz araştırma yapma isteği hissettim ve rotayı Rusya’ya çevirdim. Adamlara helal olsun bir çok yağın analizini yapmışlar. Ruşçadan anlamasam da kes kopyala yapıştır mantığıyla bir şeyler öğrendim diyebilirim. Bu konuda Rus blog sayfalarından istifade edebilirsiniz.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Az çok burada herkes fikrini yazıyor. Lakin bilgi konusunda zayıf olunca bir şey hakkında yeterli derecede konuşamıyoruz. Otomotiv alanında doğru düzgün söz sahibi bir marka yağımız olmadığı gibi onu detaylıca inceleyen ve dökümanları önümüze seren kimse ya da kurumlar da yok. Açıkcası bir çok şeyde gerideyiz. Motor yağları hususunda biraz araştırma yapma isteği hissettim ve rotayı Rusya’ya çevirdim. Adamlara helal olsun bir çok yağın analizini yapmışlar. Ruşçadan anlamasam da kes kopyala yapıştır mantığıyla bir şeyler öğrendim diyebilirim. Bu konuda Rus blog sayfalarından istifade edebilirsiniz.

Bilgi konusunda ne merak ediyorsunuz hocam ve nelere ulaştınız rus blog sayfalarında ? Kaynak olarak link atabilir misiniz ?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016

Ekli dosyalar

• Penzoil 0w20.pdf
    48 KB · Görüntüleme: 2
0w20 SN'nin yerini aldı SN plus, aynılar. Pennzoil 0w20 de aynı misal.

Kafamı kurcalayınca biraz araştırma gereği duydum. Mesela sn plusta viskozite endeksi sn’den yüksek, parlama derecesi ise sn’den 20 derece falan düşük. Şimdi bu durum daha iyi mi yoksa kötü mü? Biraz değerler bana farklı geldi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Kafamı kurcalayınca biraz araştırma gereği duydum. Mesela sn plusta viskozite endeksi sn’den yüksek, parlama derecesi ise sn’den 20 derece falan düşük. Şimdi bu durum daha iyi mi yoksa kötü mü? Biraz değerler bana farklı geldi.

Aynı hocam, pdf'ler yanıltıyor biraz. Ben araştırarak aynı olduğunu göreceğinize inanıyorum :)

Kalsiyum değeri düşürülmüş SN Plus'ta bunun etkisi sanırım Flash pointe etkimiş. VI improver kullanılmış olabilir elbette.

Turbey

0
Aracınız
Gecen hafta fb7 me
85 tl mann yag filtresi gecen sene 50 tl idi190 tlye mann hava filtresi gecen sene 123 tl idi5-30 eco enerjy motul yag 285 gecen sene 185 idi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Gecen hafta fb7 me
85 tl mann yag filtresi gecen sene 50 tl idi190 tlye mann hava filtresi gecen sene 123 tl idi5-30 eco enerjy motul yag 285 gecen sene 185 idi.
1640803261023.png

Yağ ve filtrelere 200tl verip 50tl'ye değiştiriyordum. 50tl'ye de LPG filtrelerini değiştirirdim 20-30bin'de bir 2017'dan beri. Yetkili serviste bile kendi yağımı götürüp filtreleri vs. orda aldığımda 350tl'ye mal ettiğim olmuştu. Bunlar artık geride kaldı.

Son düzenleme:
Geri