Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Motul 5w30 eco nergy ideal. 0w30'lar çok pahalı ve viskozite farkı pek yok.

Motul 5w30’nun değerleri oldukça iyi. Koruma oranı ise 0w20’ye göre yüksek. Mantıklı görünüyor. %100 tam sentetik olması ise emsallerine göre oldukça iyi. Pekâlâ motoru ilk çalıştırmada korumayı baz alırsak bu markanın 0w30’u nasıl bir seçenek olur?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Motul 5w30’nun değerleri oldukça iyi. Koruma oranı ise 0w20’ye göre yüksek. Mantıklı görünüyor. %100 tam sentetik olması ise emsallerine göre oldukça iyi. Pekâlâ motoru ilk çalıştırmada korumayı baz alırsak bu markanın 0w30’u nasıl bir seçenek olur?

Bir de bu markada bu numara yağların serileri var. Eco-Nergy, eco-lite, eco-Clean gibi. Hangisi daha iyidir?

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
@engin484 bey müsait zamanda ayrıntılı bir mesaj yazacağım. Yurtdışında olmam dolayısıyla epey meşgulüm. Aklımdasınız. Kısa cevaplarla geçiştirmek istemedim. Gecikme için kusura bakmayın.

Paylaşımlarınız için teşekkürler, iyi forumlar dilerim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bir şey göremedim linkte ben yine. Farklı konularda ise yakıt tüketiminden ziyade yağ tüketimi (eksilmesi) konusunda şikayetler gördüm. Cst farkları zaten az 0w20 ile 5w30 eco nergy'nin.
Ne istediğimizi bilmediğimiz için yağ konusunda kafa karışıklığımızı bitirecek çok güzel bir yazı. https://www.neandria.com/motor-yaglari-hakkinda-merak-edilenler

Yazı biraz sığ ve yetersiz bilgiler dolayısıyla irdeleyemen kişileri yanlış etkileyebilir... HTHS üzerinden koruma konusuna girilmiş ancak pratikte işler öyle işlemiyor her daim. Bu konuda, stabilite, kullanım şartları ve yağların katkıları kritik öneme sahip. Daha sonra uzun bir yazı yazabilirim bu konuda bilgilendirme amaçlış.

Ester yağlar ön plana çıkabiliyor ancak çıkma nedeni konusunda bilgi sahibi değil sanırım ve dezavantajları konusunda yine bilinmeyen noktalar var ki burada PAO ve POE karşılaştırılarak, POE daha dayanıklı denmiş. Dayanıklılığı kimi sıcaklık olarak algılar kimi ise uzun ömür. POE sıcaklığa daha dayanıklı ama uzun ömürlü değildir misal. Bazı konularda bilgi eksikliğinden ötürü gri noktalar var ve yorumlara dayalı biraz. Analizlere dayalı , makale tarzı yazılara bakmanız daha iyi olur bence. Türkçe kaynak az tabi malesef.

Koruma oranı diye bir şey söylemek bu iki yağ arasında malesef mümkün değil bizim araçlarımızda. Belli devirlerde belli katkılara sahip bir 0w20 aslında en koruyucu yağdır standart araçlar için. Bu konuda daha önce bir makale paylaşmıştım, bulabilirsem tekrar gönderirim. Ya bu konudaydı ya başka bir konuda yine yağla ilgili.

5w30 ile 0w30 eco nergy soğuktaki ilk çalıştırmada 0w ile başlayan elbette daha iyidir. Ancak bu ikisinden de daha iyi olan elbette Honda type 2.0'dır, toyota'nın 0w20 yağıdır ve castrol edge 0w20 c5'tir.,

Bir de bu markada bu numara yağların serileri var. Eco-Nergy, eco-lite, eco-Clean gibi. Hangisi daha iyidir?

Her birinin datasheetlerine bakabilirsiniz. Bizim araçlar için en iyisi eco-lite bana göre sadece sertifikasyonlara bakarsak. Eco-nergy diğerlerine göre daha düşük viskoziteye sahip. Eco clean her ne kadar dizel araçlar için daha uygun olsa da oldukça iyi bir yağ ve bizim araçlarda da kullanmanın bir sakıncası yok.

Aracınız
Civic FB7 2013
Uşak Motul bayiinden bugün 4 litre 0W20 eco lite yağı 750 liraya aldım. 2022 6. ay üretim. Açılmamış koliden çıkardı verdi. Düdüklendik mi acaba ?

Bir de daha önce sorup cevap alamadığım bir şey var. Bakımdan sonra araç sıfırlama işlemini bilen var mı ? Silecek kolu, fren pedalı ve tavan aydınlatması ile girilen bir kod gibi bir şey. Adana'da Yılmaz Honda Özel Servis' de periyodik bakım yaptırırken usta yapmıştı ve aracın ilk kalkışında bariz bir fark olmuştu bakım ve sıfırlama işlemiyle birlikte ?

Shell 0w20 kullanmış biri olarak ben de biraz yağ eksiltme yaşadım. Bence bu yağın kötü olduğu anlamına da gelmez herhalde. Bazı araçların kitapçığında belli miktar kadar yağ eksiltme toleransı olabileceği yazıyormuş. Bu yönüyle bakıldığında olağan bir durum olabilir. Çok aşırı değilse. Rus forum sitesinde bu yağ için emsalleri gibi ekonomik olmadığı yorumlanıyor. Yağ bidonunun üzerinde de yazdığı gibi yağ karakteristik olarak 5w20 gibi deniliyor zaten. Dezavantajı burdan geliyor galiba. Cevap yazma zahmetinde bulundunuz teşekkürler.

Ayriyeten şuna değinmek gerekirse 0w20 yağlar tamamen yakıt tasarrufu ve emisyon odaklıdır. Son yıllarda araçlara konan econ modu da göz önünde bulundurursak mesele daha iyi anlaşılacaktır. Bu kadar düşük viskoziteye sahip bir yağın üstün teknolojiyle üretilmiş olması lazım ki hem yakıt tasarrufu hem de motor koruması elde edilebilmiş olsun. Ancak motor koruması da belli bir noktaya kadar mümkün. 0w20 yağlar daha çok düşük devirde kullanım için ideal gözüküyor. Orta devir bandında kullanım için için motor korumasını da göz önünde bulundurursak 0w30 5w30 gibi yağlar daha mantıklı gözüküyor. Geriye iki seçenek kalıyor. Yakıt tasarrufu mu motor koruması mı? Tercihimizi buna göre yapacağız galiba.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ayriyeten şuna değinmek gerekirse 0w20 yağlar tamamen yakıt tasarrufu ve emisyon odaklıdır. Son yıllarda araçlara konan econ modu da göz önünde bulundurursak mesele daha iyi anlaşılacaktır. Bu kadar düşük viskoziteye sahip bir yağın üstün teknolojiyle üretilmiş olması lazım ki hem yakıt tasarrufu hem de motor koruması elde edilebilmiş olsun. Ancak motor koruması da belli bir noktaya kadar mümkün. 0w20 yağlar daha çok düşük devirde kullanım için ideal gözüküyor. Orta devir bandında kullanım için için motor korumasını da göz önünde bulundurursak 0w30 5w30 gibi yağlar daha mantıklı gözüküyor. Geriye iki seçenek kalıyor. Yakıt tasarrufu mu motor koruması mı? Tercihimizi buna göre yapacağız galiba.

Durum öyle değil tam olarak . Varsayımınız ve yorumunuz malesef yanlış. Bu yağlara 0w20 vb sayısal değerler üzerinden bakmak gerçekten çok sığ kalıyor.

Yağ teknolojisi farklı bir seviyede. Bununla ilgili makale ve motor yağı analizleri incelemek gerekiyor.

Geri