Civic FB7 FB7 için Motor Yağı Ana Konu

Aracınız
Civic FB7 2013
Güzel yağ ancak TR'de satışı yok. Bizde kullanılan yağ Premium Ultra. TR'de satan yer varsa bakmak lazım.

Eneos'un daha iyi bir yağ olabilmesi için öncelikle TBN ve HTHS değerlerini PDF dosyasına ekleymesi, GF-6 ve API SP Standartlarını sağlayıp, daha sonra da üretici onaylarını da listelemesi gerekiyor. TBN'si 5 olan bir yağı ben aracıma koymam şahsen. HTHS değeri ne ve neden bu bilgileri sunamıyor ? Yine de kişisel tercihtir alanlar, memnun kalanlar olabilir ancak ben önermiyorum "Eneos Prmeium Ultrayı". Aynı fiyattaki daha iyi yağlara para verin.

"including in particular for dexos1™ standard, the full compatibility to biofuels use such as LPG (Liquefied Petroleum Gas), CNG (Compressed Natural Gas), and bioethanol (as available at the station), when using ethanol biofuel at a mix ratio of up to 85%"

LPG kullanıcıları için bu gibi standart ve datasheette belirtilen uyumluluklar önemlidir.
Ultra TR'de satışta şuan aracımda da bu yağ var zaten

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Ultra TR'de satışta şuan aracımda da bu yağ var zaten
Link var mı çünkü attığınız pdf ile uyuşmuyor satıştaki olan. Kutusu da olur. Misal sizin kullandığınız olan şu olabilir:

Kutusunun resmi varsa keza yine bulabiliriz üretim yerine göre doğru pdf'i.
Bir kaç yere baktım bilgiler uyuşuyor attığım linkteki pdf ile:

Aracınız
Civic FB7 2013
Link var mı çünkü attığınız pdf ile uyuşmuyor satıştaki olan. Kutusu da olur. Misal sizin kullandığınız olan şu olabilir:

Kutusunun resmi varsa keza yine bulabiliriz üretim yerine göre doğru pdf'i.
Bir kaç yere baktım bilgiler uyuşuyor attığım linkteki pdf ile:
İlk attığın linkteki datasheet premium ultraya ait zaten 2004 yılına ait
İkinci linkteki resimdeki kutu değil yeni tip kutu aratırsan çıkıyor TR sitelerinde satıcılar büyük ihtimalle yanlış giriyor ismi

Buradaki kutu açıklama isim falan yanlış yazmışlar

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Senin attığın link Eu, ben Bg attım. Bunun Ru. olanı da var. Ülkelere göre değişiyor. Bizimki EU'mu ya da neyle tam örtüştüğünü İnternetten aldıysan ya da kutusu varsa sen daha iyi bulabilirsin. Eğer senin attığınsa iyi ancak benim attığımsa daha iyi. Burada viscosity index epey etkileyici bir değerde. Ancak tbn 5 düşük katkıyı ifade ediyor. Bu da asitide süresini epey kısaltıyor. ZZDP katkısı varsa belirtilmeliydi. Yoksa kötü.

Not: Viskozite endeksinin yüksek olması soğukta daha ince, sıcakta da daha kalın olmasını sağlıyor endeksi düşük olanlara göre yağın.

Aracınız
Civic FB7 2013
TR avrupa pazarıdır attığım datasheet eneos eu resmi internet sitesinde bulabilirsin. Yağın kalitesini viskozite endeksi gösterir yüksek olması yağın özelliklerini zorlu şartlarda daha iyi koruduğu anlamına gelir ve bu konuda motul'dan daha iyi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Elbette yağın kalitesi hakkında bilgi veriyor ancak bunlar hep katkı. bu bilgiyi bilmediğin için biraz yanılıyorsun. "Viscosity index improver" polymerik bir katkı ile bu sağlanıyor. Bu direkt baz yağdan gelen bir durum değil eneos ultra'da. Viskozite index'i 162 ile 170'lik arasındaki fark yüzdesel bazda az. Burada diğer onay ve standartlara bakmalı son tüketiciler ki ona bakıyor dünya geneli zaten. Sen standart bir kullanıcısın. Burada sen şehirde yaşayan, lpg kullanan biriysen senin için TBN'si yüksek olan ve LPG'ye uyumluluğunu belirten standartlara sahip bir yağ senin için daha iyidir. Tbn 5 ile 8 arasında %50'den fazla fark var. Bu da yine farklı katkıların sonucudur. TBN'nin 2'nin altına inmesi zaten aşınmanın en büyük nedenidir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Turbey

0
Aracınız
Motul 5_30 Eco enerjyy koydum dün arabaya mann yağ ve hava filtresi..
Kış başlamadan anturizede baktırdım o da iyiymiş
Ben böyle yaptım.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
TBN 5 olduğunu gösteren kaynak varsa paylaşır mısın?
İlk mesajımda da belirttiğim gibi, bu gibi değerleri Eneos paylaşmalı ben değil. Eneos ne paylaştıysa en son değerleri o baz alırız yoksa ve bir yanılgıya düşüyor olabiliriz bu nedenle. Eneos'un tbn 5.1 olmayan bir kaynağı yok, ancak tbn 5.1 olan kaynağımız var...

Bu sebeple link'ini eklediğim ve 2004'e ait dediğiniz veriler benim için tbn'nin paylaşıldığı resmi bir kaynaktır. Başka kaynağı da yok japonya dahil. Yağ içeriği kül oranı vs. de bahsetse burdan tahmin yürütülebilir. Dolum yeri ve formülasyonu genelde konuma göre değişmekte ve eu ya da başka pdf'lere bakmak yine yanılmamıza sebep olmakta. Bizim ülkede satılanla Almanya - Japonya'da satılanın formülü bir değil. Yağ analizi gerekiyor bu nedenle.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Örnek Yağ analizi:
shell_0w-20.png

Analiz değerlendirmesi:

• 100 ° C'de viskozite: 8.94 - motor yağı SAE20 sınır değerlerine uygundur,
  • Viskozite indeksi: 172 - termal olarak kararlı,
  • TBN: ILSAC GF-5 için 9.01 -yüksek
  • Sülfatlanmış kül 1.01 - TBN ve API SN için çok iyi
  • Pourpoint: -54 - 0w için çok iyidir - GTL baz yağı.
  • CCS @ -35: 5800 - 0w'ye karşılık gelir, baz yağ kalınlığı...
  • NOACK: 10.7 - 0w için çok iyi değer, (yağın buharlaşma oranıdır bir nevi)
  • Molibden: 74 - sürtünme / aşınma değerini azaltır "iyi değer"
  • ZDDP (fosfor + çinko) 715 + 710 ppm - normal
  • Bor: 115 - aşınma ve yıpranmayı azaltır
  • Magnezyum: 19 - özellikle katkı maddelerini ve düşük sülfatlı külü dağıtmak için kullanılır
  • Kalsiyum: 2447 - iyi - normal,
  • Oksidasyon:% 15 - 1 ester bazlı...
  • Sonuç: en iyi yağlardan biri API SN, ILSAC GF-5 - Moly + ZDDP + Bor + GTL + Ester

Analiz 2016'ya ait. Bu yağın yerini SN Plus aldı artık aslında.

Geri