Fb7 kale fren balatasi hakkında

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Fren balatalarini degistireli yaklasik 20 gun oldu. Fren pedalini birakma aninda herhangi bir ses veya gacirti yok cok sukur
Sırf bu sesten kurtulmak adına yorumunuzu okuduktan sonra kale balata almak geçiyor içimden. Çok sinir bozucu o fren pedalını çekerken çıkan gacırtı sesi..

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sırf bu sesten kurtulmak adına yorumunuzu okuduktan sonra kale balata almak geçiyor içimden. Çok sinir bozucu o fren pedalını çekerken çıkan gacırtı sesi..
Bence ışıkta beklerken canım sıkıldı mı melodi yapıyorum o gacırtı ile, ama bende sadece arkalarda olduğu için ses pek yok zaten :D
Şaka bir yana yanlış hatırlamıyorsam @Hakan_1453 hocam ilk söylemişti, KALE balata kullanıcıları özellikle ses konusunda memnun görünüyorlar (y)

Emirbey26

0
Yönetici
Ad Soyad
Emirbey26
Aracınız
Civic FB7 2015
Bence ışıkta beklerken canım sıkıldı mı melodi yapıyorum o gacırtı ile, ama bende sadece arkalarda olduğu için ses pek yok zaten :D
Şaka bir yana yanlış hatırlamıyorsam @Hakan_1453 hocam ilk söylemişti, KALE balata kullanıcıları özellikle ses konusunda memnun görünüyorlar (y)
Hocam benim balatalarda ilk kalkista freni bırakırken gıcırdama oluyor. Araç otomatik olduğu için normal karşılıyorum. Toz cikarmasi haricinde memnunum.

Volkan Dizge

0
Yönetici
Ad Soyad
Volkan Dizge
Aracınız
Civic FD6 2011
Benim önler kale arkalar bosch . Pedalı bırakma anında ses yapıyor. Bir de geçen hafta fethiye tarafına gittim, muğlayı geçince uzun ve dik inişler var,süratli de inilen bölümler olduğundan frenler ısındığında acayip bi uğultu başlıyor ve fren tutmayacakmış gibi geliyor insana.Ben yakın zamanda kaleyi söküp atmayı düşünüyorum. Aslında en iyisi delikli fren diskleri ve ebc yada ate balata.

06 HONDA 2234

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam benim balatalarda ilk kalkista freni bırakırken gıcırdama oluyor. Araç otomatik olduğu için normal karşılıyorum. Toz cikarmasi haricinde memnunum.
O zaman bütün yan sanayilerdeki gacırdama KALEde de mevcut :unsure:

Benim önler kale arkalar bosch . Pedalı bırakma anında ses yapıyor. Bir de geçen hafta fethiye tarafına gittim, muğlayı geçince uzun ve dik inişler var,süratli de inilen bölümler olduğundan frenler ısındığında acayip bi uğultu başlıyor ve fren tutmayacakmış gibi geliyor insana.Ben yakın zamanda kaleyi söküp atmayı düşünüyorum. Aslında en iyisi delikli fren diskleri ve ebc yada ate balata.

06 HONDA 2234
Hocam özel performans disk-balata ikilisi yoksa yaşadığınız durum yan sanayi her balata da oluyor (spor özel balatalar hariç), orjinalde olmuyor (orjinaller seramik katkılı ve ısıya dayanıklılar).
Eski FD6mda EBC ultimax balata satın almıştım ve tutuşundan çok memnundum,

Ancak yazın Kayseri Erciyes'ten şehre inerken (ciddi eğimli bir yoldur) farkında olmadan sürekli frenlere yüklenerek inmiştim ve bir süre sonra sizdeki gibi frenler tutmaz olmuştu, sonrasında düşük viteste frenleri soğutunca frenler bir süre sonra normale dönmüştü.
Ancak o günden sonra pedalde sürekli titreşim hissediyordum, hatta şehirdışında disklere 2 kere torna yaptırdım, ama biraz yol yaptıktan sonra yine titreşimler başlıyordu, en sonunda yeniden diskleri tornalatıp yeni balata takımı taktırınca sorunum çözülmüştü. Yani yüksek ısı sonrası balatalar eğilmişti :cautious: ve diskleri eğip duruyormuş.
Güçlü frenaj istiyorsanız EBC için Greenstuff tarzı spor versiyonlara gözatmanızı tavsiye ederim. Hatta mümkünse seramik katkılı balatalara bakın, en sessizleri onlar.
Ama bu balatalarda kendilerine özel spor diskler ile en verimli ve güçlü frenlemesini gerçekleştirebiliyor diye biliyorum :unsure:

Son düzenleme:

Turbey

0
Aracınız
Merhaba arkadaslar 10 gun once arka fren balatasini degistrdim.sol arkadan beyaz duman cikiyor ve fena halde koku cikiyor.Ayrica da isinmada yapmisti.diger tarafta yok arac 2013 model.usta gecer diyor bir turlu frenlerden randiman alamadim.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba arkadaslar 10 gun once arka fren balatasini degistrdim.sol arkadan beyaz duman cikiyor ve fena halde koku cikiyor.Ayrica da isinmada yapmisti.diger tarafta yok arac 2013 model.usta gecer diyor bir turlu frenlerden randiman alamadim.
Hocam o geçmez, usta sallıyor bence :mad:
Muhtemelen kaliper fren pimleri kaliperlerin sıkılı olmasına neden oluyor, kaliper pimleri sökülüp kontrol edilip güzelce yağlandı mı?

Turbey

0
Aracınız
Hamid bey 10 gun once degisti bugun bu olay oldu ...Sıkinti yoktu bugune kadar

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hamid bey 10 gun once degisti bugun bu olay oldu ...Sıkinti yoktu bugune kadar
Hocam bu tip durumlar balata tam oturmamışsa yani düzgün montaj yapılmamışsa, kaliper pimlerinde yağsızlık baş göstermişse ve bu nedenle ayağınızı frenden çektikten sonra kaliper kısa bir sürede olsa basılı/takılı kalıyorsa veya el freni teli takılı kalırsa oluşabilir.
Bence müsait vaktinizde sorunlu balatayı söktürüp tekrar taktırın, el freni telini de kontrol ettirin.

Geri