FB7 titreme ve tıkırtı sorunları.

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar selamın aleyküm.

2013 FB7 kasa 92.xxx Km de Eco Premium fabrikasyon BRC kit LGP lı aracımız var . Sorunumuz şu ;

Sol ön taraftan -bozuk ve parke taş yollarda - sanki boş salça kutusunun içine vida atıp sallıyormuş gibi şakır şukur tıkırtı geliyor. Ayrıca ışıklarda beklerken - özellikle LPG de - titreme oluyor . Klimayı açarsak bu titreme daha belirgin ve şiddetli hale geliyor .

Dün Denizlide servisten ayrılma Yaşar Usta var. Ona götürdüm. Bu sorunlara çözüm bulamadı. Ayrıca Yaşar Ustaya subap ayarı yaptırdım. 20 - 25 ayarına gore. Yokuşlarda bariz çekişte artış ve hızlanma var.

Ayar numarası sizce doğru mu ?

Bahsettiğim sorunlardan titremeye cozum icin forumlarda LPG icin AFR ayarı , buji değişimi , ateşleme bobini değer ayarı gibi çözümler okudum. Tecrübesi olan varsa bildiklerini paylaşabilir mi ?

Sol ön taraftaki tikirti sorunu için usta ön düzen gayet düzgün dedi. Bu sakirti tıkırtı neden kaynaklanıyor olabilir ?

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Sol ön taraftaki şıkırtı için fren pimlerini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim
Işıklarda beklerkenki olan titremeyi araç üstünde görmek lazım.
Subap ayarında emme: 0.20 ve egzoz: 0.25 ise doğrudur.
Titreme için subap ayarı sonrası benzinde kullanın, eğer benzinde sorun yoksa LPG ayarlarına yönelin, benzinle LPG arasında fark yoksa motor kulaklarını kontrol ettirmenizi tavsiye ederim.

Linkteki konuyu da okumanızı tavsiye ederim,

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba bu sorun benimde başıma geldi aracım bu arada 2012 FB 7 kasa yeni aldım aracı bu şekilde sesler geliyordu alt takımda herşeyi yenisi ile değiştirdim ama o şıkırtı kaliperlerden geliyormuş daha önce 2016 auris aracım vardı Japon gruplarında bu ses hep oluyormuş kalipere tornacıda bir işlem yaptırdığını söyledi ve o ses kesildi şimdi o sesten eser yok bir değerlendirin baktırın derim iyi günler

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Farklı konu açmak istemedim. Benim de son zamanlarda hız kesicilerden geçerken özellikle ön taraftan şıkırtı tarzında metal sesi gelmeye başladı camı açtığım zamanlar sesi duyabiliyorum. Bugün garajdayken sessiz ortamda elimle tekere vurdukça tınlama sesi farkettim (normal midir bilemiyorum) ses kaydını yüklüyorum. Aklıma kaliper pimleri veya balatalar arasındaki boşluklar geliyor gibi.. Bir rot balansçıya alt takımı baktırmayı düşünüyorum ondan önce sizlerinde yorumunu almak istedim. Bir de bozuk yollarda alt taraftan hafiften takırtı lıkırtı tarzında ses geliyor bu iki durum birbiriyle bağlantılı mıdır bilmiyorum..

İlgili ses kaydı;

https://voca.ro/1nNKi5Dp6zMh

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Bir arkadaşınız frene basarken tekere tekrar vurun. Ses kesilirse balatalardan geliyordur. Ustalar bu sesin bir problem yaratmayacağını söylüyor.
Deniyeceğim hocam. Bu bahsetmiş olduğum ses muhtemelen dediğiniz gibi çıkacak fakat şu ikinci ses yani alttan gelen tıkırtı ve hafif lıkırtı sesi kafamı karıştırıyor.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Farklı konu açmak istemedim. Benim de son zamanlarda hız kesicilerden geçerken özellikle ön taraftan şıkırtı tarzında metal sesi gelmeye başladı camı açtığım zamanlar sesi duyabiliyorum. Bugün garajdayken sessiz ortamda elimle tekere vurdukça tınlama sesi farkettim (normal midir bilemiyorum) ses kaydını yüklüyorum. Aklıma kaliper pimleri veya balatalar arasındaki boşluklar geliyor gibi.. Bir rot balansçıya alt takımı baktırmayı düşünüyorum ondan önce sizlerinde yorumunu almak istedim. Bir de bozuk yollarda alt taraftan hafiften takırtı lıkırtı tarzında ses geliyor bu iki durum birbiriyle bağlantılı mıdır bilmiyorum..

İlgili ses kaydı;

https://voca.ro/1nNKi5Dp6zMh
Hocam ses kaydınızı yeni dinleyebildim, sanki fren kaliper pim sesi gibi geliyor, çünkü vurduğunuzda metal tıkırtısı mevcut.
Tekerleri tam sağ veya sola çevirip plastik uçlu bir çekiçle kalipere vurup sesin kaliperden gelip gelmediğini gözlemleyin. Eğer kaliperden geliyorsa kaliper pimleri ve balatalar üzerine yoğunlaşabilirsiniz.
Bunun haricinde iyi bir alttakımcıda z rotlar, rot başı ve rotilleri kastırarak kontrol ettirmenizi öneririm.

Ad Soyad
Mustafa
Aracınız
Civic FB7 2013
Hocam ses kaydınızı yeni dinleyebildim, sanki fren kaliper pim sesi gibi geliyor, çünkü vurduğunuzda metal tıkırtısı mevcut.
Tekerleri tam sağ veya sola çevirip plastik uçlu bir çekiçle kalipere vurup sesin kaliperden gelip gelmediğini gözlemleyin. Eğer kaliperden geliyorsa kaliper pimleri ve balatalar üzerine yoğunlaşabilirsiniz.
Bunun haricinde iyi bir alttakımcıda z rotlar, rot başı ve rotilleri kastırarak kontrol ettirmenizi öneririm.
Ben de sizin gibi tahmin ediyorum hocam. Önerilerinizi uygulayacağım sonucu buradan bildiririm.

Aracınız
Civic FB7 2012
Tıkırtı sesi direksiyon kutusundan
Lpg deki titreşim işi ateşleme grubundan buji vb.baslayip düzgün yapılmayan lpg kıt montajı ve ayarına kadar dayanabilir

Aracınız
Civic FB7 2012
Arkadaşlar selamın aleyküm.

2013 FB7 kasa 92.xxx Km de Eco Premium fabrikasyon BRC kit LGP lı aracımız var . Sorunumuz şu ;

Sol ön taraftan -bozuk ve parke taş yollarda - sanki boş salça kutusunun içine vida atıp sallıyormuş gibi şakır şukur tıkırtı geliyor. Ayrıca ışıklarda beklerken - özellikle LPG de - titreme oluyor . Klimayı açarsak bu titreme daha belirgin ve şiddetli hale geliyor .

Dün Denizlide servisten ayrılma Yaşar Usta var. Ona götürdüm. Bu sorunlara çözüm bulamadı. Ayrıca Yaşar Ustaya subap ayarı yaptırdım. 20 - 25 ayarına gore. Yokuşlarda bariz çekişte artış ve hızlanma var.

Ayar numarası sizce doğru mu ?

Bahsettiğim sorunlardan titremeye cozum icin forumlarda LPG icin AFR ayarı , buji değişimi , ateşleme bobini değer ayarı gibi çözümler okudum. Tecrübesi olan varsa bildiklerini paylaşabilir mi ?

Sol ön taraftaki tikirti sorunu için usta ön düzen gayet düzgün dedi. Bu sakirti tıkırtı neden kaynaklanıyor olabilir ?
Sol öndeki tıkır tı direksiyon kutusu olabilir
LPG deki titreme düzgün yazılım ayarı yapılamaması olmalı afr için bu işi gerçek bilen biri yapmalı
Tabi afr ayarindan önce motorun bütün benzin değerleri fabrikasyon ayara getirilmeli

Geri