Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam ne kadar sürer bilmiyorum ama bakarsın ansızın yolda bırakır
Bana servis öyle söylemişti ben de onların söylediğini söylüyorum

2006 Vtec-2
2013 FB7 Elegance Otomatik
Aman hocam korkutmayın :) Şaka bir yana ben gergi bilyasını ve kayışı aldım halen taktırmadım, aracı o kadar bırakacak zamanım olmadı diye öyle kullanıyorum :D

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Valla hamid hocam sizin paylaşımları sürekli okuyorum ve söylediklerinizi uyguluyorum
Siz diyorsanız acelesi olan bir parça değil, bence de o parçanın acelesi yoktur
Saygılar

2006 Vtec-2

Aracınız
Civic FD6 2010
Biraz riskli bir yer gibi geldi bana. Pek riske girmek istemiyorum açıkçası. Değiştirtmek daha mantıklı geliyor. Değişimi yaptırdıktan sonra ses kesilir inşallah.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Valla hamid hocam sizin paylaşımları sürekli okuyorum ve söylediklerinizi uyguluyorum
Siz diyorsanız acelesi olan bir parça değil, bence de o parçanın acelesi yoktur
Saygılar

2006 Vtec-2
Estağfirullah hocam :) Ben bu forumdan çok şey öğrendim, elimden geldiğince de paylaşıyorum (y)
Esas saolsun sanayi ustaları ve servisler yüzünden Civic kullanıcıları olarak arabalarımızla ilgili gerekli gereksiz bütün parçalar hakkında bilgi sahibi olmak zorunda kalıyoruz :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Biraz riskli bir yer gibi geldi bana. Pek riske girmek istemiyorum açıkçası. Değiştirtmek daha mantıklı geliyor. Değişimi yaptırdıktan sonra ses kesilir inşallah.
Bence sesin kaynağının gergi olduğuna emin olmadan değiştirmeyin.
Ayrıca bu tip bilyalı parçalar kalitesiz olmadığı sürece genelde bir anda arıza yapmaz, zaman içinde ses yaparak kendini iyice belli ederek ortaya çıkar.
Yani elinizdeki parça ömrünün %60ını doldurmuşsa acele etmeyin, parasını bi kenara koyun, ömrünü %90 tamamladıktan sonra değiştirin (y)

Aracınız
Civic FD6 2010
Bence sesin kaynağının gergi olduğuna emin olmadan değiştirmeyin.
Ayrıca bu tip bilyalı parçalar kalitesiz olmadığı sürece genelde bir anda arıza yapmaz, zaman içinde ses yaparak kendini iyice belli ederek ortaya çıkar.
Yani elinizdeki parça ömrünün %60ını doldurmuşsa acele etmeyin, parasını bi kenara koyun, ömrünü %90 tamamladıktan sonra değiştirin (y)

Biraz daha sesin artmasını bekleyeyim o halde hocam. Bunun üst sınırı nedir peki? :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Biraz daha sesin artmasını bekleyeyim o halde hocam. Bunun üst sınırı nedir peki? :)
Linkteki videoları tam izleyin, bir süre sonrasında ciddi derecede tak tak tak sesleri başlıyor, işte bu tak tak seslerinin oluşmaya başladığı zaman değiştirmek şart hale geliyor(y)
Bundan daha az ses varlığı sizi rahatsız etmiyorsa bence gittiği yere kadar parçayı kullanın.

Aracınız
Civic FD6 2010
Linkteki videoları tam izleyin, bir süre sonrasında ciddi derecede tak tak tak sesleri başlıyor, işte bu tak tak seslerinin oluşmaya başladığı zaman değiştirmek şart hale geliyor(y)
Bundan daha az ses varlığı sizi rahatsız etmiyorsa bence gittiği yere kadar parçayı kullanın.

Eyvallah hocam sağolasın. Benim bu kadar yok. Dursun biraz daha o vakit. Teşekkür ederim yardımlarınız için.

dodi34

0
Aracınız
IMG_3600.JPGIMG_3602.JPGIMG_3604.JPG

Bugün gergi kolunu 275tl ye 70 tl ye de kayışı aldım. Şuan servise bıraktım akşam alacağım. İşcilik ücreti 100 tl . İnşallah şu hırıltı sesinden kurtulmuş olurum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2013
insallah
Ekli dosyayı görüntüle 251401Ekli dosyayı görüntüle 251402Ekli dosyayı görüntüle 251403

Bugün gergi kolunu 275tl ye 70 tl ye de kayışı aldım. Şuan servise bıraktım akşam alacağım. İşcilik ücreti 100 tl . İnşallah şu hırıltı sesinden kurtulmuş olurum

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Hocam sonucu bekliyoruz. Parcayi nereden aldiniz? Bir de kayis orjinal olmayinca ses yapar diyorlar. Sizinki orjinali mi?

Geri