Civic FB7 Fb7 tuhaf hırıltı sesi - V Kayış Gergisi sorunu

Aracınız
Civic FB7 2013
Arkadaşlar arabayı alalı 10 gün oldu. Aldığım ilk günden beri bu ses var. Araba özellikle düşük devirlerde hırıltı sesi çıkarıyor, tam olarak ne olduğunu da anlamıyorum ama bi bakar mısınız ? Videonun linkini aşağıya ekliyorum..

Çözüm
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası...

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Periyodik bakım için bugün özel servise gittim ek olarak birde gergi değişecek dedim, elimizde gergi yok dediler ben getirdim deyince bir bakalım dediler ve parçayı görünce onayladılar ve hemen eklediler yan sanayi takınca eskisinden kötü oluyor diye. Hazır sökme işlemleri yapılıyorlarken marş motorunuda söktürdüm elektirikçide bakımını yaptırdım. Çıkan gergi aslında iyi duruyordu hep diyoruz ya amortisör kısmı yağ kaçırıyor diye ama bence o kısım yoldan gelen toz su vb dış faktörlerle o hale geliyor. Bakımdan sonra az biraz kullandım arabayı hırıltı gitmiş rölantide biraz daha titreşimsiz çalışıyor gibi geldi ama dururken r ye takınca hafif homurdanma devam ediyor sanırım o motor takozlarından oluyor ama şikayet edilecek boyutta değil. Birde soğuk havalarda tümseklerden geçerken oluşan gıcırtıdan bahsettim rotlarda vs boşluk yok o burç diyorduk herhalde oradaki lastikler yapar bizde orijinali yok yan sanayi takarsak kısa sürede yine ses yapar yağlayalım biraz sesi keser çok rahatsız edene kadar kullan dediler bende uğraşmak istemdim açıkçası. Yağlamanın işe yarayıp yaramadığını sabah soğuk havada kullanınca test ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 264377Ekli dosyayı görüntüle 264378
Kronik sorunlara yönelik güzel bir bakım olmuş :)
Gergi ve marş motoru potansiyel problemlerini elimine etmiş oldunuz.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Gergiyi ben geçen seneydi sanırım hamid beyin söylediği Ina marka aldım çok şükür hiç şikayetim yok
Eğer siz de ına aldıysanız başınız ağrımaz ancak başka marka yan sanayi takarsanız taktığınız andan itibaren yine o sesi duymaya devam edersiniz

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Gergi değişeli 4 gün oluyor cidden fark ediyormuş araç çok daha sessiz ve titreşimsiz çalışmaya başladı. Araç N konumunda iken bir tıkırdama sesi geliyor D ye alınca bu ses gidiyordu gergi değişiminden sonra N konumundada o ses gelmiyor. Gerginin bu kadar fark yaratacağını bilsem daha önce değişirdim hatta şimdi acaba v kayışını orijinal mi alsaydım diyorum Continental 6pk2090 takmıştım biraz daha kısa biliyorsunuz orijinal ile belki daha rahat çalışacaktı araba :sneaky: Ayrıca 4 gündür marş sıkıntısız iyiki vaktimi ayırıp bakımını yaptırmışım.

cagdasozkan

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Gergi değişeli 4 gün oluyor cidden fark ediyormuş araç çok daha sessiz ve titreşimsiz çalışmaya başladı. Araç N konumunda iken bir tıkırdama sesi geliyor D ye alınca bu ses gidiyordu gergi değişiminden sonra N konumundada o ses gelmiyor. Gerginin bu kadar fark yaratacağını bilsem daha önce değişirdim hatta şimdi acaba v kayışını orijinal mi alsaydım diyorum Continental 6pk2090 takmıştım biraz daha kısa biliyorsunuz orijinal ile belki daha rahat çalışacaktı araba :sneaky: Ayrıca 4 gündür marş sıkıntısız iyiki vaktimi ayırıp bakımını yaptırmışım.
Benzer işlemler bana da gerekecektir, teşekkurler.

Gıcırtı ne alemde hocam?

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bLind

Özel Üye
Aracınız
Civic FB7 2013
Benzer işlemler bana da gerekecektir, teşekkurler.

Gıcırtı ne alemde hocam?

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Gıcırtıyı büyük ölçüde kesti yağlama. Henkel marka sprey birşey ile yağlama yaptılar çok üstüne düşmediler daha detaylı ve kaliteli bir marka ile yağlama yapılsa belki komple sesi kesecekti.

DADAŞ

0
Ad Soyad
Fırat Kaplan
Aracınız
Civic FB7 2013
Gıcırtıyı büyük ölçüde kesti yağlama. Henkel marka sprey birşey ile yağlama yaptılar çok üstüne düşmediler daha detaylı ve kaliteli bir marka ile yağlama yapılsa belki komple sesi kesecekti.

@bLind İzmir de hangi ustaya gidiyorsun acaba memnun musun ?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Bu parçanın fc5 için olanı nı nerden bulabilirim acaba ına marka olarak orjinal parça ına Marka olduğu için
Bu parçayı bende bugün değiştirdim, parçayı linkteki adresten yılbaşı kampanyası ile 402 liraya aldım.
Parça kodu INA 534053410. FB7lerdeki gerginin üstünde R0A kodu bulunuyor, FD6larda bu kod yok.

Gelen ürün bu, üretim yılı 2020 görünüyor.
gergi-jpg.263630

Eski gergi ile yeni gerginin kodlarını karşılaştırdım ve birebir uyuyor gibi görünüyor, eski gerginin amortisör kısmı nerdeyse bütün yağını kaçırmış ve kirle birlikte kapkara hale gelmiş ? Üretim yılı da 2012 gibi duruyor, nerdeyse 8 yaşını geçmiş bir gergiye göre bence iyi dayanmış diyebilirim :)
Değişim sonrası kırmızı ışıkta biraz dikkatlice dinlediğimde hissettiğim o tıkırdama sesi şu anda gelmiyor gibi, ilerde farklı bir gelişme olursa yazarım.

Ekli dosyayı görüntüle 263648

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Geri