Civic FC5 Fc5 10 bin bakimi ve yasananlar

Aracınız
Civic FC5 2019
Arkadaşlar herkese hayırlı akşamlar.
17.10.2020 tarihinde ankaradaki boraya ulk 10bin bakimi icin gittim. Burada boburlenerek benim ilk 10bin bakim ücretsiz diyordum. büyük konusmusum. Aracim 8700 km de olmasina ragmen sadece yılımı gecirdigim icin bu indirimden faydalanamadim. Bakim icin 1550 tl yerine bu yasadigim sikintidan dolayi 1350 tl odedim. Müşteri temsilciliği yapan bayan kardesim de abi biz bunu fabrikaya yazacagiz kabul edilirse sana geri odeyecegiz demesine rağmen iş işten geçti tabiki.
Neyse olan oldu. Parayi odedik.
Dedim koltugu indirince paaat kuuut ses geliyo . Baktikar, yooo bak ne guzel inip kalkıyor dediler.
Dedim Bluetooth sikinti cikirayor, yoooo bak ne guzel benim telefonumu buldu.
Dedim sag taraftan zirilti geliyo, yoooo gelmiyo. Sokeriz ama uzun surer.
Dedim ben ne ....... Guzelim arabaya laf atiyorum. Ciktim geldim.

GM 5 Plus cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
hocam şimdi servis ile görüştüm. yağ Type 2.0 yağ mı bilemiyorum ama bize Honda tarafından yağ varilleri geliyor. o varillerden yağ koyuyoruz. başka yağ kullanmak kesinlikle yasak dedi servis sorumlusu.
Kullanılan yağ Honda Type 2.0 mı öğrenebilir misiniz ? Değilse o yağı talep etmelisiniz.

SM-A605F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
hocam şimdi servis ile görüştüm. yağ Type 2.0 yağ mı bilemiyorum ama bize Honda tarafından yağ varilleri geliyor. o varillerden yağ koyuyoruz. başka yağ kullanmak kesinlikle yasak dedi servis sorumlusu.

Honda Türkiye ile iletişime geçmek lazım. Honda dışı tedarik yazıyor. Bunlara yağ gönderiyor musunuz diye sormak lazım Honda Türkiye'ye... Ona göre de sizin Honda Type 2.0 yağını talep etmeniz ve onlara da bu yağı koydurmanız gerekiyor. Bunu serviste yağ bakımı yaptıran herkes üstüne vazife bilmeli aslında.

Benim değişim yaptığım servislerin bazıları PO (İstanbul) bazıları da Total (Antalya) kullanıyordu. Castrol de kullanılanları biliyorum.

Type 2.0 kullanmıyorlarsa siz alıp gidin elinizde Type 2.0 yağ ile daha iyi herhalde bunu da reddedemezler... Bununh dışında benim bildiğim Honda type 2.0'ı servisler koymak istemiyor kar marjı az diye. Ellerinde vardır ama "koyun demeniz gerekir". Bu da size atıyorum +100tl'ye patlar. Bu sebeple bu kar marjından olmamak adına böyle sallamasyon bir açıklama ile "bize gönderilen varillerden başkası kullanılması yasak" denmiş. Peki bu yağ Honda type 2.0 olursa ne olur ?

Bir espirisi de kalmıyor yoksa bu yağı da serviste koymuyorlarsa hocam. Bu yağ olayında büyük bir yalan dolan dönüyor servislerde. Honda kullanıcıları bir olup bu konuda bir tepki de göstermiyor. Bu konulan yağlar belgede yazılmalı şu marka vs. diye. Servislere maliyeti 50tl'dir belki 4lt yağın ama size litresi 70tl yazarlar böyle.

Aracınız
Civic FC5 2017

yalan o ya Honda yag kullansa neden o zaman Honda dısı tedarık yazıyor ... 0 20 yag her marka kullanılabiliyor garanti sıkıntısı olmaz ...

o sizi kızdırmamak için o anlık işi kurtarmak için demiş gibi geldi bana...

bu arada sunu net olarak aydınlatayım varil yag ile kutu yag arasındaki yagda hıc bir fark yok aynı yag diğer yag kutulama ucretınden dolayı biraz daha fıyatı farklı

1 tane 100 litre mi ucuz olur yoksa

20 tane 5 litre mı ucuz olur ...

işlek servisler genelde varil ile yag alır bunun kalıte ile yagın cınsı ile hıc bır alakası yok ...

Dolandırıcı Lık yapma konusunda ise kutu lu yagıda yapabilirler kapak emniyet makineleri dolu .... Ama bunları buyuk servislerin helede Honda servislerinin yapması zor. çünkü denetlenıyorlar oldu sen Honda servısı acacan onlarda hıc kontrol etmeden senı başı boş bırakacaklar öle bir sey yok...

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2017
Honda Türkiye ile iletişime geçmek lazım. Honda dışı tedarik yazıyor. Bunlara yağ gönderiyor musunuz diye sormak lazım Honda Türkiye'ye... Ona göre de sizin Honda Type 2.0 yağını talep etmeniz ve onlara da bu yağı koydurmanız gerekiyor. Bunu serviste yağ bakımı yaptıran herkes üstüne vazife bilmeli aslında.

Benim değişim yaptığım servislerin bazıları PO (İstanbul) bazıları da Total (Antalya) kullanıyordu. Castrol de kullanılanları biliyorum.

Type 2.0 kullanmıyorlarsa siz alıp gidin elinizde Type 2.0 yağ ile daha iyi herhalde bunu da reddedemezler... Bununh dışında benim bildiğim Honda type 2.0'ı servisler koymak istemiyor kar marjı az diye. Ellerinde vardır ama "koyun demeniz gerekir". Bu da size atıyorum +100tl'ye patlar. Bu sebeple bu kar marjından olmamak adına böyle sallamasyon bir açıklama ile "bize gönderilen varillerden başkası kullanılması yasak" denmiş. Peki bu yağ Honda type 2.0 olursa ne olur ?

Bir espirisi de kalmıyor yoksa bu yağı da serviste koymuyorlarsa hocam. Bu yağ olayında büyük bir yalan dolan dönüyor servislerde. Honda kullanıcıları bir olup bu konuda bir tepki de göstermiyor. Bu konulan yağlar belgede yazılmalı şu marka vs. diye. Servislere maliyeti 50tl'dir belki 4lt yağın ama size litresi 70tl yazarlar böyle.
Honda type 2 yag kullanma zorunluluğu yok motor yagında sanzımanda varr. onun ıcın fabrika bır sey dıyemez . cvt şanzıman karı Honda marka kullanırlar motor yagında boyle bır zorunluluk yok

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Honda type 2 yag kullanma zorunluluğu yok motor yagında sanzımanda varr. onun ıcın fabrika bır sey dıyemez . cvt şanzıman karı Honda marka kullanırlar motor yagında boyle bır zorunluluk yok

Yok tabi ki. Madem öyle motor yağını getirdiğinizde kabul etmeliler. Siz yağı kendiniz götürünce kabul ediyor ve değişimi yapıyorlar mı? Siz ne yağ koyduruyorsunuz?

Aracınız
Civic FC5 2017
Yok tabi ki. Madem öyle motor yağını getirdiğinizde kabul etmeliler. Siz yağı kendiniz götürünce kabul ediyor ve değişimi yapıyorlar mı? Siz ne yağ koyduruyorsunuz?
bu servislerin işletmesine göre değişiyor kimi kabul edıyor kimi etmiyor burada bakım oluyorsa benım koyduğum 0 20 olacak Dior kabul etmiyor .. Benım arac yetkılı servıs bakımlı yaği ne koyduklarını sormadım.

VaiN

Özel Üye
Ad Soyad
Uğur Şenyavaş
Aracınız
Diğer Markalar

Yalan söylüyorlar. Bu yağ meselesi ile en çok ben uğraşmışımdır sanırım. Seve seve koyuyorlar Honda Type 2 Genuine Motor Oil siz talep edince.

Aracınız
Civic FC5 2019
hocam ellerinde type 2 yokmuş. hondadan gelen varil yağını kullanıyorlarmış. bir sonraki bakımda yağ konusunu netleştirdikten sonra aracın bakımını yaptırırım artık. @İsmail Beşiroğlu hocama ayrıca teşekkür ederim bu yağ konusunda aydınlandım
Yalan söylüyorlar. Bu yağ meselesi ile en çok ben uğraşmışımdır sanırım. Seve seve koyuyorlar Honda Type 2 Genuine Motor Oil siz talep edince.

Moderatörün son düzenlenenleri:

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
bu servislerin işletmesine göre değişiyor kimi kabul edıyor kimi etmiyor burada bakım oluyorsa benım koyduğum 0 20 olacak Dior kabul etmiyor .. Benım arac yetkılı servıs bakımlı yaği ne koyduklarını sormadım.

İşte bu noktada bir kalite standardının oturtulması gerekiyor. Tam bu noktada Serviste yağ değiştirmenin fark yaratması gerekiyor. Siz en ucuz tedarik ettikleri yağı mı tercih ederdiniz yoksa Honda'nın bu motorlar için bunu kullanmayı önerdiği yağı mı ? Size 0w20 yağ olsa dahi "getirmeyin koymam" diyen bir işletmenin savunulacak bir tarafı yok. Tamamen kar odaklı. Fb7'lerde getirilen yağı koyuyorlardı ancak fc5'te koymuyorlar bunu da "garanti" tehtidi ile dayatıyorlar. Bunlara boyun eğmeyin. Savunmayın da...

Ben ki filtreler değiştirildi deyipte, bagajda eski filtreleri göremeyince filtreleri kontrol edip, filtrelerin değişmediğini farkeden bir madurum. Servisler 0w20 yağ koymayı zorunlu kıldığı aracımı bugün götürsem 10w40 koyarlar. Siz de öyle çok güvenmeyin. Bu işletmeler kaliteli hizmeti değil, kar marjını yüksek tutacak şekilde bir hizmet sunmaktalar. 1-2 tanesi hariç. Asgari düzeyde de bilgi sahibi olsa herkes "polen filtresi değişiminin zorunlu olmadığı, balata spreyi ve cam suyunun vs istenmemesi" gibi, bunu 10binlerle çarparsak elde edilecek tasarruf çok ciddi aslında. Bunu bir de 10'larca bakımla eşleştirin zaten yağı honda type 2 koyduracak bir tasarrufa erişirsiniz. Benim derdim bu bilinç. Yağın varilden konuluyor olması değil sadece.

Yağın motorun parçalarına etkisi çok uzun dönemlidir. 10-20bin km'de olmaz. Bu kalitesiz yağların yol açabileceği durumları Honda'nın sağlam motorları tolere eder epey ancak bu motorun max. ömründen ne kadar yer bilemeyiz. O nedenle yetkili serviste koydurabileceğiniz en iyi yağı, diğer parçalardan tasarruf ettirerek koydurun derim.

yalan o ya Honda yag kullansa neden o zaman Honda dısı tedarık yazıyor ... 0 20 yag her marka kullanılabiliyor garanti sıkıntısı olmaz ...

o sizi kızdırmamak için o anlık işi kurtarmak için demiş gibi geldi bana...

bu arada sunu net olarak aydınlatayım varil yag ile kutu yag arasındaki yagda hıc bir fark yok aynı yag diğer yag kutulama ucretınden dolayı biraz daha fıyatı farklı

1 tane 100 litre mi ucuz olur yoksa

20 tane 5 litre mı ucuz olur ...

işlek servisler genelde varil ile yag alır bunun kalıte ile yagın cınsı ile hıc bır alakası yok ...

Dolandırıcı Lık yapma konusunda ise kutu lu yagıda yapabilirler kapak emniyet makineleri dolu .... Ama bunları buyuk servislerin helede Honda servislerinin yapması zor. çünkü denetlenıyorlar oldu sen Honda servısı acacan onlarda hıc kontrol etmeden senı başı boş bırakacaklar öle bir sey yok...

Varil ve şişelerdeki temel fark zaten yağın homojenliğnin bozulmasıdır. Yağın katkıları dibe çökerken daha hafif ester ve baz yağlar üstte kalır. Bu sebeple şişelerin tamamını koyacak olsak bile iyice çalkalamamız gerekirken varilde siz de taktir edersiniz ki bu pek mümkün değil... Bunun dışında paketleme maliyeti konusunda kesinlikle haklısınız ancak benim bakış açımda şöyle: Siz süt satarken 4litre satarken mi süte daha fazla su koymaya cesaret edersiniz yoksa 400lt'ye mi ? Burada da farklı dolgu maddeleri ve eksik katkılar varillere daha kolay saklanabilir diye düşünüyorum bu sebeple ben güvenmiyorum. Özellikle Türkiye'de hiç güvenmiyorum.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu yağ konusunda bende Honda Kasko’dan dolayı orjinal Honda yağ indirimim olmasına rağmen 2.bakımda petrolofisi yağ koyduklarını görünce servis müdürü ile görüştüm ve FB7lerde 0w20 olmak şartıyla servislerin yağ tercihlerinin serbest olduğunu, istersem 0w20 yağ olmak koşuluyla kapalı bidonlu yağı kendimin getirebileceğini söyledikten sonra hep kendi yağımı alıp kendim götürmüştüm :) tabi 2017den bundanda vazgeçtiler :)

Geri