Civic FC5 Fc5 2019 cam içi terleme hakkında

Merhaba Arkadaşlar,

2019 civic dizel sahibiyim. Araç 800 kmde yeni aldım.İç taraf arka cam alt kısımları terleme yapıyor. Sebebi ne olabilir?

Teşekkürler.

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
paralel park yapmıyorsanız ön ön yanaştığınız yere geri geri yanaşıp arabayı gece öyle bırakın yada geri geri yanaşıyorsanız ön ön yanaşıp bırakarak deneyin. Sizin arka camın alt kısımları diğer bölümlere göre sıcak soğuk ısı farkından fazla etkileniyor gibi yada arka kısımda rutubet ve nem tutan bir parça var, araçta iç ve dış sıcaklık eşitlenirse yada içerdeki rutubetli hava kurutulursa camlarda terleme buğu yapma ve buzlanma oluşmaz.

terleme yapan arka cam önünde sonradan koyduğunuz yada taktığınız halı, kilim, kumaş benzeri kaplama, halıfleks, sünger vb. bir malzeme varsa onu kaldırın. Cep telefonu tutma pedleri bile ciddi miktarda buğu ve terleme yapma sebebidir.

en kötü ihtimal imalat hatası olarak sızdırmazlık problemi vardır ve yağışlı havalarda ve yıkamada arka cam alttan içeriye hafif su alıyor olabilir.

Eren hocam merhaba, bagaja ıslak bez koyuyordum. Yazını okuduktan sonra aklıma geldi bezde epey ıslakmış. Bagajdaki bez etkilermi? Bezi aldım şu an ve nemli yerleri sildim. Takip edicem. Farklı bir problem rastladım şoför merkezi cam kilidi sağ arka camı açmıyor. Diğer 3 cam açılırken sağ arka cam açılmıyor. Ayrıca yolcu tarafından basıldığında otomatik açmıyor basılı tutmak gerekiyor. Bunun bir ayarımı var?

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Eren hocam merhaba, bagaja ıslak bez koyuyordum. Yazını okuduktan sonra aklıma geldi bezde epey ıslakmış. Bagajdaki bez etkilermi? Bezi aldım şu an ve nemli yerleri sildim. Takip edicem. Farklı bir problem rastladım şoför merkezi cam kilidi sağ arka camı açmıyor. Diğer 3 cam açılırken sağ arka cam açılmıyor. Ayrıca yolcu tarafından basıldığında otomatik açmıyor basılı tutmak gerekiyor. Bunun bir ayarımı var?
problem kesinlikle ıslak bezden kaynaklı olmalı, bagajda kaldığı sürece olduğu yeri epeyce rutubet yaptırmıştır birkaç gün daha camınız öyle terleme yapar ama bezi ortadan kaldırdığınız için bir süre sonra düzelecektir:)

Bildiğim kadarıyla camların dördünün birden açılmasını komple kilitlemekten yada izin vermekten başka bir ayarı yok.

merkezi cam kilidi sağ arka camı açmıyorsa ama sağ arka cam düğmesi çalışıyorsa bir ihtimal sürücü tarafındaki düğmede problem olabilir, ama hem sürücü tarafındaki düğmeden hemde arka sağ kapı içinden camı açamıyorsanız o zaman pandizotu söküp cam kaldırma motorunun soketine motorun elektrik pabuçlarına bakmak gerekli genelde temassızlık oksitlenme gibi basit problemler oluyor kolay çözülüyor, düğmeye tek kademe basılı tutma hareketiyle camı indirip kaldırma yada tek dokunuşta camı otomatik açılıp kapanma özelliği problemli ise yolcu tarafındaki yada sürücü tarafındaki düğmelerde bir problem olabilir bunun ayarı genelde yoktur tek dokunuşla açılan yada basılı tutularak komut veren düğmeler genelde ohmaj verilerini ileterek çalışır haliyle dirençleri entegreleri lehimle uğraşıp tamiri zordur alternatif deneme yanılma yöntemi olarak sadece düğmelerin soketlerini söküp pas temizleyici ve kontak spreyi ile temizlemek sorunu giderebilir ama düzelmezse düğmeyi değiştirmek gerekebilir o zaman masraf çoğalır haliyle garantiniz varsa yetkili servisten yardım almalısınız. Pandizot söküp uğraşmak zor iş ama imkansız değil, garanti varsa ilk önce servise danışmak en iyisi.

Açılmayan arka sağ camı farklı zamanlarda deneyin ara sıra açılıp ara sıra açılmama gibi durumlar görürseniz problem oksitlenme yada temassızlık kaynaklıdır onun da çözümü basittir. Bizim eski araçlardan birisinin sağ ön yolcu camı motoru güneşli havalarda düzelir soğuk havalarda bozulurdu pandizotu indirip motora elektrik veren dıştaki pabuçları daha kuvvetli temas etsin diye elle eğerek takmıştık bir daha da problem yapmamıştı.

çok teşekkürler. Aracı 0 aldım 1 haftalık daha garantisi var. Yarın servise götüreceğim cam sorunu için . Biraz morelimi bozdu açıkcası 2010 model civic’im vardı bu sorunların hiç birisiyle karşılaşmamıştım . Umarım camın kapanmamasının basit bir çözümü vardır kapıyı falan sökmezler

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
çok teşekkürler. Aracı 0 aldım 1 haftalık daha garantisi var. Yarın servise götüreceğim cam sorunu için . Biraz morelimi bozdu açıkcası 2010 model civic’im vardı bu sorunların hiç birisiyle karşılaşmamıştım . Umarım camın kapanmamasının basit bir çözümü vardır kapıyı falan sökmezler
kapıyı sökmezler en fazla pandizotu yani kapı içindeki kaplamayı indirirler bu parça klipslidir en fazla iki üç tane de vidası vardır, pandizotu sökselerde sökmeselerde civic in iç trim parçaları 2-3 yaşına 20000km ye geldiği anda parke taşlı bozuk yollarda ciddi biçimde tangırtı yapmaya başlıyor o yüzden kafaya takılacak şey değil aslında, onun içinde periyodik bakıma gittiğinizde yada daha sonrasında ilgili parçaların bozuk yolda çok ses yaptığını söylemeniz bununla ilgilenmeleri için genellikle yeterli oluyor :) servislerin yaptıkları en kolay ve en sevdikleri işlerden birisi ses yapan arabanın sağını solunu basit yöntemlerle izole etmek:) çünki maliyeti az ve kolay iş.

bende de ne problemler var birkaç gün arabasız kalırım korkusuna henüz başvurmadım uzun bir tatile çıkınca göstermeyi bekliyorum:) ön panjur park sensörleri yağışlı havada problemli çalışıyor, yağmur sensörü kronik olarak bozuk, kapı çıtalarının kaplamaları kabarma yaptı, koltuk ısıtma kabloları popoma batıyor nerdeyse koltuktan çıkacaklar iz yapmışlar:) bozuk yolda ön göğüs torpido altında davul çalınıyor bu sonuncusu pek önemli bir problem değil aslında:)

bir iki tanesini halletseler yeterli:) asıl lazım olan şeylerden motor, şanzıman, frenler ve alt takıma diyecek lafım yok:)

gitmeden randevu almayı unutmayın:) şimdi yetkili servise gidipte size hiç para vermeyeceğim çünki bakım yaptırmayacağım sadece problemlerimi giderin dediğiniz zaman randevunuz yok diye başlarından savmaları kolay oluyor randevu alırsanız bu riski elemiş olursunuz geri yollayamazlar. Zaten randevu alırken soracaklar ne işlem yapılacak diye orada belirtin.

Olur böyle şeyler takma kafaya diyosun :)) zaten genel anlamda memnunum dizel yakıt olsun gaza verdiği tepkime vites şanzuman maşlallah . Ama insan 0 alıncada olmasın istiyor tabi honda biraz kaliteyi düşürmüşmü sanki benmi yanlış düşünüyorum ? Sendede en büyük problem ısıtma kabloları olarak görünüyor

Geri