FC5 cruise control sorunu

Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar iyi akşamlar. 2018 model Civic eco elegance aracimin hızını sabitledigimde sabit kalmıyor. Sorun şu şekilde düz yolda hiç bir sorun yok. yokuş yukarı çıkarken 74e sabitledigim hız Max 71 e kadar düşüp tekrar 74 çıkıyor ve hızı sabitliyor. Fakat yokuş aşağı inerken 74e sabitledigim hız 85-90 hatta 90ı bile geçiyor. Bu sorun sizde de mevcut mudur acaba?

Aracınız
Civic FC5 2020
2018 Cvt Eco fb5’i henüz birkaç gündür kullanıyorum. Sıfır aldım. Hatta aldığım gün uzun yola çıktım.Bende de aynı durum var. Aynı husus orta sınıf pek çok araçta vardır. Citroen C4 2013 aracım da aynı şeyi yapıyordu. Yokuş aşağı inerken ya da yukarı çıkarken motorun aynı hızı frenleme ya da gaza köklemeyle koruması epey zor olduğundan minimal de olda kayıp oluyor. C4’e göre şu anki aracımın sabit hızı koruma çabasının daha fazla ve başarılı olduğunu söyleyebilirim ama sizin gibi sayı/rakamlarla ölçmedim.
Durumun sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Aracınız
Civic FB7 2015
Hız sabitleyici bütün arabalarda aynı hız biraz düşünce sistem gaz verip sabitlediğiniz hıza çıkıyor. Yokuş aşağı hız düşmüşse gaz vermeyi kesiyor. Araç tekerleklerin döndürmesiyle sabitlediğiniz hızın üstüne çıkabiliyor. Hız sabitleyici de frenlere müdahale olmadığından sistemin çalışması bu şekilde. Adabtif hız sabitleyici sistemlerde fren müdahalesi olduğundan bu durum yaşanmaz muhtemelen.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hız düşmesini aşırı yaşıyorsanız bu eco moddan dolayıdır şöyle ki aracı zorlamadığı için hız biraz fazla düşer eco modu kapatırsanız eğer hız kaybı çok az olacaktır ani tepkiler verip aracı sabitlediğiniz hıza Ulaştırır
Gelelim yokuş inişe burada çok defa aracımın vites küçülttüğüne şahit oldum ama frene denk gelmedim vites küçülterek yavaşladı ama sabitlediğim hızın baya üzerinde oldu bu olay 25 30 km üzeri gibi

Yokuş aşağı fren yapan hız sabitleme sistemi bmw gibi bazı markalarda var.
Fren kontrollü hız sabitleme olarak geçiyor. Donanıma göre standart ya da yaklaşık 750 euro gibi bir fiyata takılıyordu zamanında.

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hız düşmesini aşırı yaşıyorsanız bu eco moddan dolayıdır şöyle ki aracı zorlamadığı için hız biraz fazla düşer eco modu kapatırsanız eğer hız kaybı çok az olacaktır ani tepkiler verip aracı sabitlediğiniz hıza Ulaştırır
Gelelim yokuş inişe burada çok defa aracımın vites küçülttüğüne şahit oldum ama frene denk gelmedim vites küçülterek yavaşladı ama sabitlediğim hızın baya üzerinde oldu bu olay 25 30 km üzeri gibi

@oguzhny
Detayli olarak açıklamış
Ben de aynı şekilde deneyimledim
Yokuş yukari Eco modda hız sabitleyici sürüş ekonimisini düşündüğünden çok stabil olamıyor
Yokuş aşağıda da araç gaz vermediği halde kendisi hızlandığı için, haliyle ekonomik bularak bir şey yapmıyor
Benim 2018exe araçta hız limitleyici var
Açığım zaman gaza bastigim halde motor gaz yemiyor, boşa pompalaniyor ve hızın ust limitini sabit tutuyor.
Eger aracinizda mevcutsa onu deneyebilirsiniz, belki işinize yarayabilir.

Herkese iyi forumlar...

LG-H960 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018

Bu araba bizi radara da sokar edsden de geçer bu yokuş aşağı olayı iyi olmadı. 2009 focus aracında bile ne yokus inerken nede yokuş çıkarken gram kaçırmazdi. Buna bı yöntem geliştirmek lazım

Aracınız
Civic FC5 2018
Bu araba bizi radara da sokar edsden de geçer bu yokuş aşağı olayı iyi olmadı. 2009 focus aracında bile ne yokus inerken nede yokuş çıkarken gram kaçırmazdi. Buna bı yöntem geliştirmek lazım
Adaptif olmayan cruise control sistemine sahip araçlarda durum normaldir. Aksi halde sabitlediğiniz hızın üzerine çıkmaya çalıştığınızda frenleme yapması da gerekirdi.

2009 model aracınızda olan durum, tahmin ediyorum araç ayağınızı gazdan çektiğinizde yığılması ile alakalı; haliyle yokuş aşağı ya da yokuş yukarı, sürekli yakıt beslemesi ile belirlediğiniz hızda tutmaya çalışmıştır.
Aslında hız sabitleme sistemi gayet basit çalışır; arzu ettiğiniz hızı işaretlersiniz ve ecu bunu gözönüne alarak sürekli aynı hız için yakıt emilimi komutu verir, amacı aracın belirlediğiniz hız için gerekli yakıtı sağlamaktır. Hızı bulana kadar beslemeye devam eder ama hızı yakaladığınızda yakıt pompalamayı bırakır. Araç düz ya da aşağı eğimli yolda, hızını mekanik parçalarının işleyiş verimliliğine göre belli bir hıza kadar ulaşabilir (Lise fizik dersinizi hatırlayınız; serbest düşüşte limit hız), sonra ivmelenme durur.
Neyse çok takılmaya gerek yok, ayağınız frende olsun :)

Aracınız
Civic FC5 2018
He
Adaptif olmayan cruise control sistemine sahip araçlarda durum normaldir. Aksi halde sabitlediğiniz hızın üzerine çıkmaya çalıştığınızda frenleme yapması da gerekirdi.

2009 model aracınızda olan durum, tahmin ediyorum araç ayağınızı gazdan çektiğinizde yığılması ile alakalı; haliyle yokuş aşağı ya da yokuş yukarı, sürekli yakıt beslemesi ile belirlediğiniz hızda tutmaya çalışmıştır.
Aslında hız sabitleme sistemi gayet basit çalışır; arzu ettiğiniz hızı işaretlersiniz ve ecu bunu gözönüne alarak sürekli aynı hız için yakıt emilimi komutu verir, amacı aracın belirlediğiniz hız için gerekli yakıtı sağlamaktır. Hızı bulana kadar beslemeye devam eder ama hızı yakaladığınızda yakıt pompalamayı bırakır. Araç düz ya da aşağı eğimli yolda, hızını mekanik parçalarının işleyiş verimliliğine göre belli bir hıza kadar ulaşabilir (Lise fizik dersinizi hatırlayınız; serbest düşüşte limit hız), sonra ivmelenme durur.
Neyse çok takılmaya gerek yok, ayağınız frende olsun :)
Heheheehhe :) yokuş aşağı dikkat edecez desenize...

Aracınız
Civic FC5 2018
Bende aynı durumu yaşıyorum ve bunu bir sorun gibi algılıyorum. Daha önce 2013 model ford focus kullanıyordum hızı sabitledigim zaman yokus aşağı yokuş yukarı hiç fark etmiyordu gram sasmiyordu araç çok iyiydi ama suan 2018 civic elegance aracimda daha basit bir sistemin kullanıldığını görmek gercekten çok üzücü.

Geri