FC5 - Dizel şanzıman yağı değişimi

Vali

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Arkadaşlar, merhaba. Ben 2018 model fc5 civic dizel otomatik araç sahibiyim. Aracı 40000 bakımına götüreceğim ancak kafam bu şanzıman yağı konusunda karışık. Bilindiği üzere diğer civic modellerinde CVT şanzıman olduğundan dolayı şanzıman yağı değişimi 40bin km'de yapılıyor. Ben de birkaç servisle görüştüm. Servislerden bir tanesi benim araçta ZF şanzıman olduğu için yağın da 60000 km'de değişeceğini söyledi. Bunun üzerine biraz araştırma yaptım ve gerçekten de öyle olması gerektiğini gördüm. Aşağıda paylaştığım fotoğrafı hondanın kendi resmi sitesinde paylaştığı "civic 2018 dizel" kullanım klavuzundan aldım. Orada da 60bin km'de değiştirilmesi gerektiği yazıyor. Ancak honda bora ile görüştüğümde bunları söylememe rağmen 40bin km'de değişeceğini söylüyorlar. Bu konuda bilgisi olan, daha önce dizel modelde şanzıman yağı değiştirmiş birisi var mı?civic.PNG

Aracınız
Civic FC5 2018
1: türkiyede zor kosullar.......................................................................

Bunu ileri surerek 40000 km de değiştirmek istiyorlar muhtemelen

Vali

0
Aracınız
Civic FC5 2018
1: türkiyede zor kosullar.......................................................................

Bunu ileri surerek 40000 km de değiştirmek istiyorlar muhtemelen
Zor koşullara da baktım. Zor koşul olarak iki madde yazmışlar: 1-35 derecenin üstünde sıcak olan bölgeler. 2- aşırı trafiğin olduğu sürekli dur kalk yapılan yerler. Her ikisi de benim açımdan sağlanmış koşullar değil. Ankarada yaşıyorum burada en sıcak zamanda bile 35 derecenin üstünü göremezsiniz ve elbette ankara başkent olduğu için trafik vardır ancak en azından benim açımdan günlük rutinimde öyle çok dur kalk olmaz. Bir avrupa şehrinden ya da bir japon şehrinden daha fazla değildir yapılan dur kalk. Bana yine honda boranın para kapma stratejisi gibi geldi. Çünkü şehir dışında aradığım bir serviste de 60bin km'de değişeceği söylendi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Şanzıman yağı degisiminde titiz olmalıyız,40binde bir degistirmek mantıklı bence...
Motor yağı değişimi 10 binde bir yapiliyor ve şanzıman yağı degisiminden daha pahali,ondan imtina etmeyen yurdum insaninin,tamiri motordan daha berbat ve pahalı olan sanzima gelince farklı düşünüyor..
Otomatik şanzımanın canı kanı yağıdır oysa....
Benim araç 21binde ben 40 bini de beklemeyecegim herhalde

Ad Soyad
Suat Tanar
Aracınız
Civic HB 9. Jen.
Benim aracım 60.000 km'ye geliyor.50.000 bakımında 60.000km de değişecek denildi.Bakımla beraber tahmini 2.000TL tutar dediler.Ben dün servisin ustası ile ile de görüştüm,sağolsun gayet güzel bir şekilde anlattı.Anlatmasına istinaden bu şanzımanın BMW lerdeki ZF şanzımandan farklı olduğu;klasik tork konvektörlü gibi olmadığı,biraz DSG ye benzediğini söyledi.Honda için özel üretildiğini söyledi.Benim şikayetim 4 den 5 e atarken ki vuruntu ile ilgili idi,bunu da şanzıman yağı ile beraber kalibrasyon yaparız düzelir dedi.

Aracınız
Civic FB7 2013
En üstteki şanzıman yağı değişimi tablosunda MT yazıyor manuel vites için anladım ben.
Manuel Transmission

Aracınız
Civic FC5 2018
dizel otomatik için kaç binde değişiyor onda kararsız kaldım,benzin/lpg ler farklı olduğunu biliyorumda yukardaki tabloda arkadaşın dediği gibi manuel içinse , dizel otomatikte kaç bin onu bulamadım.

Aracınız
Civic FC5 2018
Bakım aralığını bulamayan arkadaşlara yardımcı olur belki. Honda merkez ile görüşmem sonucunda ZF şanzımanın ilk bakımı 4yıl/80 bin sonraki bakımın 3yıl/60bin olduğunu belirttiler.

Geri