FC5 Fabrikasyon LPG Çalışma şekli hk.

Aracınız
Civic FC5 2018
Selamün aleyküm arkadaşlar ;

Malumunuz yakıt fiyatları belli. Artık hepimiz hesap yapar olduk. Birçoğumuz artık LPG den vazgeçti ve araçlarını benzinde kullanıyor. Öğrenmek istediğim şu ; araçlarımız lpg modda ısınana kadar benzin ve sonrasında sadece LPG mi yakıyor. Yoksa LPG + belirli oranda benzin şeklinde mi ? Daha detaylı açıklamak gerekirse araç benzin modunda 9-10 lt neyse harcıyor ve ne yaktığını biliyoruz. Ama LPG modunda 10 lt LPG + 2 lt benzin şeklinde ki gibi karışık mı harcıyor. LPG de ilk ısınmayı demiyorum.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
arac lpg de ayarlanan geçiş sıcaklıgına gelene kadar (benim aracımda yazın 40 kısın 30 derece bu) benzinde calısır sonra lpg ye gecer. lpg esnasında benzin sarfiyatı olmaz. ama o sekilde çalışan motorlar var kia nın gdi motorları mesela. ama hondalarda bu durum yok. extra olarak kitlerin ayarlarında takviye benzin var ama genelde kullanılmyıor. yada belli bir devir belirleyip o devrin üstüne arac cıktıgında (örneğin 4500 rpm) arac direk benzine geçip devam eiyor devir düştüğünde yine lpg ye geçiş yapıyor

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Selamün aleyküm arkadaşlar ;

Malumunuz yakıt fiyatları belli. Artık hepimiz hesap yapar olduk. Birçoğumuz artık LPG den vazgeçti ve araçlarını benzinde kullanıyor. Öğrenmek istediğim şu ; araçlarımız lpg modda ısınana kadar benzin ve sonrasında sadece LPG mi yakıyor. Yoksa LPG + belirli oranda benzin şeklinde mi ? Daha detaylı açıklamak gerekirse araç benzin modunda 9-10 lt neyse harcıyor ve ne yaktığını biliyoruz. Ama LPG modunda 10 lt LPG + 2 lt benzin şeklinde ki gibi karışık mı harcıyor. LPG de ilk ısınmayı demiyorum.
Eski sistemlerde sürekli lpg ile çalışan sistemler vardı. Şimdi sıralı sistem kullanıldığı için önce benzin sonra lpg tarzı çalışma sistemine sahiptir. Sıvı sistemler benzin karışımlı çalışır. Daha çok turbolu araçlarda kullanılır.
Geçiş için regülatör ısı değeri nasıl ayarlandı ise ona göre geçer. Normal 4 mevsim 35 derece şekilde ayarlanır. Yazın geçiş 200-300 metrede olur iken kışın 1-1,5 kilometreyi bulur. Oran ise benzinin 1,2 katı şeklinde hesaplanır. Kışın bu oran 1,25 şeklinde hesaplanabilir. Fiyat olarak da aldığınız lpg fiyatını benzine oranlıyarak, sonucu benzin fiyatından çıkarıp bir depoda ne kadar fark oluyor hesaplayabilirsiniz.

Geri