Fc5 güneşte bekleyince çalışmıyor!

Aracınız
Civic FC5 2017
Arkadaşlar merhaba. Aracım 2017 Civic fc5 Eco exe. Aracım son 2 haftadır güneşte uzun süre kalınca çalışmıyor veya uzun sürede çalışıyor. Daha önce benzer bir arıza oldu LPG enjektorunde çıktı arıza ama o zaman güneş veya soğuk farketmeden çalışmıyordu. Yine daha önce Ibiza aracimda aynı sorun vardı selenoid valf arızalı çıkmıştı. Başına gelen oldu mu fikirleriniz nedir

Aracınız
Civic FC5 2017
Candan mühendisliğin YouTube kanalında konuyla alakalı video var.isterseniz bir inceleyin

Redmi Note 9 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
İzledim hocam daha önce de izlemiştim.Honda araçlarda servisin söylediği bugune kadar fc-5 lerde kanister valfini hiç değişmedik oldu.İlk bende öyle düşünmüştüm daha önce başıma geldi ibizada.Videoda da diğer bahsettiği arıza olan basınç regülatörünün hortumunu çıkardılar o şekilde 1 hafta kullandım sonra gerı yerine taktılar düzeldi artık basınç eşitlendi araba nasıl düzeldi orasını bilmiyorum.İnşallah ilerde tekrar yapmaz.yaparsa konu altına mutlaka yazarım

Ad Soyad
Aydın K.
Aracınız
Civic FC5 2018
hocam Erzurum gibi bir yerde güneşte kalıp çalışmıyor deyince çok garibime gitti. Mersin sıcağında haftalarca yatırıp çalıştırdığım olmuştu benim, net sebebini merak ettim

Aracınız
Civic FC5 2017
hocam Erzurum gibi bir yerde güneşte kalıp çalışmıyor deyince çok garibime gitti. Mersin sıcağında haftalarca yatırıp çalıştırdığım olmuştu benim, net sebebini merak ettim
Erzurum diyip geçme hocam geçen haftalarda arabada 42 dereceyi gördüm :) Birde ben 8 de işe geliyorum aracı park ediyorum güneşte 5 e kadar kalıyor malesef.Benim bugune kadar arızalarım hep sıcak-güneşten oldu kışın hiç problem yaşamadım demek arabalar da alışkın değil :D

Ad Soyad
Ufuk
Aracınız
Civic FC5 2018
Sorun tam olarak ne inanın bende bilmiyorum lpg ustası da bilmiyor.Honda servisi daha önce böyle sorunu çözdüklerini söylediğinden denemek istedik.İlerde tekrar yaparmı bilmem ama bugun 5. gün arabayı bilerek güneşte bekletiyorum normalde kesınlıkle çalışmayan araç tek marşta çalışıyor.Bazen çözüm yöntemleri saçma gelsede zarar vermeyecek şeyleri denemek lazım.Evet hortumu çıkarıp o halde lpg de 1 hafta bindim ve sorunum en azından şimdilik çözüldü.İşin teknik kısmından anlayan arkadaşlar belki yorum yapabilir bilemiyorum.
Hocam sorun çözüldü ise iyi haber sevindim sizin adınıza....Bişey daha bilgi edinmiş olduk...

1 yada 2 ay sonra belli eder zaten sorun çözülmediyse...

Marş sorunları,geç marş alma,,2.nci marş ta marş alma gibi vs..sorunlar başlarsa....Regülatör Diyafram veya içindeki conta dan kaynaklı olduğunu düşünürsünüz..Emme manifolduna bağlı olan regülatör hortumundan dolayı....iyi günler

Son karar tabiki sizin...Saygılar

Ad Soyad
Ali G.
Aracınız
Civic FE1 2021
Benzin pompası arızalarında da geç çalışma problemi oluyor fakat güneş ve sıcakla alakası olmuyor hocam.Net olmasını neye bağladınız? Bu arada yazdığım günden beri aracımda bir sıkıntı olmadı tek marş sorunsuz çalışıyor
1. lpg enjektörü bozulduğunda araba geç çalışır ama çalışmamazlık yapmaz.
2. lpg enjektörünün ısınması için aracın bir kaç saate ihtiyacı, 15dkda max. ısıya ulaşır kaput altında, ki ısı ile işi olan bir komponent değil.
3. araçta ısındığında marş basıp çalışmıyorsa, yakıt gelmiyor demektir. hortumlarda bir sorun olmadığı sürece benzin geç gelmez, ya direkt gelir, ya hiç gelmez. hortumlarda sorun olması ise düşük bir ihtimal. dolayısıyla benzin pompası bozulduğunda hiç çalışmama olur, geç çalışma olmaz.
4. lpg enjektörünün ısıya bağlı olarak bozulacak bir elektronik yapısı yok, yalnızca diyaframı bozulup basınç kaçırır ise geç marşa neden olur, çalışmamaya neden olmaz, enjektör tamamen kapanmadığı için kaçıncı marşta olursa olsun kesinlikle sonunda çalışır.
5. fc5te elektronik benzin pompası ve içerisinde plastik diyafram kullanıyor, ki bu yüzden de az benzinle kullanılan araçlarda çabucak pompa yanıyor.
6. arızanın sıcaklıkla olan bağlantısı ise pompa motorunun gövde ile birlikte depo içinde bulunması ve araç güneş altında bir süre ısındıktan sonra elektronik pompanın doğru haberleşme yapamayıp, benzin gönderememesi.
7. arızayla ilgili iyileştirilmiş bir yakıt pompası olmadığı ve hondanın artık bununla alakalı bir geliştirme getiremeyeceği için yakıt pompanız değiştirildikten bir kaç zaman sonra yine aynı durumu yaşayacaksınız.

Aracınız
Civic FC5 2017
1. lpg enjektörü bozulduğunda araba geç çalışır ama çalışmamazlık yapmaz.
2. lpg enjektörünün ısınması için aracın bir kaç saate ihtiyacı, 15dkda max. ısıya ulaşır kaput altında, ki ısı ile işi olan bir komponent değil.
3. araçta ısındığında marş basıp çalışmıyorsa, yakıt gelmiyor demektir. hortumlarda bir sorun olmadığı sürece benzin geç gelmez, ya direkt gelir, ya hiç gelmez. hortumlarda sorun olması ise düşük bir ihtimal. dolayısıyla benzin pompası bozulduğunda hiç çalışmama olur, geç çalışma olmaz.
4. lpg enjektörünün ısıya bağlı olarak bozulacak bir elektronik yapısı yok, yalnızca diyaframı bozulup basınç kaçırır ise geç marşa neden olur, çalışmamaya neden olmaz, enjektör tamamen kapanmadığı için kaçıncı marşta olursa olsun kesinlikle sonunda çalışır.
5. fc5te elektronik benzin pompası ve içerisinde plastik diyafram kullanıyor, ki bu yüzden de az benzinle kullanılan araçlarda çabucak pompa yanıyor.
6. arızanın sıcaklıkla olan bağlantısı ise pompa motorunun gövde ile birlikte depo içinde bulunması ve araç güneş altında bir süre ısındıktan sonra elektronik pompanın doğru haberleşme yapamayıp, benzin gönderememesi.
7. arızayla ilgili iyileştirilmiş bir yakıt pompası olmadığı ve hondanın artık bununla alakalı bir geliştirme getiremeyeceği için yakıt pompanız değiştirildikten bir kaç zaman sonra yine aynı durumu yaşayacaksınız.
Hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.Aracı en son mesaj yazdığım günden beri geç çalışmama problemi olmadı sorun her neyse halloldu.Benim öngörümde benzin pompası veya kanister valfiydi fakat dediğim gibi şuan problemim yok ilerde olursa yine bu başlık altından belirtirim.teşekkürler

Geri