Fc5 obd 2 verileri

ywzckr

0
Merhaba, çinden almış oldugum wifili obd2 cihazi geldi deneyeyim dedim 23 dk seyahatimde anlik tuketimi 5 saniyede bir okuyor ama benzin tuketimini ve ortalama tuketimini hesaplayabiliyoruz guzel bir ozellik oldu. Surekli takili biraksam 2 led isik yaniyor akuye ne kadar zarari olur diye dusundum surekli takili birakan varmi bilmiyorum. 110 la giderken 5.6 lt yakiyor gosteriyor aracin benzin tuketimini yaklasik degerleri goruyorsunuz 5 sn de bir guncelledigi icin. Afr de gazdan ayagimi cektigim yerlerde 20-30 arasi gostermis bu fakir mi demek oluyor
Bazi degerleri paylasiyorum oksijen sensorleri ve maf sensoru afr ve stft ve ltft sanki arac zenginde gibime geldi bana ama daha detayli bilen varsa aydinlatirsa sevinirim
IMG_9868.JPG
IMG_9867.JPG
IMG_9869.JPG
IMG_9870.JPG

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ywzckr

0
eeeeeeeee şimdi yaniiii :D çalışıyorsa sıkıntı yok :D

Hocam obd cihazi calisiyor da stft ve ltft degerleri +%5 ve -%5 arasinda olmalı diye biliyorum, stft -15%i buldugu oluyor ltft de -%3 ila -%8 arasinda o yuzden grafikleri paylastim ki yorumlayabilen biri varsa yorumlasin diye. Arac 2018 fc5 bunlar fabrikasyon kimse ayarlarina bakamiyordu guya arac verileri obdden okunabiliyor.

Aracınız
O değerin oynak olması çok normal. Stft benim 7.jenerasyonda da çok oynak. Hatta benzinde fakirde kalıyodu baya baya ve yakıt filtresini değiştirince azaldı bu durum. Lpgde 0a 0 ayarladım diyebilirim. Stft anlık kullanımda bana kalırsa +-15 oynaması çok normal. Ama sabit gaz sabit devir ve sabit hızla giderken bu değeri 0lara çekmesi lazım motorun. Ltft de zaten bunun genel ortalaması. Bende kullanıma bağlı +-2dir bunun genel ortalaması da

ywzckr

0
O değerin oynak olması çok normal. Stft benim 7.jenerasyonda da çok oynak. Hatta benzinde fakirde kalıyodu baya baya ve yakıt filtresini değiştirince azaldı bu durum. Lpgde 0a 0 ayarladım diyebilirim. Stft anlık kullanımda bana kalırsa +-15 oynaması çok normal. Ama sabit gaz sabit devir ve sabit hızla giderken bu değeri 0lara çekmesi lazım motorun. Ltft de zaten bunun genel ortalaması. Bende kullanıma bağlı +-2dir bunun genel ortalaması da

Hocam hizi artirirken denedik yavas yavas 3000 devire cikarirken -%5 degerlerden baslayip -%13 e cikiyor 3 bin devirde sabit tutunca kalip yavas azalarak -%5-8 araliginda geziniyor. Ltft ortalamasi -%5 stft ortalamasi -%5-7 arasinda

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
STFT değerleri gaza yüklenme ve gazdan kesme anında agresif değerler gösterebilir, esas önemli olan LTFT değerleridir, LTFT'nin +5 -5 aralığında kalması sağlıklı durum göstergesidir.
Bende gaza yüklendiğimde genelde STFT -10 civarında geziyor (y)

ywzckr

0
STFT değerleri gaza yüklenme ve gazdan kesme anında agresif değerler gösterebilir, esas önemli olan LTFT değerleridir, LTFT'nin +5 -5 aralığında kalması sağlıklı durum göstergesidir.
Bende gaza yüklendiğimde genelde STFT -10 civarında geziyor (y)

Hocam iste o degerlerin 0 a yakın olması gerekiyor diye biliyorum. O yuzden +-5 diyorlar - olunca ne demek + olunca ne demek bunu bilsek daha iyi. Ayar duzgunse Gaza yuklenirken de -15 olmamasi gerekir diye dusunuyorum. Cunku gaza 1500-2000 devir arasinda yukleniyorum ani basarsam direk acik donguye giriyor zaten. Yavas yavas artirarak butun devirleri deniyorum bakalim. Verilerini ortaya cikartiyorum ama bana kalirsa otomatik ayarlarini yapmasi iyi degil. Daha 16 bindeki aracin sapmasi genel olarak %5 den az cikmasi lazim diye dusunuyorum.
Kisa mesafe kullaniyorum tamam eyvallah ama fabrika sehir ici verisi 8.5 olan aracin 11.16 benzin tuketimi olmasi bence fazla cunku arada 3 litreye yakin fark var birde agresif kullanmiyorum. 10 km surusde bu en fazla 1-1.5 litre fazla olmali. Almanlara laf edilir hep tuketim verisi yanlis veriyorlar diye buyrun bu da japonunki.
IMG_9871.JPG

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Hocam iste o degerlerin 0 a yakın olması gerekiyor diye biliyorum. O yuzden +-5 diyorlar - olunca ne demek + olunca ne demek bunu bilsek daha iyi. Ayar duzgunse Gaza yuklenirken de -15 olmamasi gerekir diye dusunuyorum. Cunku gaza 1500-2000 devir arasinda yukleniyorum ani basarsam direk acik donguye giriyor zaten. Yavas yavas artirarak butun devirleri deniyorum bakalim. Verilerini ortaya cikartiyorum ama bana kalirsa otomatik ayarlarini yapmasi iyi degil. Daha 16 bindeki aracin sapmasi genel olarak %5 den az cikmasi lazim diye dusunuyorum.
Kisa mesafe kullaniyorum tamam eyvallah ama fabrika sehir ici verisi 8.5 olan aracin 11.16 benzin tuketimi olmasi bence fazla cunku arada 3 litreye yakin fark var birde agresif kullanmiyorum. 10 km surusde bu en fazla 1-1.5 litre fazla olmali. Almanlara laf edilir hep tuketim verisi yanlis veriyorlar diye buyrun bu da japonunki.
Ekli dosyayı görüntüle 251434
Kendi bilgim ölçütünde cevap vereyim.
Her aracın bir ideal hava/yakıt karışım oranı vardır, genelde bu 14.7 gibi değerdir, ayrıca bu oranının ideali olduğu lambda denen bir değer var, ideal hava/yakıt karışımında lambda=1 olur.
Hocam benzinde de olsa LTFT her zaman tam 0 olmaz, yakıt pompası sürekli mükemmel oranda yakıt gönderemez, her yakıtın oktanı da bir değildir.
ECU zaten gelen yakıt ve hava karışımını sürekli düzenleyerek ateşlemeyi kontrol eder, ortalama %20lere kadar oranlarda oynama yaparak düzenleme yapabilir, her koşulda lambda denen değeri 1e eşitlemeye çalışır.
Değerlerde +5 demek yakıt oranı idealden düşük ve ecu %5 arttırma şeklinde düzeltme yaptırıyor, -5 demek yakıt oranı fazla %5 azaltma yapıyorum anlamına gelir.
Bu düzeltme değerleri ne kadar düşükse motor ideal yakıt/hava karışımını o kadar rahat ayarlıyor ve verimlilik maximum seviyede kalıyor demektir. Eğer bu düzeltmeler olmazsa zaten motor düzensiz tekleyerek çalışır ve motor arıza ışığı yanmaya başlar.
Benim BRC montajı yapan bayilerden elde edindiğim bilgilere göre genelde BRC sistemlerinde neden OBD özelliği olmadığı şikayet edilir, aslında çok çokta gereği yoktur çünkü LPG ECUsu zaten ECUnun benzin için ayarladığı yakıt akışı verilerini taklit ederek LPGnin akışını ayarlar, lambda değerini 1de tutmaya çalışır. Montaj sonrası ECUdaki her devir ve yük bandındaki yakıt oranlaması maximum derecede LPG ECUsuna kopyalanabilirse diğer düzeltmeleri yakıt akışındaki değişiklikten zaten LPG ECUsu rahatça ayarlayabilir.
Şu yazıyı bir okumanızı tavsiye ederim,

Aracınız
Hocam hizi artirirken denedik yavas yavas 3000 devire cikarirken -%5 degerlerden baslayip -%13 e cikiyor 3 bin devirde sabit tutunca kalip yavas azalarak -%5-8 araliginda geziniyor. Ltft ortalamasi -%5 stft ortalamasi -%5-7 arasinda

Gazı bi süre kökledikten sonra düzelme oluyor mu? Hangi şehirde yaşıyosunuz?

Geri