Civic FC5 FC5 Silecek Sorununda Zirve

ozqury

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Merhabalar herkese,

Bugün Istanbul' da çok ciddi bir yağış vardı, yolların yapısına ek olarak bir de bizim, emeği geçenlere sabah akşam sövme sebebimiz olan silecekler yüzünden başımdan geçen bir durumu paylaşmak istedim. Istanbul' u bilenler Atatürk Havalimanı' ndan Yeşilköy Havuzlu Kavşak' a giden yolu bilir ve su depolarının orada bulunan virajı da hatırlarlar, eskiden polislerin koçanlarını bitirdiği yer. :) Tam o noktada sileceğin kendi kendine hızını azaltması ve o anda yolda ki su birikintisini fark etmemem nedeniyle ki benim de birazcık hızlı olmamın etkisi var (limit 80 ve ben de hemen hemen o hızlardaydım, o yol için bu havada hızlı sayılabilecek bir hız) aracın kontrolünü kaybettim. Herhangi bir yere vurmadım, fakat arabayı topladığımda, geldiğim yön bana bakıyordu. Yakınlarımda başka bir araç olmaması, yolun geniş olmaması (3 şerit) ve benim frene son ana kadar hiç dokunmamam ve biraz da şans faktörleri eklenince, böyle kenarda duracak, aklıma geldikçe gülümseyerek hatırlayacağım ve tabi direk sileceklere ve onu üretenlere dolu dolu, içten gelerek söveceğim bir anı çıkmış oldu ortaya. Ayrıca, eğer araçta yol kameram olsaydı şu an size Show Ana Haber' in linkini yolluyor olurdum. :) Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

Aracınız
Civic FC5 2020
Çok geçmiş olsun hocam Allah korumuş. Garantiden sensörün etrafındaki jeli yeniletenlerin sorunu çözüldü mü bilmiyorum ama, ben buğu önleyiciyle bir nebze önüne geçtim kış aylarında 2 haftada bir uyguluyorum denemenizde fayda var.

'?? ??? ???. (??????)
'?? ??? ???. ?-???? ??-? (?????)
'?? ??? ???. ?-???? (Ş??????? ?????)

ozqury

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Teşekkürler, her bakım sırasında tekrar söylüyorum, tekrardan bakıyorlar ve tamam artık sorun yok diyorlar ama ilerleyen günlerde yine aynı sorun devam ediyor. Bir de sensör etrafında ki jel üzerinden gidelim bakalım belki ondan bir şey çıkar. Zaten haftaya bir servise gözükmeyi de düşünüyorum. Araca, acaba göremediğim bir zarar vermiş olabilir miyim diye içimde hafiften bir merak ve endişe yok değil çünkü.

Aracınız
Civic FC5 2017
Gecmiş olsun hocam sileceklerin manuel modu yok mu acaba sıkıntı oldugunu dusundugunüzde manuel e almak tercih olabılır aslında..
FC 5 ile de slalom yaptıgınıza göre yol şartları baya bi kötü olmalı yada lastikler aşındı mı ki

Tekrardan geçmiş olsun..

BV6800Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

ozqury

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Teşekkürler, sileceklerin manuel modu var ama yağışlı havada tam randıman sağlamıyor gibime geliyordu hep ama bugün anladım ki otomatik modun da pek bir farkı yok yani manuel de artık düşünülebilecek bir yöntem. İstanbul' un yollarının neredeyse tamamı berbat ötesi. Sağa dönerken sola eğimli olan, köprü altında yol ayrımı olan ve bu ayrımı anca 500 metre kala görebildiğiniz, motorsiklet yutabilecek boyutta çukurlar, yoldan santimler aşağıda kalan rögar kapakları vb. :) Ama ben direk su birikintisine girdiğim için zaten yapacak pek bir şeyim kalmamıştı, o an aracın tamamen kontrolden çıktığını hissettim. Lastikler, daha 30.000' i daha yeni geçen fabrikanın, aracın üzerinde verdiği orijinal lastik. Lastiklerle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum açıkçası ama yine de insanın aklına türlü türlü sorular geliyor.

Aracınız
Civic FC5 2018
Teşekkürler, sileceklerin manuel modu var ama yağışlı havada tam randıman sağlamıyor gibime geliyordu hep ama bugün anladım ki otomatik modun da pek bir farkı yok yani manuel de artık düşünülebilecek bir yöntem. İstanbul' un yollarının neredeyse tamamı berbat ötesi. Sağa dönerken sola eğimli olan, köprü altında yol ayrımı olan ve bu ayrımı anca 500 metre kala görebildiğiniz, motorsiklet yutabilecek boyutta çukurlar, yoldan santimler aşağıda kalan rögar kapakları vb. :) Ama ben direk su birikintisine girdiğim için zaten yapacak pek bir şeyim kalmamıştı, o an aracın tamamen kontrolden çıktığını hissettim. Lastikler, daha 30.000' i daha yeni geçen fabrikanın, aracın üzerinde verdiği orijinal lastik. Lastiklerle alakalı bir durum olduğunu sanmıyorum açıkçası ama yine de insanın aklına türlü türlü sorular geliyor.

Lastikler orjinal ise yaz lastigi ile geziyorsunuz diye anliyorum :) Elbetteki su birikintisine girince yaz-kis cok fark etmez, ama savrulduktan sonra aracin toparlanmasinda kis lastiginin surtunme katsayisindan oturu buyuk etkisi olacagi kanaatindeyim.

ozqury

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Geçmiş olsun, aman dikkat

Çok teşekürler.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Lastikler orjinal ise yaz lastigi ile geziyorsunuz diye anliyorum :) Elbetteki su birikintisine girince yaz-kis cok fark etmez, ama savrulduktan sonra aracin toparlanmasinda kis lastiginin surtunme katsayisindan oturu buyuk etkisi olacagi kanaatindeyim.

Tahmin kesinlikle doğru. Fabrika çıkışlı lastikle geziyorum :)

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Tahmin kesinlikle doğru. Fabrika çıkışlı lastikle geziyorum :)
Öncelikle çok geçmiş olsun hocam. Ancak kışlık lastikler bence bu konuda çok önemli, bu olaydan sonra sizin yerinizde olsam yazlık lastik ile kış mevsiminde gezmezdim ki zaten kendim de hiç kışlıksız gezmem. Geçen benim de başıma bir olay geliyordu benzer sayılır iyi ki kışlık varmış dedim. Yaz lastiklerimle kuru olarak girdiğim bir viraja hafif ıslak hafif tozlu halde iken acelem olması nedeniyle hızlı girdim sağımda araç da vardı, baktım araba kafadan sola gidiyor :D (viraj sola doğru bu arada). Hafif sağa çevirdim ve elektronik destekle de araç kendi çizgisine girdi. Yazlık lastik olsaydı düşünemiyorum. Velhasıl şartlara uygun şekilde sürmek ve ekipmana sahip olmak lazım.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Büyük bir şey olabilirdi çok geçmiş olsun. Bu konularda sileceklere güvenmeyin verimli çalışmıyor genel olarak böyle maalesef. Benzer şekilde sensörlere de güvenmiyorum bazen algılamıyor falan sonrasında can sıkıyor.

Geri