FC8 İçin Hangi Antifriz?

Aracınız
Civic FC5 2020
Kitapçığı kontrol ettim.

Antifriz değişimine dair bir süre veya km belirtilmemiş.Görsel: Ekli dosyayı görüntüle 267139

Orjinal Honda antifrizi bulamadım piyasada.Servisler farklı marka kullanıyor.Ne marka kullanacağıma karar veremedim.Silikatsız mavi olmalı ancak piyasada yok.

İyi cesaret.Ben değiştirmesem muhtemelen tamamı çürümüştü.
Cesaret değil bilgisizlik yaşım 25 hiç bilmiyordum değişeceğini bu sene öğrendim arabada hiç hararet yapmayınca aklımıza gelmedi

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2018
Doğru bir noktaya odaklandınız.
Honda mavi renkli antifiriz kullanıyor yani mineral bileşenli olan gruptan kullanmakta.
Organik yani kırmızı , pembe gibi renklere çalan spesifiklerde ürünler 5 yıl kullanılabilir...
Fakat mineral olanların kullanım ömrü maksimum 2 yıldır , yetkili servisler bile dikkat etmiyor bu duruma.
Benim mevcutta aracım 2017 model 50 küsür km de servis bakımlı olmasına rağmen bir defa bile soğutma suyu değişimi yapılmamış. Laf olsun diye sorguladığım da değişimi 5 yılın sonunda yapıyoruz diye cevap aldım. :)
50.000 km de LPG'li modeller de buji değişimi diye sızlanmayı biliyorlar bu durumu neden önemsemiyorlar anlayamadım.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Antifriz rengine bakılarak alınmaz. Renkleri otomotiv firmaları belirliyor. Her firma aynı kimyasal bileşen için farklı renk kullanabilir. Rengine bakarak alırsanız büyük hata yaparsınız.

Japonların hepsi P-OAT kullanır. Yani fosfatlı organik antifriz.
Ford da buna geçiyor son 2 yıldır tüm fabrikalarında fakat renkleri farklıdır. Honda maviyi seçmiş. Ford da sarıyı seçti ve tedarikçilerine sarı ürettiriyor.

Türkiye’de Honda’ya antifrizi total veriyor ama sadece yetkili servise veriyor.
Total ürünlerine bakıp P-OAT olanı alıp kullanabilirsiniz. İnorganik değil.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Antifriz rengine bakılarak alınmaz. Renkleri otomotiv firmaları belirliyor. Her firma aynı kimyasal bileşen için farklı renk kullanabilir. Rengine bakarak alırsanız büyük hata yaparsınız.

Japonların hepsi P-OAT kullanır. Yani fosfatlı organik antifriz.
Ford da buna geçiyor son 2 yıldır tüm fabrikalarında fakat renkleri farklıdır. Honda maviyi seçmiş. Ford da sarıyı seçti ve tedarikçilerine sarı ürettiriyor.

Türkiye’de Honda’ya antifrizi total veriyor ama sadece yetkili servise veriyor.
Total ürünlerine bakıp P-OAT olanı alıp kullanabilirsiniz. İnorganik değil.

Antifiriz renkleri ile bu durumun bir alakası yok.
Kitapçıkta yazan ve servisin de söylediği 5 yıl içerisinde değişim...
Burada bir sorun yok organik kullanım ömrünü yansıtmakta.
Fakat servisin konu başlığını açan şahısa önerdiği Shell Concentrate antifiriz NAP (nitrit,amin ve fosfat) içermeyen inorganik bir ürün.
Tutarsızlık burada başlıyor zaten..
Devamın da kullanım kılavuzu içerisinde bilakis fosfat içermeyen farklı ürünlerde kullanabilirsiniz yazdığı.
Daha önce de söylediğim gibi organik antifiriz çeşiti nitrit ve fosfat ve silikat içermez...
Bu konuda hala net bir sonuca ulaşamadım..
Sizin doğrulunuzun kesinliğini bu söylediklerimi de dikkate alarak açıklamanızı beklemekteyim.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:
Aracınız
Fd6 için 10 yıl yazıyor kitapçıkta ben 16 yıl sonra değiştirdim ne derecesi düşmüş ne rengi değişmiş nede çamurlaşmış hala inanamıyorum

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Orijinal ürüne bir kere para verirsiniz yıllarca problemsiz götürür. Kitapçıkta 10 yıl veya 200.000 km yazar. Fakat kaputun altındaki etiket 100.000 km ya da 5 yıl tavsiye ediyor ingilizce bir bilgilendirme olarak. Radyatör, kalorifer peteği, devir daim, ve tüm motorun sağlığı için çok önemli bir sıvı bu.
Motorda hiçbir sıvı ömürlük değildir. Her parçayı zamanında değiştirdiğinizde aracınız En fazla milyon km leri devirdiğinde ufakta.yağ yakmaya başlar yıllar sonra.. Kullanıma ve şartlara görede değişir motor ömrü. Özellikle soğuk çalıştırmada ilk 5 km hatta 10 km yüksek devirlere çıkmayıp. Devir saati rolantinayarına gelince hareket eden bir motor yıllarca dayanır. Yaz kış önemli bu şekilde kullanmak, sonuçta sabahları yataktan kalkar kalkmaz çalışmaya başlamıyoruz.
Spor bile yaparken ısınma hareketleri önemlidir.
Yoksa sakatlama ihtimali var kaslarımızı..

Aracınız
Civic FC5 2018
Hondanın önerdiği tip 2 antifrizin arka kısmı bu şekilde.P-OAT gibi bir ifade içermiyor(ben göremedim)

s-l1600.jpg

Araç bilgilerini girdiğimde motul bu ürünü öneriyor: https://www.motul.com/tr/tr/products/auto-cool-optimal-37-c Bu ürün OAT ve teknik veri sayfası: https://d23zpyj32c5wn3.cloudfront.n...7°C_tr_TR_motul_35470_20211006.pdf?1634113314

"Kullanmaya hazır soğutma sıvısı / Korozyon karşıtı & antifriz Koruma -37 °C / -35 °F Organik Tech Teknolojisi Nitrit / Amin / Fosfat / Bor / Silikat içermez"

Servisin kullandığını belirttiği antifrizin üzerinde OAT gibi bir yazı yok.Neye göre seçeceğime karar veremedim.

Aracınız
Civic ES7 2006
Merhaba.

2018 1.6 dizel araç için hangi antifriz kullanılmalı?

Kitapçığında Honda Tip 2 antifriz kullanılmalı yazıyor ancak servislerde bu ürünü bulamadım.

Farklı marka antifriz kullanacaksanız silikat içermemeli şeklinde yazıyor.

Araçtaki antifriz mavi renkte.Renk değiştirmeden silikat içermeyen antifriz kullanmak istiyorum ancak piyasada bulamadım.
Madeni Yağlar Ürünler | Petrol Ofisi

hocam bu linkte petrol ofisinin silikat içermez diye belirttiği hazır antifiriz var bi bak istersen.
En alta bak hocam teneke olarak.

Aracınız
Civic FC5 2018
Hondanın kitapçıkta belirttiği sadece honda tip 2 antifriz olması.Farklı marka olacaksa silikat içermesin diyor.

Organik mi inorganik mi kullanılacak bilgi verilmemiş.

Motul ile görüştüm.Bu ürün aracınızla uyumlu dediler: https://www.motul.com/tr/tr/products/auto-cool-optimal-37-c

Bu ürün OAT yani organik.FC8 için organik antifriz kullanıp sorun yaşayan var mı?

Geri