Civic FD6 FD6 Ağır ve Periyodik Bakım Hakkında

Herkese merhabalar. Çeşitli sebeplerle uzun zamandır foruma bakamamıştım. Arabama da bakamamıştım maalesef. Sadece çalıştır kullan park et modunda 1.5 sene geçirdim. Yeni yeni kendime geldiğim bu dönemde aracıma da artık ilgi göstermemin zamanı geldi. O yüzden forumu da biraz meşgul ediyorum hakkınızı helal edin.
Honda Civic 2011 Otomatik Elegance
Mevcut Km: 107661

Aracıma 21.03.2019 tarihinde büyük bir bakım yaptırmıştım. Benden önceki sahiplerinin ne yapıp yapmadığı konusunda bilgim yoktu. Sizlere bakım listesini ve rakamları da yazacağım. Bir yorum ve öneriniz olursa referans olabilir.

Öncelikle 85-90bin km arası bir yerde Çamkıran'dan orjinal şanzuman yağı aldım ve özel serviste değiştirttim. Otomatik şanzumanla ilgili tek yaptığım ve bildiğim bu. Şanzuman filtresi diye bir şeyler duyuyorum ama bu konuda bilgi verebilirseniz ayrıca güzel olur.

Bakım yapılan km: 92.898

Motor Yağı : Liqui Moly 10w40.............................245 TL
Yağ Filtresi: Honda Mazda......................................38 TL
Hava Filtresi: Honda..................................................40 TL
Polen Filtresi: Honda................................................30 TL
Buji: Honda IZFR6K...................................................450 TL
Ön Sağ Sol Amortisör: Honda..............................740 TL
Ön Amortisör Üst Takoz Rulm. Honda.............200 TL
Ön Amortisör Üst Takoz: Honda...........................175 TL
Rot Başı Sağ Sol: Honda...........................................100 TL
Arka Fren Balta: Honda.............................................85 TL
Balata-Karbüratör Spreyi..........................................18 TL
Akü: 45 Amper Varta..................................................370 TL
Lastik: Michelin 4 mevsim.........................................1600 TL
Sibop Ayarı:....................................................................100 TL
Rot Ayarı:.........................................................................60 TL
Disk Tornası İşçilik:......................................................47,20 TL
Lpg Bakımı:....................................................................118 TL

Kalan ıvır zıvır işçilikleri geçiyorum. Bu tabloda Buji koduna baktım iridyum olarak gözüküyor. Kalitesi hakkında bir fikrim yok. Motor yağı ilk gözüme çarpan. Ne olduğu belirsiz bir marka konmuş. Kalanlar ile ilgili pek bilgim yok. Ustaya güvendik artık.
Şimdi aracım 107.661 km. Bu ağır bakımdan sonra 15.000 km biçmiş usta. Artık zamanı geldi.

Bu sefer ilk kez bu forumdan arkadaşların paylaşımları sayesinde malzemeleri kendim alacağım.
Motor Yağı: Motul 8100 Eco-Lite 5W-30
Bakım Seti: Mann Filtre bakım seti

Tavsiye ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler.

Aracınız
Civic FC5 2017
Liqui Moly en kaliteli motor yağ markalarından biridir sanayide pek kullanan bulamazsınız ustanızı bu seçiminden dolayı tebrik ederim.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
> Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi bakımını 10.000 kilometre veya 1 sene hangisi önce dolar ise yaptırın. 15.000 kilometre çok olmuş.
> Bujilerin piyasada sahtesi çok bu yüzden servis gibi garanti yerlerden almanızı öneririm. Yan sanayi olanlar belli süre sonra ucu kırılır gömlek çizme veya subap kırması yaşanabilir.
> Liqui Moly güzel yağdır. Yalnız 5w30 kullanılsa idi daha güzel olurdu.
> Subap ayarı 40.000 kilometre bir yapılabilir.
> Antifiriz suyunuz değişmedi ise değiştirin. Castrol RF Mavi 3 litre konsantre. %50 saf su ile karıştırın.
> V kayışı kontrol edilebilir. Çatlak ve gerginliği bakılır.
> Araç uzun süre aynı konumda durdu ise lastiklerde yalpalanma varmı kontrol edilse güzel olur.
> Lpg için 10.000'de gaz filtresi, 30.000'de gaz kesici filtresi değişir. Gaz ayarı kontol edilir.
> Şanzıman yağı için orjinalden şaşmayın derim.

> Yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve polen filtresi bakımını 10.000 kilometre veya 1 sene hangisi önce dolar ise yaptırın. 15.000 kilometre çok olmuş.
> Bujilerin piyasada sahtesi çok bu yüzden servis gibi garanti yerlerden almanızı öneririm. Yan sanayi olanlar belli süre sonra ucu kırılır gömlek çizme veya subap kırması yaşanabilir.
> Liqui Moly güzel yağdır. Yalnız 5w30 kullanılsa idi daha güzel olurdu.
> Subap ayarı 40.000 kilometre bir yapılabilir.
> Antifiriz suyunuz değişmedi ise değiştirin. Castrol RF Mavi 3 litre konsantre. %50 saf su ile karıştırın.
> V kayışı kontrol edilebilir. Çatlak ve gerginliği bakılır.
> Araç uzun süre aynı konumda durdu ise lastiklerde yalpalanma varmı kontrol edilse güzel olur.
> Lpg için 10.000'de gaz filtresi, 30.000'de gaz kesici filtresi değişir. Gaz ayarı kontol edilir.
> Şanzıman yağı için orjinalden şaşmayın derim.
Teşekkürler. Bakım için bir liste yapacağım önerilerinizi de dikkate alarak.

pasha

0
Aracınız
Şanzıman yağını honda servis den başka almayın sağlam bilgi dışarıya otomatik şanzıman yağının aynısını ENEOS dışarı satmıyormuş

Aracınız
Civic FB7 2012
Şanzıman yağını honda servis den başka almayın sağlam bilgi dışarıya otomatik şanzıman yağının aynısını ENEOS dışarı satmıyormuş
Hocam dışarıda özel servise sormuştum, orijinal ATF-DW1 şanzıman yağı kullanıyoruz dediler. Dışarıda da orijinal şanzıman yağı var aslında.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bujiler muhtemelen sahtedir. Yetkili servis dışında orjinal olma ihtimali pek yok.

Subap ayarı kontrolü ve gerekiyorsa da ayarı yaptırmalısınız.

Hidrolik yağı değiştirmelisiniz bir de. Fren için.

Şanzuman yağını İzmir Çamkıran yetkili servisten kendim gidip almıştım. Sanayide de Honda ustasına gidip doldurtmuştum.

Geri