fd6 aracımı fb7 ile mi yoksa fc5 ile mi takas yapsam bilemedim?

Hocam bildiğim kadarıyla güç olarak aynı. Ama daha yeni olması sebebi ile farklılık var mı serilik / ara hızlanma / yokuş yukarı çıkışta vs.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Hocam 10000 bakımı geldiği için henüz zorlamadım hiç performanslı kullanıp.
Lpg bakımını dün yaptırdım. Haftasonu 10000 bakımı subap ayarı birde lpg afr ayarı yaptırayım ondan sonra zorlauçyıp bakarım.
Ama şu ana kadarki izlenimim FD6 bir tık daha iyi yol tutuyor gibi hissettim. FB7 nin yerden biraz daha yüksek olmasından öyle hissetmişte olabilirim.
0-100 değerleri kağıt üzerinde farklı yarım saniye kadar fark var diye hatırlıyorum. Yanılıyorda olabilirim.

Aracınız
Civic FC5 2019
Hocam tabiki fc5 . Arac değiştirirken he zaman alabilecegim en ust en yeni km sinen dusuk olanina bakmisimdir. Simdi hayatımda ilk defa bir japona biniyorum. Tabiki imkanlar yeterliyse fc5

.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ama şu ana kadarki izlenimim FD6 bir tık daha iyi yol tutuyor gibi hissettim. FB7 nin yerden biraz daha yüksek olmasından öyle hissetmişte olabilirim.
0-100 değerleri kağıt üzerinde farklı yarım saniye kadar fark var diye hatırlıyorum. Yanılıyorda olabilirim.

Yol tutuş konusunda aracı kullandıkça böyle bir yorum bekliyordum ve yapmışsınız :D

FD6 araç setup’unda yaylar yumuşak olduğu için araç yatacakmış hissiyatı var ancak direksiyon tokluğu, teker açıklığı, amortisör tepkisi, koltuk kavraması ve daha yere yakın gövde yapısı ile iyi yol tutan bir sürüş hissiyatı sunuyor (FB7den de daha iyi yol tutuyor).

FB7de ise FD6nın hem kronik sorunlarından kurtulma hemde daha konforu arttırma amacıyla direksiyon kutusunda yeni tip daha yumuşak bir direksiyon sistemine geçilmiş ancak bu sistemde direksiyon hissiyatı, ani hareketlere tepkisi ve tokluğu FD6dan daha zayıf. Ayrıca daha da yükselen araç hapısı ile yumuşayan amortisörler ve ön yaylar aracın kafasının direksiyona geç tepki verme hissini daha da arttıyor.

FB7nin arka yayları ise FD6ya göre yüke daha dirençli-sert yapıdalar ve FD6daki vurma sorunu yok (araçta 6 kişi varken denendi ve hiç vurma hissiyatı olmadı, araç ağırken hiç yatmadığı için genel olarak daha iyi bir iyi yol tutuş hissiyatı vardı bile diyebilirim :) ) ama araç boş iken yükseltilerde aracın arkasını sektiriyor gibi hissiyata bazen neden olabiliyor.

FB7nin Rüzgar direnç katsayısını düşürme amaçlı aracın arka yüksekliği de arttığı için maalesef hız yükseldikçe araç yanal rüzgarlara hassaslaşıyor ve rüzgarlı bir havada araç gezecekmiş hissiyatı oluşuyor (arka yayların FD6dan daha sert olmasının nedenlerinden biri de bence arkanın yükseltilmesinin yan etkilerini tolere ettirmek), bu durumu FD6da pek hissetmiyordum diyebilirim.

Kendi deneyimim olarak Rutinde FB7nin lastik basınçlarını 32 değilde 30 yaparsanız direksiyon hissiyatı ve konfor daha iyi oluyor, ben rutinde 30da kullanıyorum. 32 ve üstü lastik basıncında direksiyon hissi bana çok zayıf geliyor.

Sürüş tecrübeme göre uzun yol koşullarına FD6 (araç dolu değilse), kısa yol koşullarına da FB7 bana daha uygun geliyor diyebilirim.

memspe

0
Aracınız
Civic FC5 2018
Daha önceki iki aracım 2005 Civic ve 2013 Civic'ti. Şu an 2018 Civic kullanıyorum. Hepsinin kendilerine göre artı ve eksileri mevcut.
Örneğin FC5'in yol tutuşu, frenleri, iç hacmi FB7'ye göre bariz üstün, vs.
Eğer imkan varsa en yüksek modelli arabayı en düşük km'de almak mantıklı olur. Eğer buna imkan yoksa bütceniz sınırları içerisindeki en yüksek modelli aracı almanız mantıklı olur.

Aracınız
Civic FD6 2007
Daha önceki iki aracım 2005 Civic ve 2013 Civic'ti. Şu an 2018 Civic kullanıyorum. Hepsinin kendilerine göre artı ve eksileri mevcut.
Örneğin FC5'in yol tutuşu, frenleri, iç hacmi FB7'ye göre bariz üstün, vs.
Eğer imkan varsa en yüksek modelli arabayı en düşük km'de almak mantıklı olur. Eğer buna imkan yoksa bütceniz sınırları içerisindeki en yüksek modelli aracı almanız mantıklı olur.
aslında gönlümde yatan fc5 tabi ki. fb7'yi bi kaç yıl kullanırım diye düşünmüştüm ama fd6 aracımdan da çok memnunum. çok bir şey değişmeyecek ise, 1-2 yıl daha beklemek ve biraz daha birikim yaparak fc5 bakmak daha iyi olacak gibi. hem de şu şişmiş piyasalar oturmuş olur belki. civic sıfır araç sıkıntısını çözse o zaman bile 2. eli belli düzeye geriler oturur diye düşünüyorum. sıfır araç yokluğundan 2. elleri daha pahalı.

Aracınız
Civic FD6 2007
Hocam tabiki fc5 . Arac değiştirirken he zaman alabilecegim en ust en yeni km sinen dusuk olanina bakmisimdir. Simdi hayatımda ilk defa bir japona biniyorum. Tabiki imkanlar yeterliyse fc5

.
fikrinize saygı duyuyorum tabi ki ama benim şahsi düşüncem insanlar araç alırken sınırlarını çok zorluyor. son limitine kadar araca bağlıyor sonra aracın rutin yürür bakımları ve bir sorun yaşadıklarında zor duruma düşüyorlar. bu tarz sıkıntılardan çok çekiniyorlar.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Merhabalar, daha geçen hafta fb7'den fc5'e geçen birisi olarak söylemem gerekir ki arada çok fark var. Fd6 da kullandım, eğer aracınızdan memnunsanız fb7 için kendinizi zorlamayın, en önemli ve tek değişiklik aracın tasarım farklılığı olacaktır (göğüs kısmı özellikle). Onun dışında imkan olursa fc5 şiddetle öneririm.

Geri