Civic FD6 FD6 Arka helezon sorunu

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Uzun süredir gözlemlerimle emin olduğum üzere, FD6 serisi bütün Civiclerin arka helezonları ağırlık kaldırma özelliğini kaybetmeye başlamış durumda. Kendi kullanımımdaki araçta da bu durumu gözlemliyorum. Merak edenler incelerse özellikle sol arka helezon yay yüksüz halde bile oldukça çökük duruyor. İşin tuhafı da uzun süredir arka helezon yayı arıyorum ama FD6 için serviste orjinali ve eibach tarzı spor yaylar dışında kaliteli bir yay satılmıyor. Mazuki marka Türk üretimi yaylar ama bana güven vermediler. Amerikada orjinali 28 dolara satılıyor, Rusyada OBK marka alternatif japon malı yay çifti 55 dolara satılıyor ama ülkemizde bu konuda parça sıkıntısı var. Servis orjinalinin tanesine 320 tl civarı fiyat istedi bu arada
Aracın bütün amortisörleri KYB marka, kodları da belli ve internette bile bolca bulunuyor ama helezon yaylarını kimin ürettiğini bulamadım. 2005 vtec kasaya kadar yaylarda KYB marka ve rahatça bulunabiliyor ama FD6dan itibaren KYBnin listesinde görünmüyor.
Acaba vtec kasa ile FD6nın arka helezon yayları aynımıdır?
Bu konuda bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Çözüm
Evet arkadaşlar, sorunumu enteresan bir şekilde tatmin edici derecede çözdüm :)
Şunu da iyice anladım, Hondayı Amerikanlar dayanıklılığına göre parçası cidden ucuz kaldığı için seviyorlar. Artık birçok parçanın fiyatını Amazon üzerinden inceleyerek hareket ediyorum.
Ankara Honda Boranın 300 tl fiyat verdiği FD6 civic arka helezon yayını Amazonda kampanyalı yakaladım ve 1 haftada geldi. :)
Ve sadece 16 dolara aldım (y) ancak Amerikadan parça getirtmenin en kötü yönü işin kargo ücreti, kargo ücreti 23 dolar tuttu, kredi kartı komisyonuyla bana 170 tl ye mal oldu ancak her halikarda daha ucuza geldi.

Amazonda uzun süre beklemiş bazı tek kalan parçalar oldukça düşük fiyatla satılabiliyor, ben böyle bir fırsat yakaladım.
İşin güzeli sol...
Benim de ayni sıkıntm vardi . kanala girip arka helezonlarin boylerini ölçtüm.( Lastik basinclarini ayarladim)
Sol tarafdaki 2 cm daha kisa. Get koyduk. Ama köklü bir çözüm degil tabi. Konu takip....

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Arka Helezon temini hakkında

Get lastiği aslında aracın dengesini ciddi etkiliyor. Sağ sol helezon tepkilerindeki farklılık aracın arka dengesinin normalden çabuk bozulmasına neden olur.

Amerikan ve Rus forumlarına göz attığımda arka kısmın çökme durumu kronik bir problem aslında, yeni yay takanlar bile aracn arkasına 3 kişi bindiğinde ciddi çökme olmasından şikayetçi.

Bu nedenle çoğu amerikan kullanıcı civic si arka helezonları, ruslar ise obk japon markalı yaylarla bu sorunu çözüyor. Hatta OBK +20 mm denilen özel seri ile arkada ciddi yük bulunan araçlarda bile ciddi çökmelerin önüne geçilmiş. Ayrıca bizim araçlarda da arkada sabit LPG tankının bu çökmede ekstra pay sahibi olduğunuda düşünüyorum. Sonuçta ortalama 30 kg sabit bir yük aracın arkasında mevcut duruyor.

Cidden rusyada yedek parça ithal eden birini bulsam OBK marka yayları getirttirmek istiyorum

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Şu konuyu bir up yapayım bakalım belki yardımcı olacak birileri çıkar :)

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Zor :)
Kyb nin Türkiye distiribütörü var mı araştırdınız mı?

Helezonlar KYB üretimi değil galiba zaten sorun oradan çıkıyor :) FD6ya kadar önceki kasaların helezonları KYB ama FD6dan sonrası belirsiz :(

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
http://www.8thcivic.com/forums/diy-...p-suspension-diy-si-sedan.html#/topics/180509
Adam full değiştirmiş.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ahhhh ahhh :( adamların kendi garajları var, yedek parça ve tamir malzemeleri çok uygun, pahalı olan işçilik onu da kendileri hemde içlerine sinerek yapıyorlar :( o orjinal arka helezona burada servis 320 tl fiyat istiyor, halbuki Amerikan internet sitelerinde 28 dolar civarında. Zaten KYBnin “Strut Plus” diye komple amortisör-yay-takoz seti var, fiyatıda amazon’da 120 dolar civarında, onu alıp 100bin kmde linkteki gibi değiştiriyorlar.

Ahhhh ahhh :( adamların kendi garajları var, yedek parça ve tamir malzemeleri çok uygun, pahalı olan işçilik onu da kendileri hemde içlerine sinerek yapıyorlar :( o orjinal arka helezona burada servis 320 tl fiyat istiyor, halbuki Amerikan internet sitelerinde 28 dolar civarında. Zaten KYBnin “Strut Plus” diye komple amortisör-yay-takoz seti var, fiyatıda amazon’da 120 dolar civarında, onu alıp 100bin kmde linkteki gibi değiştiriyorlar.
Dikkat ettin mi adamin cikan parcasi daha sıfır.
O alt takim daha toz görmemiş.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Evet arkadaşlar, sorunumu enteresan bir şekilde tatmin edici derecede çözdüm :)
Şunu da iyice anladım, Hondayı Amerikanlar dayanıklılığına göre parçası cidden ucuz kaldığı için seviyorlar. Artık birçok parçanın fiyatını Amazon üzerinden inceleyerek hareket ediyorum.
Ankara Honda Boranın 300 tl fiyat verdiği FD6 civic arka helezon yayını Amazonda kampanyalı yakaladım ve 1 haftada geldi. :)
Ve sadece 16 dolara aldım (y) ancak Amerikadan parça getirtmenin en kötü yönü işin kargo ücreti, kargo ücreti 23 dolar tuttu, kredi kartı komisyonuyla bana 170 tl ye mal oldu ancak her halikarda daha ucuza geldi.

Amazonda uzun süre beklemiş bazı tek kalan parçalar oldukça düşük fiyatla satılabiliyor, ben böyle bir fırsat yakaladım.
İşin güzeli sol arkanın çöküntüsü gitti, sağ arkadan farkedilmeyecek derecede yüksek duruyor, ama araç sürekli tek kişi ile yol aldığı için kısa sürede eşitlenecektir muhtemelen.
Aldığım ürün bu,
Genuine Honda 52441-SNA-A02 Rear Spring
https://www.amazon.com/dp/B00KTLUJDI/ref=cm_sw_r_cp_tai_npK2AbJQTM8DN

Bu parça kodunu rus forumlarından elde ettim ama ruslarda aracın arkasının kısa sürede çöktüğünü fark ettikleri için Si modelinin arka yayları ile bu sorunun çözüldüğünü bulmuşlar. Açıkçası arka iki helezonu değiştirsem kesin alırdım ancak şimdilik gerekli değildi.
Bahsettiğim helezon bu,
Genuine Honda 52441-SNX-A01 Rear Spring
https://www.amazon.com/dp/B00KTLUN66/ref=cm_sw_r_cp_tai_qrK2AbQ0ZYZHR

Amazon.com'un güzelliği gümrük bedelinin en baştan tahsil ediyor, ürün direk size geliyor, ek bir gümrük işlemi ile uğraşmıyorsunuz.

Son düzenleme:
Çözüm
Geri