Fd6 bozuk yol konfor sorunu

Ad Soyad
onur sayar
Aracınız
Civic FD6 2011
Merhaba fd6 elegance 2011 model otomatik vites sahibiyim araç 182bin kmde alalı 6 ay oldu aracım bozuk yoldan geçerken ön taraftan tıkırtılar yapıyordu gazı bırakıp yeniden basıncada bi boşluk sesi geliyordu sorunu baya araştırdım çoğunluk direksiyon kutusundan bahsediyordu bende ondan şüphe ediyordum fakat, geçenlerde yetkili serviste subap ayarı yaptırdım, yapan usta test sürüşüne çıkmış, aracı akşam teslim almaya gittiğimde sizin aracın alt tabla burçlarının değişmesi gerekiyor tıkırtı yapıyor dediler bende saolun kafamı kurcalayan sorunu buldunuz deyip değişim için randevu aldım. Yarın randevum var burçlar değişecek fakat bu tıkırtı sesi gitse bile onu haricinde sanki aracın amortisörleri sesli çalışıyor, inanın tofaş bile bozuk yolda giderken bu kadar ses çıkarmıyor alt tarafta lokurtular var sadece öndede değil arka taraftanda geliyor. Tek başıma o yoldan geçerken (yol çok bozuk değil) çok ufak çukurlar veya dolgular var yolda bunların üstünden geçerken geliyor. Aracı aldığımdan beri Lpg regülatörü değişimi filtreler subap ayarı bogaz kelebeği temizliği adaptasyonu buji değişimi ve bu alt tabla burcuna 20 bin lira harcadım (Yetkili servis olduğu için bu kadar yüksek meblağ) sıra anca alt takıma geldi yakın zamanda rot balansçıya gidip alt takımı kontrol ettireceğim fakat size şunu sormak istiyorum özelliklede bu aracı 0 almış olan, çok düşük kmdelerde almış olan veya alt takımı komple elden geçiren olduysa eğer, bu araba gerçekten bozuk yolda sesli giden bir araç mı yoksa alt takım bakımıyla 0 ses seviyesine ulaşabiliyor mu? bu aracı kullanmış ve hala kullanmaya devam eden 2 kişiye sordum bir tanesi (10 yıldır biniyor) bunun amortisörler sesli çalışıyor sesi kesemezsin dedi diğeri ise benimkide bozuk yolda ses yapıyordu dedi. 2001 model 1.6 ies satıp aldım konforu daha iyi ama bu lokurtu sesleri beni rahatsız ediyor araca biri binince utanıyorum desem yeridir.

@m2hamid Hocam bu dizel sesinin olayı nedir tam olarak kulağın deformesinden kaynaklı vibrasyon mu yapıyor o yüzden mi bu ses geliyor? Bu sesle birlikte neredeyse 1700 devire kadar benzer bir ses geliyor homurtu şeklinde, daha önce ies yatak sardığında duymuştum bu sesi, geçen attığım linkteki kullanıcılar yatak boşluğu fazla deyince aklımda hala şüphe kaldı. Birde kaliteli yan sanayi yağlı kulak alsam randıman verir mi? Çoğu yerde randıman vermiyor kesinlikle orjinal alınması lazım diye okumuştum, 13 bin vermek zor şuan işçilik dahil bile değil bide, 20 bini buldu zaten masrafım bu çok yük olur bana, yağ değişimini yapacağım daha hafta içi. Tek seferde yapamadığım için 2 aydır taksit taksit eksiklerini tamamlıyorum, sürekli arabaya bir şey yaptığım için artık arabanın masrafı bitmiyor gibi gelmeye başladı 😂
Dizel ses motorun titreşiminin olduğu gibi şasi koluna verilmesi kaynaklı. Önceki mesajda kırmızı ile isaretledigim noktada motor kulağınin lastigi ile bağlantı bölgesi arasında mesafe olmali. Şanzıman kulağında yan sanayi denenebilir ama sağ yağlı ana kulakta yan sanayilerde ortalama 10-15bin km.de tekrardan titreşimler başlayacaktır. Randıman verme meselesinin olayı bu, muhtemelen su anda yan sanayi kulak alsanizda araç çok daha iyi hale gelecektir ama bir sonraki bakimda yine ayni sorunla bogusmak durumuda kalacaksiniz ve tekrar ayni masrafa gireceksiniz.
Aracın eksikleri hususu da daha önce söylediğim gibi önceki sahiplerinin bakımsız bıraktığı aracın sıkıntısı size yüklenmiş oluyor maalesef. Ama bakımları bir anda yapmaktansa aracı anlayarak ve taniyarak zamana yayarak yapmak bence daha iyi bir yol.

@m2hamid Subap ayarı geçen ay yapıldı hocam 1000km oldu. Yetkili serviste yapıldı o da, külbütör kapak contasıda değişti. Ayar yapılmadan önce sabah araç titriyordu stop ediyordu.

Haklısınız hocam yağlı motor kulağı 5400TL’ymiş altındaki diğeri sol tarafmış. Bana yağlı değişecek deyip bu listeyi verdiler ben ikisi birbirine bağlı parçalar sanıyordum meğerse pahalı olan sol motor kulağıymış. Onu söylemedikleri için karışıklık oldu. Şimdi siz onun fiyatı o kadar olamaz deyince listeyi çıkardım parça kodlarını aratınca anladım mevzuyu. Ekli dosyayı görüntüle 272032
Yağlı kulağın üzerindeki parça ne oluyor peki onunda kauçuğu zedelenmiş ama onu listeye yazmamışlar.Ekli dosyayı görüntüle 272033Ekli dosyayı görüntüle 272034
Çok az bir boşluk var. Bu tamamen oturdugunda artık tüm titreşimi sürekli olarak kupada hissedeceksiniz.

Şuanda kasisli yollarda araç esnerken ara ara homurtu şeklinde titreşimlerin kupaya geçtiğini hissediyor olmanız lazım.

Soğukken fazla sicakken azaliyordur.

Orjinal parçadan şaşmayın. Yan sanayi alıp sonrasında tekrar orjinal almak zorunda kalan çok kullanıcı var.

@Emirbey26 Dediğiniz gibi orjinal takacağım onu hocam en yakın zamanda. Sol kulak hakkında ne düşünüyorsunuz neden olacağı sıkıntılar nedir?
Sağ kulak kadar olmazsa da motor-şanziman vibrasyonunu bir miktar hissedersiniz. Kulak yırtıksa tumseklerde ciddi lak lok seslerine neden olabilir. Ama yerinden sökülmedikce bunu anlamak biraz zordur.

Geri