Civic FD6 FD6 Kalorifer sıcak-soğuk çalışma

Aracınız
Civic FD6 2008
Selamlar. Malum, kış mevsiminin gelmesinden ötürü kalorifer, klimalarımız cayır cayır yanmaya başladı. Fakat benim araçta şoför sol,sağ ve ayak menfezleri sıcak üflerken, yolcu sağ, sol ve ayak kısmı aksine soğuk üflüyor. Bir arkadaşım mercedes servisinde çalışıyor. Gayri ihtiyari nedir? ne değildir? neden oluyordur? diye sordum. Kalorifer motorun arızalanmış olabilir dedi. Japon arabalarından pek anlamam dedi. Sizce problem nedir? Ve uygun çözümler nelerdir?

S

Silinen üye 20336

Guest
Selamlar. Malum, kış mevsiminin gelmesinden ötürü kalorifer, klimalarımız cayır cayır yanmaya başladı. Fakat benim araçta şoför sol,sağ ve ayak menfezleri sıcak üflerken, yolcu sağ, sol ve ayak kısmı aksine soğuk üflüyor. Bir arkadaşım mercedes servisinde çalışıyor. Gayri ihtiyari nedir? ne değildir? neden oluyordur? diye sordum. Kalorifer motorun arızalanmış olabilir dedi. Japon arabalarından pek anlamam dedi. Sizce problem nedir? Ve uygun çözümler nelerdir?
Merhaba;
Anlattığınız sorunun benzerini Fiat Bravo 1.4T ‘de yaşamıştık. Bravo ‘da bu sorun kronikmiş. İlk onarımdan sonra yinelediği için 2. kez yeniden onarıldı serviste.

Sorunun kaynağı olan parça, sıcak ve soğuk hava gelişini yönlendiren/ayıran parçaymış. Parçanın/arızanın ismini unutmuştum şimdi internetten buldum. “Klima klapesi arızası”. Bu parçanın değişimindeki kötü durum ise aracın göğsünün sökülmesi gerekiyordu. Arıza buysa İnşaALLAH Civic ‘de onarım için göğsün sökülmesi gerekmez.

Geçmiş olsun. Kolaylıklar dilerim...

Aracınız
Civic FD6 2008
Merhaba;
Anlattığınız sorunun benzerini Fiat Bravo 1.4T ‘de yaşamıştık. Bravo ‘da bu sorun kronikmiş. İlk onarımdan sonra yinelediği için 2. kez yeniden onarıldı serviste.

Sorunun kaynağı olan parça, sıcak ve soğuk hava gelişini yönlendiren/ayıran parçaymış. Parçanın/arızanın ismini unutmuştum şimdi internetten buldum. “Klima klapesi arızası”. Bu parçanın değişimindeki kötü durum ise aracın göğsünün sökülmesi gerekiyordu. Arıza buysa İnşaALLAH Civic ‘de onarım için göğsün sökülmesi gerekmez.

Geçmiş olsun. Kolaylıklar dilerim...

Hocam pek bir bilgim yok. Çok masraflı ve aracın bazı yerlerine zarar verecekse o işe hiç girmeyeyim. Bir kaç forumda baktım. Belki sağı,solu ayıran hortumlar tıkalı olabilir denilmiş. Antifriz flana işe yarayabilir demişler. Yani her kafadan bir ses çıkmış.

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
@seckins33 hocam konuyu görsün size yardımcı olur.

Faaliyet ayn-ı lezzettir.

Aracınız
Civic FD6 2010

Benim de pek bir bilgim yok, ancak şunları bilmek belki çözüm bulmada yardımcı olabilir.

Bizim FD6 kasalarda sağ sol iklimlendirme ayrımı yok, bu yüzden kalorifer motorundan kasıt bu ayrımı yapan şey ise sorun o değildir.
Aynı davranışı klimada (soğutma yaparken) de yapıyorsa hava kanallarında birşeyler var olabilir. Ama her iki tarafada klimanın soğukluğu aynı ise (burada klima soğukluğunu aldığınıza emin olun, dışarının değil!), yolcu tarafına denk gelen kalorifer radyatörü tıkanmış olabilir.

1575972841191.png

Aracınız
Civic FD6 2010
Aynı arıza geçen hafta aracımda vardı. benimki biraz daha ilerlemiş, sadece şoför sol kalorifer ılıktı, diğer bütün ızgaralar soğuk üflüyordu.

Sonuç, kalorifer peteği tıkalıymış. (Ve japonlarda kalorifer petekleri temizliği randımanlı olmuyormuş) Petek değişti. Halk rahatladı :D

Kalorifer peteği: 300TL
Su değişimi sebebi ile Antifriz: 50TL
İşçilik: 350TL

Umarım probleminiz kısa zamanda çözülür. :)(y)

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba, anlattığınız problem kalorifer peteğinin sağ tarafının oldukça tıkalı olduğunu gösteriyor. Eğer arkadaşınızın bahsettiği kalorifer motoru (yani klepelerden) olsaydı, soğuk hava sağ sol olarak değil, ayak - yüz - cam gibi ayrımlarda gelirdi. Öncelikle bir radyatörcüye gidin. Temizletmeyi deneyin, olmaz ise peteği değiştirmekten başka bir çareniz maalesef yok. İyi günler dilerim...

Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba, anlattığınız problem kalorifer peteğinin sağ tarafının oldukça tıkalı olduğunu gösteriyor. Eğer arkadaşınızın bahsettiği kalorifer motoru (yani klepelerden) olsaydı, soğuk hava sağ sol olarak değil, ayak - yüz - cam gibi ayrımlarda gelirdi. Öncelikle bir radyatörcüye gidin. Temizletmeyi deneyin, olmaz ise peteği değiştirmekten başka bir çareniz maalesef yok. İyi günler dilerim...
Hocam, ben önce temizletmiştim (150tl'ye mal oldu hatta). Düzelmeyince başka bir oto elektrikçiye götürdüm. Onun söylediği de, "japonların petekleri temizlenemiyor, değişmesi gerekiyor." oldu. Böylelikle değiştirdik, sorun çözüldü. :)

Aracınız
Civic FD6 2008

Cumartesi günü o zaman dediğiniz işlemleri uygulamaya gidiyorum.

Zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.
@CihanCicek @seckins33 @kipermufit @h.k_ahmet @RS23

Geri