Civic FD6 Fd6 Motor yağı hakkında

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Bu tip 10w40 yağ kullananlar, 0w30 , 0w20 yağlara düşürmeden önce eski yağı değişmeden üstüne motor ve yağ kanallarını temizleyen bir motor iç temizleyicisi kullanmalı. Bunu yağ haznesine koyup 10-15dk boşta çalıştırıp daha sonra yağı boşaltmalılar. Ondan sonra koyacakları yağ asıl etki ve performansını gösterir. Yoksa siz yağı boşalttığınızı sansanız da tam olarak eski yağ boşalmaz ve bu tip yağlar özellikle soğuk havalarda balçık kıvamına bile gelebilir. Motoru korur korumasına da performansı düşürür yakıtı arttırır.

Örnek ürün : https://urun.n11.com/set-urunler/wu...8R6LT_9qrxxJs7Pn2swaAkAZEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Aracınız
Yetkili servisten çıkma usta 2012'ye kadar bütün civiclerin yağının 10-40 olduğunu söyledi. Daha ince yağların motor zorlandığında sorun çıkarabildiğini de ekledi. Bu arada 0-20 olduğunu söyleyen üyeler hangi kaynağa dayanıyor merak ettim.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Yetkili servisten çıkma usta 2012'ye kadar bütün civiclerin yağının 10-40 olduğunu söyledi. Daha ince yağların motor zorlandığında sorun çıkarabildiğini de ekledi. Bu arada 0-20 olduğunu söyleyen üyeler hangi kaynağa dayanıyor merak ettim.
Olabilir. Bir ara kullanım kılavuzuna göz atın. Bir de yetkili servise uğrayın ve sorun “hangi yağı koyuyordunuz motor garantisi devam etmesi için” diye.
Bunlar size iyi kaynak olur bunun dışında elinizin altında google ve forumdaki bilgiler yeterli gelecektir. Merak ettiğiniz farklı bir husus varsa sorun ben ayrıntılı açıklarım size akşama.

Ad Soyad
asdemirtas
Aracınız
Civic aracım yok

Kullanım kılavuzunda yazıyor, oradan kendiniz de ilgili değer aralığındaki yağı koyabilirsiniz.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Bu usta hangi şehirde çalışıyor? Sıcak yer olsa belki derim tam olarak hangi dayanağa göre böyle kesin konuşuyor esas ben merak ettim?
Yetkili Servislerde 2007 yılında Honda Türkiye onay verdiği için FD6lara hep 10w40 yağ kullandılar (çünkü en ucuz yağ-yarı sentetik) ancak R16A2 motor tam sentetik 5w30 ve 0w20 yağlarda çok daha sessiz ve rahat çalışıyor, bunu da bana söyleyen yine servisten ayrılma bir usta (100bin km.ye yakın R16 motorlu araç kullanıcısı olarakta şahsi tecrübemde bu yönde).
Uzun süre 10w40 kullanılan motorda daha ince yağa geçmek zamanla risk halini de alıyor ancak 5w30da sorun yaşamadan kullanılabiliyorsa bence motor çok daha sessiz ve rahat olur.

Kullanım klavuzundaki ilgili kısım, Zaten yakıt ekonomisi ve dış ortam sıcaklığına göre geniş bir yağ seçme imkanı olduğunu söylüyor.
Kendim geçen yıl gün ağarmadan -20lerde yaptığım ilk çalıştırmalarda şükürki 5w30 ve 0w20 yağlarla bir sorun yaşamadım, 10w40ta beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirdim belki.
07F326BD-42AE-4C31-A3E4-7868711FFDA6.jpeg

Son düzenleme:
Aracınız
Bu usta hangi şehirde çalışıyor? Sıcak yer olsa belki derim tam olarak hangi dayanağa göre böyle kesin konuşuyor esas ben merak ettim?
Yetkili Servislerde 2007 yılında Honda Türkiye onay verdiği için FD6lara hep 10w40 yağ kullandılar (çünkü en ucuz yağ-yarı sentetik) ancak R16A2 motor tam sentetik 5w30 ve 0w20 yağlarda çok daha sessiz ve rahat çalışıyor, bunu da bana söyleyen yine servisten ayrılma bir usta (100bin km.ye yakın R16 motorlu araç kullanıcısı olarakta şahsi tecrübemde bu yönde).
Uzun süre 10w40 kullanılan motorda daha ince yağa geçmek zamanla risk halini de alıyor ancak 5w30da sorun yaşamadan kullanılabiliyorsa bence motor çok daha sessiz ve rahat olur.

Kullanım klavuzundaki ilgili kısım, Zaten yakıt ekonomisi ve dış ortam sıcaklığına göre geniş bir yağ seçme imkanı olduğunu söylüyor.
Kendim geçen yıl gün ağarmadan -20lerde yaptığım ilk çalıştırmalarda şükürki 5w30 ve 0w20 yağlarla bir sorun yaşamadım, 10w40ta beklenmedik sürprizlerle karşılaşabilirdim belki.
Ekli dosyayı görüntüle 256789
Usta Trabzon'da, henüz iki sene olmuş servisten ayrılalı. Yani bilgileri oldukça güncel denebilir. Soğuk şehirlerde dediğiniz olabilir ama bizim gibi 0 dereceyi görmeyen kıyıdaki şehirler için 10-40 ideal gözüküyor.

Geri