FE1 eco ve benzinli deneyimi

Ad Soyad
Anıl Doğukan Tutal
Aracınız
Civic FE1 2021
Mahmut Bey size bir soru sormak istiyorum. Lpgli modele sahibim ve araba ilk kalkışlarda önce pürüzsüz bir şekilde hareketleniyor daha sonra hızlanmaya başlarken 4-5km saat gibi bir hıza eriştiğinde ufak bir sarsıntı yaşatıyor. Ben tork konvertörünün kitlenerek aktarmayı CVT şanzımana geçirdiği an olarak yorumluyorum bu sarsıntıyı. Çünkü aynı sarsıntıyı araba sabit hızda ilerlerken ayağımı gazdan çekip arabanın serbest salınıma (boşa) geçmesini bekleyip tekrar gaza dokunduğumda da hissediyorum. Acaba sizin bahsettiğiniz sarsıntı durumu da bu muydu ve eğer buysa 182 beygirlik modelde de aynı durum var mı? Lpgli ile benzinliyi kıyaslarsanız ikisi arasında çok fark var mı?

Aracınız
Civic FC5 2018
Mahmut Bey size bir soru sormak istiyorum. Lpgli modele sahibim ve araba ilk kalkışlarda önce pürüzsüz bir şekilde hareketleniyor daha sonra hızlanmaya başlarken 4-5km saat gibi bir hıza eriştiğinde ufak bir sarsıntı yaşatıyor. Ben tork konvertörünün kitlenerek aktarmayı CVT şanzımana geçirdiği an olarak yorumluyorum bu sarsıntıyı. Çünkü aynı sarsıntıyı araba sabit hızda ilerlerken ayağımı gazdan çekip arabanın serbest salınıma (boşa) geçmesini bekleyip tekrar gaza dokunduğumda da hissediyorum. Acaba sizin bahsettiğiniz sarsıntı durumu da bu muydu ve eğer buysa 182 beygirlik modelde de aynı durum var mı? Lpgli ile benzinliyi kıyaslarsanız ikisi arasında çok fark var mı?
Turbo lpg'li fe1 aracımda bu söyledikleriniz vardı, o aracı 1500-2000 km benzinde de kullandım. Kalkıştan hemen sonraki sarsıntıyı gazı hiç kesmezseniz yaşamıyorsunuz, hızlandıktan sonra da yine gaz kesip tekrar hızlanmak için gaz verdiğinizde sarsıntı değil de silkeleme gibiydi. Bunları benzinde de dikkatli bir sürücü kolayca farkeder, lpgde abartılı hale geliyor. 182lik versiyonda silkeleme sarsıntı hissetmiyorsunuz, ama her gaz kesip gaz verdiğinizde düşük devirlerde motordaki o karakteri yine de anlıyorsunuz. Tabi bunlar benim kendi aracım ile yaşadığım tecrübelerim, mesela ben stop etme, erken lpgye geçme, ilk çalışmada titreme gibi sorunları hiç yaşamamıştım mesela.

Redmi Note 8 Pro cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Merhaba
Benzinli ve LPG li arasında ki yaşanılan kararsızlık umarım sadece pwrforman e acisindandir yoksa LPG fiyatı ortalama 10.5 TL,benzin fiyatı ortalama 26.5 TL🙃🙃 LPG nin birakin benzini,mazota bile ekonomi olarak fark atıyor. LPG artık ekonomik olarak arayı fersah fersh açmıştır.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Merhaba
Benzinli ve LPG li arasında ki yaşanılan kararsızlık umarım sadece pwrforman e acisindandir yoksa LPG fiyatı ortalama 10.5 TL,benzin fiyatı ortalama 26.5 TL🙃🙃 LPG nin birakin benzini,mazota bile ekonomi olarak fark atıyor. LPG artık ekonomik olarak arayı fersah fersh açmıştır.
Özellikle Fe1 kasada direkt litre fiyatları üzerinden karşılaştırmak yanlış olur düşüncesindeyim. LPG zaten hangi araba olursa olsun benzine göre ortalamada bir miktar daha fazla litre yakar. Ayrıca bunun üzerine Fe1 kasalardaki benzin tüketimini de koyduğumuzda bana göre anlamlı bir fark oluşmuyor. Tabi tercih meselesi, aradaki farkı fazla önemseyen arkadaşlarımız da olacaktır haklı sebeplerden dolayı.

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba
Benzinli ve LPG li arasında ki yaşanılan kararsızlık umarım sadece pwrforman e acisindandir yoksa LPG fiyatı ortalama 10.5 TL,benzin fiyatı ortalama 26.5 TL LPG nin birakin benzini,mazota bile ekonomi olarak fark atıyor. LPG artık ekonomik olarak arayı fersah fersh açmıştır.
Fe1 lpg'li versiyonlar da benzin fiyatından önemli oranda etkileniyor. Dönem dönem çok avantajlı, bazı dönemlerde de avantajını kaybediyor. Mevcut fiyatlarla atmosferik motorlardaki lpg fiyat avantajına sahip olamayacaktır. Aracın menzilini önemli miktarda artırması da bir avantaj mesela. Ben yaptığım kilometreyi göz önünde bulundararak benzinliden yana tercih kullandım.

Her iki aracı da kullanmış birisi olarak ikisi arasındaki farkın sadece lpg ve performans olmadığını farkettim. Amacım bu tecrübemi aktarmaktı. 129 hp ve 182 hp arasında bi savaş başlatmak değildi amacım:))) O aracı da şiddetle öneriyorum. Lpg'li aracım 2021 idi, benzinli aracım 2022 model, belki 2022'de şerit takip, acc, cvt şanzıman veya diğer elektronik donanımlarda yukarda arkadaşın bahsettiği gibi yazılımsal anlamda bir iyileştirme yapmış olabilirler, bilemiyorum.

Ad Soyad
Osman can
Aracınız
Civic FC5 2021
Özellikle Fe1 kasada direkt litre fiyatları üzerinden karşılaştırmak yanlış olur düşüncesindeyim. LPG zaten hangi araba olursa olsun benzine göre ortalamada bir miktar daha fazla litre yakar. Ayrıca bunun üzerine Fe1 kasalardaki benzin tüketimini de koyduğumuzda bana göre anlamlı bir fark oluşmuyor. Tabi tercih meselesi, aradaki farkı fazla önemseyen arkadaşlarımız da olacaktır haklı sebeplerden dolayı.
Fc5 te bir depo ile LPG ile 350 km gidiyorken fe1 de 450 km gidiyorum yaktıgım 4 lt benzin de boşa gitmemiş menzili uzatmış. Daha ne olsun.

21081111RG cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Erkan Can KÖSE
Aracınız
Civic FE1 2022
Fc5 te bir depo ile LPG ile 350 km gidiyorken fe1 de 450 km gidiyorum yaktıgım 4 lt benzin de boşa gitmemiş menzili uzatmış. Daha ne olsun.

Farklı kasalarda karşılaştırma yapmak çok sağlıklı değil bence ama yine de sizin dediğiniz gibi kabul edersek düz bir mantıkla aradaki 100 km'ye LPG'li bir araçta 4 litre benzin fazla değil mi sizce de? Yani LPG'li bir araç 100 km daha gitmek için 4 litre benzin harcamış.

Aracınız
Civic FC5 2020

Merhaba
Ben şehir dışı ortalama 450 km gidiyorum. Depoyu 360 liraya şu an ki fiyatla doldurabiliyorum. Şehir içi ise 350 km yol yapıyorum

Aracınız
Civic FC5 2018

4 lt benzin fiyatına şu anda yaklaşık 10 lt lpg alabilirsiniz. 10 lt lpg ile fc5 de fazladan 100 km çok rahat yapar. Fc5te benzin fiyatından etkilenme nerdeyse hiç yok, ama benzin fiyatları yükselirse fe1'de ciddi oranda etkilenirsiniz. Yanlış anlaşılma olmasın, fc5teki atmosferik motora göre ben de turbolu motoru tercih ederim. Benzin/lpg fiyat oranı burda önemli. Ama tüketim oranlarınız hem fc5 hem de fe1 için gayet iyiymiş :)

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2021
Adana Mersin otoban arka arkaya gidişle aynı hız,şartlar,yük hatta lastik basınçlarıyla beraber 1.5 126lık eco ve 1.5 182lik gittik otobanda ort 130-140kmh ile

eco: 100kmde 115tl
182lik: 100kmde 185tl

az farkmı? değil ama açıkcası kullanıcının kaç km yaptığıda bence önemli ayda 1500km yapan insan için bile 3 yılda topu topu 37800tl yapıyor ,1.5 milyon tl olmuş aracın kendisi kalkıp 3 yılda harcayacağım 38bin tlnin peşine düşmezdim özelliklede bu denli extra gücün keyifi karşısında sürüş hissi ciddi şekilde farklı/keyifli

Geri