Civic FK7 Fk7 akü takviyesi (başka araçtan)

Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Arkadaşlar selamlar, 2018 fk7 sport+ aracım. pandemide beklemeden (dolayı neredeyse kasım ayından beri) aracım otoparkta yatıyor. 2-3 ay önce marşa basmıştım marş almamıştı sonra işim olmuyor diye bırakmıştım öyle. üzerindeki lastikler de yazlık o yüzden kışın da binmemeye karar verdim.

Neyse vaziyet böyle sorum şu: başka bir araçtan akü şarj kablosu ile takviye yaparsam aracın elektronik aksamlarına zarar gelmesi söz konusu mu? Daha önce takviye yapan var mı?

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Elbette takviye ederek çalıştırabilirsiniz. Çevremdeki araç sahiplerine çok takviye yardımı yaptım. :)
Önemli olan takviye kablosunun bakırı kalın olsun. Ucuz kablolar yanabiliyor. Bağlaması ise (+,+) (-,-) olacak şekilde yapılır. Daha ayrıntıya girersek sırası ile sağlam akü artı kutup zayıf akü artı kutup, ardından zayıf akü eksi kutup sağlam akü eksi kutup olacak. Kırmızı kablo artı için siyah kablo eksi için kullanılır. Takviye eden araç rolantide çalışır vaziyette tutulur. Bağlandıkdan sonra biraz beklense güzel olur. Takviye yapılan araçta elektronik herhangi bir şey çalıştırılmaz. Kontak aç gösterge lambaları söner marşa uzun basılır. Önce siyah sonra kırmızı kablolar çıkarılır. Kolay gelsin.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Elbette takviye ederek çalıştırabilirsiniz. Çevremdeki araç sahiplerine çok takviye yardımı yaptım. :)
Önemli olan takviye kablosunun bakırı kalın olsun. Ucuz kablolar yanabiliyor. Bağlaması ise (+,+) (-,-) olacak şekilde yapılır. Daha ayrıntıya girersek sırası ile sağlam akü artı kutup zayıf akü artı kutup, ardından zayıf akü eksi kutup sağlam akü eksi kutup olacak. Kırmızı kablo artı için siyah kablo eksi için kullanılır. Takviye eden araç rolantide çalışır vaziyette tutulur. Bağlandıkdan sonra biraz beklense güzel olur. Takviye yapılan araçta elektronik herhangi bir şey çalıştırılmaz. Kontak aç gösterge lambaları söner marşa uzun basılır. Önce siyah sonra kırmızı kablolar çıkarılır. Kolay gelsin.
ufak bir ekleme yapmak gerekirse. çalışmayan aracın aküsü tam bitikse + dan + ya ve - den - ye baglantısı yapıldıktan sonra hemen marşa basılırsa diğer arac yine çalışmayacaktır. (düz bağlantı oldugu için boş akü kendini yeterli seviyede şarj edene kadar) onun yerine çalışan arabanın + sını çalışmayan aracın + sına çalışan aracın - yi ise çalımayan aracın motor bölümündeki bir şase baglantısına yaparsanız boş akünün şarj etmesini beklemeden direk marşla aracı çalıştırırsınız. bu işlemde boş akü devreden çıktıgı için motor direk çalışacaktır

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Kullanım kitapçığına baktığımda @rundll32 hocamın belirttiği gibi olduğu gördüm, hatta şasi için direk motor montaj civatasına bağlayın diyerek ideali belirtilmiş, açıkçası benimde hafızamda iki aracın direk + ve - ler bağlanıp çalıştırılır olarak kalmıştı (hatta başka birçok aracı bu şekilde çalıştırdık) :)
Bu nüansı öğrenmemiz faydalı oldu :) Öğrenmenin sonu yok (y)
1613217964733.png

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
ufak bir ekleme yapmak gerekirse. çalışmayan aracın aküsü tam bitikse + dan + ya ve - den - ye baglantısı yapıldıktan sonra hemen marşa basılırsa diğer arac yine çalışmayacaktır. (düz bağlantı oldugu için boş akü kendini yeterli seviyede şarj edene kadar) onun yerine çalışan arabanın + sını çalışmayan aracın + sına çalışan aracın - yi ise çalımayan aracın motor bölümündeki bir şase baglantısına yaparsanız boş akünün şarj etmesini beklemeden direk marşla aracı çalıştırırsınız. bu işlemde boş akü devreden çıktıgı için motor direk çalışacaktır
Evet bu tarz uygulamada yapılabilir. Genel olarak şase bağlamasına pek alışık değiliz. Daha çok bilinen ve öğretilen ise eski sistem oluyor. Çoğu kişide bu yüzden bu duruma garip bakıyor. :)

Aracınız
Civic FB7 2015
Bir küçük ekleme yapayım aktarma kablolarını bağlama esnasında kontak takılı olmasın, bağlantıdan sonra takıp çalıştırın
Sanırım biraz havaların ısınmasını bekleyip önce eski sistemi deneyeceğim. araç çalışmazsa da kitapçık sistemini denerim :)

Oppo cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Lastikleriniz bozulmus olabilir surekli ayni yere bastigindan dolayi. Uzun sure kullanmayacaksaniz krikoya takoza ya da sehba tarzi bir seye alin aracinizi. Akunuzde bagli olmasin. Ben de cok kullanmiyorum ama haftada 25 30 km yapmaya calisirim.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Evet bu tarz uygulamada yapılabilir. Genel olarak şase bağlamasına pek alışık değiliz. Daha çok bilinen ve öğretilen ise eski sistem oluyor. Çoğu kişide bu yüzden bu duruma garip bakıyor. :)
dediğim gibi 2 sistemde de arac çalışır ama benim dediğimde boş akünün şarj olmasını beklemeye gerek yok süreci hızlandırmak için daha kullanışlı :)

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
Sanırım biraz havaların ısınmasını bekleyip önce eski sistemi deneyeceğim. araç çalışmazsa da kitapçık sistemini denerim :)
kışın aracınızı uzun süre kullanmayacagınız zaman + kutup basını sökün akünün deşarj olma süresi uzar birde halihazırda akünüz şuanda boş ise boş kalmasına müsade etmeyin daha fazla kullanım ömrü çok azalacaktır akünüzün

Geri