Civic FB7 Fren Balatası Değişimi

Turbey

0
Aracınız
Arkadslar arac fb7 72000 km de fren hidroligi degistirmek istedigimde bu hidrolik yagin markasi önemli mi onereceginiz yag var mi

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
yetkili servise araba bırakılır telefon ederler efendim balatanız bitmiş değüştürek, verilecek cevap şu olması lazım :Ç ben balatayı görmeden bir türlü inanmamak:)) sonra arabanın yanına gidilir elindeki balataya bakılır teknisyene denilir ki: sen bu aşınmış balatayı zamanında başka bir araçtan söküp hurdalığa atmak, şimdideee bu servisin aşağıdan hurdalıktan buraya getirmek, benim arabadan çıkmış sanki gibi beni kandırmak? :) aslında benim balata bitmemek:) what are you talking about:D yemezler, bu benim balata değil ya... niye almıyorsun kardeşim bakım yapılırken müşteriyi araç başına?? ben sana nasıl güveneyim ki:)

al o zaman bu arabayı bir daha da bu servise gelme falan filan kavga gürültü hurraaa, müşteri polisi jandarmayı arar mahkeme vs. arabama zarar verdiler aşınmış eski bozuk balatayı parçayı vs. üzerine takıp yolladılar hakaret falan filan mahkeme en az üç ay:)

getir bana bir kumpas ölçelim sıfır balata kaç mm geliyor benim balata kaç mm geliyor. Akustik sinyal teline ne kadar kalmış? bitmiş mi iyi güzel.

e hadi değiştiriverelim balatayı, arabanın başında dururum ona göre sök kardeşim kaliperi, balata spreyini de sık aralarda asbest tozu balata tozu kalmasın, hidrolik yağ kabının kapağını açmayı unutma, işkence aleti ile pistonu geri basarken pistonun kafasını bozarsan sıfır kaliperi servisin bütçesinden alıp takarsın, fren testinide ben yapacağım neticede kullanan benim:)

boyalı kalemle isim yazıcam işaret koyacağım servise giderken balataya filtreye.

bu hikaye tamamen kurgudur ancak yaşanmış gerçek hikayelerden kısmi birebir gerçek alıntılar içerir.

korkutucu değil mi:) bunu okuyupta böyle işlerden korkanlar olacaktır.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Ben orjinal balatalar yerine önlere Valeo, arkalara TRW aldım 55bin kilometredeyken aracım ki bitmemişti balatalar. Şu anda 90bin km'deyim hala daha bitmiş değil bu aldıklarım ki İstanbul trafiğinde sık sık fren yapıyorum.

Balatalar bitmese de zamanla çok sertleşiyor baskı ve yüksek sıcaklıkla birlikte artık sürtünme kuvvetine karşılık bir kayıp olmuyor balatada ve bitmiyor ancak işlevini de tam anlamıyla yerine getiremiyor ve disklere zarar vermeye başlıyor. Çok uzun süre bitmeyen balataları bence değiştirmekte fayda var.
Sizce 6 yıllık ve 60bin km.deki bir araçta balata sertliği ne düzeydedir?
Normalde sadece orjinal arka balata almayı planlıyordum :unsure:
Ön balatalar yarım civarında daha 20-30bin km. rahat çıkaracak gibi, arkalar azalmış ve 6 ay sonra 5-10bin km.ye muhtemelen değişecek.
Eğer önlerde 6 yıldır çok sertleşmiş ise komple takım olarak değiştirmek daha mantıklı mı acaba :unsure:
Fren hissi olarak bir kaybım yok aslında, sizin sertleşme ifadeniz kafamı karıştırdı :unsure:

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

goksel

0
Değiştirin bence özelliğini yitirmiştir.
Ön balatalar yarım civarında daha 20-30bin km. rahat çıkaracak gibi, arkalar azalmış ve 6 ay sonra 5-10bin km.ye muhtemelen değişecek.
Eğer önlerde 6 yıldır çok sertleşmiş ise komple takım olarak değiştirmek daha mantıklı mı acaba :unsure:
Fren hissi olarak bir kaybım yok aslında, sizin sertleşme ifadeniz kafamı karıştırdı :unsure:

Redmi Note 5 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

İsmail Beşiroğlu

Super Moderator
Yönetici
Ad Soyad
İsmail Beşiroğlu
Aracınız
Civic FB7 2016
Gözlemleyin hocam çok sertste vuunn tarzında ses yaparken fren tutmuyorsa çok serttir, bunun dışında kilometre olarak 75-90 görülebilir ancak disklere ne yapar sertse bilemem ve yıldan bağımsız olduğunu düşünüyorum bu değişimin.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Gözlemleyin hocam çok sertste vuunn tarzında ses yaparken fren tutmuyorsa çok serttir, bunun dışında kilometre olarak 75-90 görülebilir ancak disklere ne yapar sertse bilemem ve yıldan bağımsız olduğunu düşünüyorum bu değişimin.
Şükürki şimdilik ses yok, ayrıca nerdeyse hiçte toz yapmıyorlar diyebilirim.
Sırf bu toz yapmaması, sessizliği ve uzun ömrü nedeniyle orjinal kafama daha çok yatıyor diyebilirim.

Geri