Hasarı Serviste Yaptırmak Sanayii'de Yaptırmak ?

Abiler selam aşağıda resimleri paylaşıyorum. Aracımla ufak bir kaza yaptım. Tali yoldan kontrolsüz çıkan birisi sol arka kapımla çamurluğuma çarptı. Kapı ve çamurlukta içeri göçme ve boya sıkıntısı var. Zorunlu trafik sigortam var fakat kaskom yok. Şimdi konuya gelirsek tutanaklar tutuldu fotoğraflar çekildi. Sıra servis işlemlerine geldi İzmir terakki'ye götürdüm aracı kapıyı değiştireceklerini çamurluğu kurtarabilirlerse kurtaracaklarını olmadı onuda değiştireceklerini söylediler. Masraf ne çıkar dediğimde min 15 bin tramere işleyeceklerini söylediler. Ayrıca şöyle bir saçmalıkta var kaskom olmadığı için orjinal parça hondanın elinde yoksa araca yan sanayi (eşdeğer) parça takacaklarını söylediler. Kaskom olsaymış direk orjinal isteyeceklermiş. Saçmalığa bak. Araç daha 12 bin km'de 6 ay olmamış alalı arabaya yan sanayi parça takmalarına müsade etmek saçmalık olur. Bide bunu diyen hondanın kendisi sanayiide bunu söyleseler eyvallah sanayi burası diyecem fakat honda böyle yapıyorsa vay halime. Neyse sanayide bir kaportacı ustam var onada götürdüm aracı bunların değişmesine gerek yok. Göcük düzeltme yapacağız az bir macun çekip boyayacağız eskisi gibi olur bir fark olmaz dedi. Hondada ki eleman yan sanayi parçada ufakta olsa bir fark oluyor kapı aralarında boşluk vs demişti. Karşı taraf suçlu olduğu için ben bunu karşı tarafın sigortasına yaptırtıcam sanayiide ki ustadada sigortayla anlaşmalı ve bana 5 bin lira civarı bir masrafı olacağını söyledi. Şimdi abiler sizce nerde yaptırmak mantıklıdır ? Bu arada şöyle bir seçenekte var parayı kendi cebimden verip (5bin TL) araca hasar kaydı yansımadanda yaptırabiliyorum. Tabi aracı satacağım zaman ekspertiz'de sol arka kapı çamurluk boyalı gözükecek ondan kaçış yok. Değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ediyorum cevaplarınızı bekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 262702
Ekli dosyayı görüntüle 262703
öncelikle çok geçmiş olsun
diğer arkadaşlarında belirttiği gibi keşke kaskonuz olmuş olsaydı,fakat saygı duyuyorum bende yaptırıp yaptırmamak ize kalmış.
Gelelim konuya; birincisi şunu sormak istiyorum. Kaza yerinde tutanakları siz mi tuttunuz?Yoksa ekip mi gelip işlem yaptı.Diğer bir husus araç içerisinde araç kameranız varmıdır? bunun haricinde kaza yerinde mobese yada başka kamera varmıdır, kaza anını kayıt alan? bunlarda önemli faktör sonuç olarak.
sizin yerinizde olsam sanayiye kesinlikle götürmem 300bin TL'lik aracı her önüne gelene teslim edilmez. 3 kuruş fazla olsun yine servis olsun derim,sonrasında muhatap bulabileceğim biri olsun derim. (Benim park halindeki aracıma arkadan vurdular geri geri gelirlerken ve sadece tampon delindi. Servise götürdüğümde 5500 TL masraf çıkardı. Normalde tampon gibi duruyordu ama tampon demiri bile ezilmiş.)
ikincisi şunu sormak istiyorum; karşı tarafın trafik orjinal parça eşdeğerinde yan sanayi taktırıyor ise bunu bir soruşturmak lazım,sizn araca hasar veren kişi ile ben orjinal taktırmak istiyorum yan sanayi değil ve bu aradaki mağduriyetimin giderilmesi diye.
Ayrıca bu kaza sırasında siz ne kadar kusurlusunuz karşı taraf ne kadar kusurlu?
tahminimce dediğiniz gibi tali yoldan çıkıyorsa siz sol şeritte gidiyor olmanız lazım ve bu durumda karşı tarafın %100 suçlu olması gerekiyor. Çünkü sizin aracın %70'lik kısmı kaza sırasında dışarıda(önde) kalıyor. Sonuç olarak karşı taraf ile konuşmayı deneyin sizin trafik sigoratnız aracıma yan sanayi işlemi yapmaya çalışıyor ben orjinal olarak istiyorum diye orta yol bulmaya çalışın.
Ya da aracınızı değerinde sizden satın alsın.(Böyle bir yol da mevcut)
Tekrardan geçmiş olsun size.
Durum sonuçlandığı zaman yazarsanız bizlerde öğrenmiş oluruz.

Bu yılki otomobil fiyatları gözönüne alındığında trafik sigorta primleri çok yetersiz.
Yanlışlıkla premium bir segment araca yandan çarparsanız neler olacağını düşünmek bile istemiyorum :unsure:

Bu yılki otomobil fiyatları gözönüne alındığında trafik sigorta primleri çok yetersiz.
Yanlışlıkla premium bir segment araca yandan çarparsanız neler olacağını düşünmek bile istemiyorum :unsure:
Şöyle bir dip not eklemek istiyorum. Çoğu kişinin bu konudan haberi de yoktur diye düşünüyorum.
Konunun yeri burası değildir biliyorum ama konuya ek olduğundan dolayı yazmak istedim.
Trafik haricinde ayrıca Kasko yaptıracağınız zaman kaza anında kaskonun karşılayacağı bedel genelde standart oluyor.
Şunu yapmanızı öneriyorum. Bana bankadaki arkadaşım söyledi ve uyardı. 2 senedir ben bu şekilde yapıyorum.
Yaptırdığınız kasko bedeli ne çıkarsa çıksın 100TL-200 TL fark vererek kaskoyu genişletme imkanınız oluyor.
Genişletme olayından kastım ise sınırsız imm durumu(Karşı tarafın araç bedelinde sınırlama olmaması 1 milyon TL'ye kadar kotanız oluyor.)
Siz sadece kaskoyu yaptıracağınız zaman sınırsız imm ile olsun diye söylemeniz yeterli.
Bu şekilde yaptırmanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

Geri