Civic FB7 Hava emiş ızgarasının plastiğinde oluşan kesik

Herkese merhaba. Aracın ön cam sileceklerinin altında bulunun hava emiş ızgarasının bulunduğu plastik kısımda 7-8cm genişliğinde bir kesik / yırtılma olduğunu iki gün önce fark ettim. Resimlerini paylaşıyorum. Esasında çok dikkat etmedikçe fark edilmesi gerçekten zor. Hemen yakında bulunan toplu iğne başı büyüklüğündeki su tahliye delikleri zamanla tıkanıyordu, onları temizlerken fark ettim. Bunun ne zaman ve nasıl olduğunu bilemiyorum ancak tahminimce oto yıkama sırasında uygulanan tazyikli su sebep olmuş olabilir diye düşünüyorum. Muhtemelen uzun süre bekleyip katılaşmış bir kuş pisliğini temizlemek için basınçlı suyu çok yakından ve uzun süre uygulamış olabilirler ve basınçlı su o bölgeyi bıçak gibi kesmiş olabilir. Aklıma başka bir sebep gelmiyor açıkçası. Esas beni şaşırtan nokta, oradaki plastik o kadar sertki aşağı doğru bükmek için bile sağlam bir kuvvet harcamak gerekiyor. Yani bir insan eline bıçak alıp bilerek böyle bir kesik yaratmaya çalışsa bile oldukça zorlanır hatta dikkat etmezse eline bile zarar verebilir. Allahtan çok kritik değil ve sorun yaratacak bir yer olmadığını düşünüyorum, belki de yağmur suyu tahliyesi daha çabuk olur . Kuvvetli bir yapıştırıcı ile tamir edilebilir düşüncesindeyim, zira görsel olarak fark edilmiyor bile.
Esas bu konuyu açmamın sebebine gelince; eğer bu olay gerçekten tazyikli su ile gerçeklemiş ise, bu kadar sert olan bir plastiği yırtan basınçlı su sunroof lastiklerine ne yapmaz, düşünmek bile istemiyorum. Özellikle sunroof lastikleri konusunda çok dikkatli olmak ve yıkama yapan elemanları her defasında uyarmak faydalı olacaktır. Yine bu forumda okumuştum, sunroof lastikleri deforme olmuş olan kullanıcılar vardı ve sadece lastiklerin değişimi olmayıp komple sunroof camı ile beraber değiştirmek gerektiğinden bahsediliyordu, ve değişim için istenilen tutar 6-7 bin gibi anormal yüksek rakamlardı diye hatırlıyorum. Bilgi ve nacizane öneri amaçlı paylaşmak istedim. Saygılar. IMG_0603.JPGIMG_0604.JPGIMG_0605.JPG

iPad cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ekli dosyalar

• IMG_0603.JPG
    IMG_0603.JPG
    109.6 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_0604.JPG
    IMG_0604.JPG
    101.5 KB · Görüntüleme: 37
  • IMG_0605.JPG
    IMG_0605.JPG
    103.6 KB · Görüntüleme: 36

Ahmet_Es7

Sayfa Yönetim
Yönetici
Ad Soyad
Ahmet Ö
Aracınız
Civic ES7 2001
Geçmiş olsun. Bu olayın basınçlı sudan değilde sanki yukarıdan sert bir cisim düşmüş gibi duruyor. Birleşim yerine ise sıcak havya ile hafif geçis yapılsa yapıştırmaktan daha iyi olur diye düşünüyorum.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Geçmiş olsun. Bu olayın basınçlı sudan değilde sanki yukarıdan sert bir cisim düşmüş gibi duruyor. Birleşim yerine ise sıcak havya ile hafif geçis yapılsa yapıştırmaktan daha iyi olur diye düşünüyorum.

Faaliyet ayn-ı lezzettir...

Yani o zaman dolu yağışı sebep olmuş olabilir. Belkide, haklı olabilirsiniz. Ancak o kadar kalın bir malzeme ve sonuçta plastik olduğu için dolu ihtimalini göz ardı etmiştim. Ama olabilir tabi. Sıcak havya önerisi için de teşekkürler.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Çok geçmiş olsun, bana da sert bir cismin çarpması nedeniyle oluşmuş gibi geldi.
Yine de cama veya kaputa gelmesinden daha zararsız olduğunu düşünüyorum :)

Çok geçmiş olsun, bana da sert bir cismin çarpması nedeniyle oluşmuş gibi geldi.
Yine de cama veya kaputa gelmesinden daha zararsız olduğunu düşünüyorum :)

Teşekkürler. Galiba resimleri yanlış eklemişimIMG_0604.JPGIMG_0605.JPG. Bilgi amaçlı tekrar ekledim.

Geri