Honda Civic Fb7 Kısa Far Sorunu

Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba,

2012 Fb7 Eleganca paket aracım var. Geçen gün Edirne'den dönerken fark ettim ki benim kısa farlarım çok çok aşağıda ve xenon olmasına rağmen sarımtrak aydınlatıyor. Uzunları açmadan gitmek karanlık yolda neredeyse imkansız. Far ayarlamak için bir tuş vs. de göremedim. Forumlarda dolandım ve öğrendiğim kadarıyla farın ön kısmında tornavidayla bi ayar yapılıyormuş. Biraz kurcaladım ancak bi değişiklik olmadı. Kuzenimde bmw var ve onun farları da xenon arabası ilk çalışmada bi far ayarı yapıyor ancak benim arabamda bu zamana kadar hiç böyle bişeye denk gelmedim. Sigortası mı attı acaba diye düşünüyorum. Kime götürsem bilemedim son çare servise gidip fahiş fiyatlarla dert çözdürücez :)

Aracınız
Hocam farlarımız otomatik ayarlı. Dediğiniz gibi sigorta atmış olabilir. Yetkiliye bir gösterin sigorta ise cüzi bir miktara değişirler. Ben gündüz ampüllerini değiştirmiş ve sigortalısı kontrol ettirmiştim. Ampül ücreti dahil 50 tl gibi ücret vermiştim. Dışarda tanımadığınız elektrikciye kurcalamayın derim.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam farlarımız otomatik ayarlı. Dediğiniz gibi sigorta atmış olabilir. Yetkiliye bir gösterin sigorta ise cüzi bir miktara değişirler. Ben gündüz ampüllerini değiştirmiş ve sigortalısı kontrol ettirmiştim. Ampül ücreti dahil 50 tl gibi ücret vermiştim. Dışarda tanımadığınız elektrikciye kurcalamayın derim.

SM-G930F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Sağolun hocam şimdi honda ikiler servisiyle görüştüm durumu anlattım. Aynı zamanda düşük devirlerde bi ses var falan dedim şanzıman yağının değişmesi gerekiyormuş ama kullanıp sesi biz duymadan karar vermeyelim getirin dediler. Birazdan yola çıkıcam bilen birine göstericem inşallah. Arabamdan ses gelince bi yeri çalışmayınca uyuyamıyorum :)

Aracınız
Civic FB7 2015
Otomatik far ayarı yapıyor araç(yukarı aşağıya doğru). Bu ayarın doğru yapılması için far ayar cihazı ile düzgün bir zeminde farın yukarı-aşağı ve sağa-sola doğru düzgün bir şekilde ayar yapılması lazım.

Ayar yapıldıktan sonra otomatik far düzgün aydınlatır zaten. Farları açtığınızda bir elektrik motoru sesi duyarsanız bu fardaki motorun sesi.(Zemin değiştiğinde ayar yapıyor. Geri doğru park yerimden çıkarken yokuş yukarı olduğundan hep duyuyorum.

Bu arada xenon farda ışık rengi beyaz olması lazım. Sağ sol far ışığınızın renkleri sarı olmaması lazım.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010
Merhaba,

2012 Fb7 Eleganca paket aracım var. Geçen gün Edirne'den dönerken fark ettim ki benim kısa farlarım çok çok aşağıda ve xenon olmasına rağmen sarımtrak aydınlatıyor. Uzunları açmadan gitmek karanlık yolda neredeyse imkansız. Far ayarlamak için bir tuş vs. de göremedim. Forumlarda dolandım ve öğrendiğim kadarıyla farın ön kısmında tornavidayla bi ayar yapılıyormuş. Biraz kurcaladım ancak bi değişiklik olmadı. Kuzenimde bmw var ve onun farları da xenon arabası ilk çalışmada bi far ayarı yapıyor ancak benim arabamda bu zamana kadar hiç böyle bişeye denk gelmedim. Sigortası mı attı acaba diye düşünüyorum. Kime götürsem bilemedim son çare servise gidip fahiş fiyatlarla dert çözdürücez :)
Xenonlarda bildiğim farklı renklerde yanmaya başladıysa genelde ampül ömrünü tamamlamış oluyor.

Aracınız
Civic FB7 2012
IMG_20200325_184341.jpg

İki farın rengi de böyle. Farları açtığımda herhangi bi far motoru sesi duymuyorum ama eğimli bi yerdeyken bi motor sesi duyuyorum bazen.

Ayrıca az önce bir kaç fotoğraf çektim size göstereyim diye, duvardan biraz uzaklaştığımda (yaklaşık 15-17 metre kadar duvardaki far çizgisi kayboluyor.)

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FB7 2015
Ekli dosyayı görüntüle 257853

İki farın rengi de böyle. Farları açtığımda herhangi bi far motoru sesi duymuyorum ama eğimli bi yerdeyken bi motor sesi duyuyorum bazen.

Ayrıca az önce bir kaç fotoğraf çektim size göstereyim diye, duvardan biraz uzaklaştığımda (yaklaşık 15-17 metre kadar duvardaki far çizgisi kayboluyor.)

Sizin far ayarı yaptırmanızda fayda var. Çoğu lastikçi, rot ayarı yapan yer bu ayarı yapıyor. 20-30₺ gibi bir ücreti olur.
Ses geliyorsa far yüksekliğini ayarlayan motor sağlamdır muhtemelen.

Far ışığının renginde de bir sıkıntı görünmüyor.

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri