Honda civic fe ex+ 182hp ön konsol cızırtı sesi

Ad Soyad
Ahmet Ayhan
Aracınız
Civic FB7 2012
Değerli arkadaşlar video linkini paylaştığım kayıtta aracım ile şehir için kullanımda video kaydı yapıyordum. Kayıt aldığım videoyu izlerken dikkatli dinlediğimde aracın motor gürültüsü arkasından cızırtılı bir sesin olduğunu duydum.Tekrar tekrar aynı ses var mı diye dinleme yaptım kayıt aldım aynı bölgeden fakat tekrar aynı sesi duyamadım. Bu ses arac yavaşlayıp tekrar hızlanma yaptığım esnada oluyor. Bu ses trim sesi olabilir multimedia bölümünden geliyor olabilir havalandırma bölümünden geliyor olabilir en önemlisi vites bölgesinden de geliyor olabilir bu konu hakkında bilgisi olan var mı acaba formda trim sesi olarak bahsi geçen konu bu mu.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba, tavanda gözlük yuvasında gözlük varsa, veya torpido da ses yapabilecek bir malzeme varsa kontrol etmenizi öneririm. Bende de öyle bir ses vardı. Tavandaki gözlük yuvasına koyduğum gözlükten dolayı olduğunu tespit ettim.
Vallahi sıfır aracımı servise götürecektim bu mesajı görünce gözlük olduğunu hatırladım. Gözlüğü çıkartınca ses kesildi. Allah razı olsun:)

seckins33

0
Yönetici
Aracınız
Civic FC5 2019
Merhaba, tavanda gözlük yuvasında gözlük varsa, veya torpido da ses yapabilecek bir malzeme varsa kontrol etmenizi öneririm. Bende de öyle bir ses vardı. Tavandaki gözlük yuvasına koyduğum gözlükten dolayı olduğunu tespit ettim.

Ad Soyad
Ahmet Ayhan
Aracınız
Civic FB7 2012
Merhaba, aslında evet gözlük yuvasında gözlük vardı hiç aklıma gelmedi onun yapabileceği umarım ondan kaynaklıdır. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Ad Soyad
Noble Dorm
Aracınız
Civic FC5 2018
Hocam ben de fc5 civic var. Bende de tıkırtılar geliyordu ceplerde ve gözlerde hiçbirşey olmasına rağmen. Durumu servise anlattım. Bizim modellerde ön cam sağ ve sol direklerinde yer alan airbagleri kapatan plastiklerin tırnakları boşluyormuş kronik olarak. Servisteki usta direklerdeki plastikleri söküp tırnaklarını bez bantla sarıp geri taktı. Ses kesilmiş oldu. Sende de böyle bir durum olabilir. İstersen bir araştır

Ad Soyad
Ahmet Ayhan
Aracınız
Civic FB7 2012
Hocam ben de fc5 civic var. Bende de tıkırtılar geliyordu ceplerde ve gözlerde hiçbirşey olmasına rağmen. Durumu servise anlattım. Bizim modellerde ön cam sağ ve sol direklerinde yer alan airbagleri kapatan plastiklerin tırnakları boşluyormuş kronik olarak. Servisteki usta direklerdeki plastikleri söküp tırnaklarını bez bantla sarıp geri taktı. Ses kesilmiş oldu. Sende de böyle bir durum olabilir. İstersen bir araştır
Video da ki sesi dinleme şansınız oldu mu orada duyulan cızırtı sesi trim olarak bilinen sizin bahsettiğiniz ses ile benzer mi acaba

Ad Soyad
Timur.S
Aracınız
Civic FE1 2023
merhaba arkadaşlar, deneyimlerimden yola çıkarak şahsi fikrim bu sesin 2 kaynağı olabilir:

1) daha olası olanı:
Executive plus + modellerinde elegance ve premiumlardan farklı olarak teyp ekran ile bir bütün değil ,ekran ayrı teybin kasası ise ayrı yani 2 birbirinden kopuk parçalar ve aralarında sadece bir kablo ile bağlılar.

elegance ve premium modellerinde teyp ekran ile bitişik ve her geleneksel olarak yatay (önden arkaya) şeklinde oturuyor ama executive plus modelinde teybin kasası dikey ve ulaşması son derece zor (siz siz olun kendiniz kalkışmayın servise bırakın bu işi dediğim gibi cidden epey zor)

bu kasa zırıltı yapabiliyor maalesef, kontrol etmek için aracı iyice ısıtın ve klima,radyo vs herşey kapalı konumda araçta oldukça sessiz mesela bir alt kapalı garajdayken hafif hafif 700rpmden sadece 1000-1200rpmlere kadar gaz verip gazdan geri çekin eğer çekirge sesine benzer bir ses çıkıp kesiliyor ise ve bu tamda bu teybin usb kablo bağlama noktasından geliyor ise sorununuzun kaynağı budur:

2) eğer aracınız 2022 8inci ay üretimi veya öncesi ise bir ihtimal teybinizin ekranının altı (göğüse oturan kısmı diyeyim) ve hemen arkasındaki kapağın kendisinin göğüste oturduğu kısıma Honda çok basitten keçe uyguladı bu tarih öncesi araçlarda bahsi geçen keçe uygulanmamış olabiliyor.

videodaki yönlendirmeye sakın dikkate almayın maalesef amerikalılar bu konuda gerçekten çok geri kalmış sanırım kanada üretimi araçlar baya daha kötü yazık adamlara neyse konuya dönersek videoda 53sn ve sonrasında kapağın oturduğunu gördüğünüz o 2-3mm lik köşeler varya oraya ve ekranın göğüs ile buluştuğu noktaya (göğüste) keçe uygulanacak bitti gitti bunuda servis yapıyor zaten.

servisiniz yardımsever bir servis ise her iki konuyada çözüm için yardımcı olacaklardır değiller ise bence farklı illerde şansınızı kullanabilirsiniz Allahtan Adana servis gerçekten muazzam hizmet veriyor ve her ikisinide benim için ilk aracımda çözmüşlerdi 2inci aracımda sadece teyptekis ses vardı sonraki araçlarımda ikiside yoktu müdahaleye gerek olmadı.

Geri