Honda Civic Sedan FB7 Kasa - BENZİN ve LPG YAKIT FARKI !!!

Aracınız
Merhaba Arkadaşlar,
En can alıcı konuya en sonunda geldik, Honda Civic Sedan FB7 KASA Aracımızın Benzin ve LPG Farkını
LPG taktırmak mantıklımı yoksa benzinle kullanmaya devam mı etmelisiniz
Hepsine Teker Teker Detaylı Deyinelim, (Bu Arada Benim Aracımda LPG YOK)

Öncelikle Aracımıza uygun ve delme biçme olmadan soket ve pipo sistemli BRC LPG sistemi Yaptırırsak
Bunun Maliyeti:
3.000 TL
EXTRA - Yıllık LPG Bakım Maliyeti: 100 TL (Filtre, Gaz Ayarı, Genel Bakımları ve Kontroller)
EXTRA - Günlük Minimum 1 TL'lik Benzin Tüketimi Buda Yıllık: 365 TL (Sıcak Havalarda Bu Böyle - Soğuk Havalarda Dahada Artar)
EXTRA - Araca LPG Takıldığı için 25.000-30.000 KM'de Bir Subap Ayarı Yapılır, Bu da Özel Serviste 100-150 TL / Yetkili Serviste 200-350 TL Arasıdır.

Şimdi Gelelim
30.000 KM (Yada 3 Yıl) Boyunca LPG'nin Bize Maliyeti
LPG Sistemi
3.000 TL + LPG Yıllık Bakımı 100 TLx3= 300 TL + Günlük 1 TL Benzin x 365 x 3 = 1.095 + Subap Ayarı Ortalama 200 TL
= LPG'nin 3 Yıllık Maliyeti =
4.395 TL ( Arızalanmadı ve Sorunsuz Çalıştığını Varsayıyoruz )

Şimdi Gelelim Benzin ve LPG arasında ki Yakıt Farkına
Bizim Aracımız şuan ki yakıt fiyatlarıyla
Benzin: 5.93 TL - LPG Ortalama: 2.90 - 3.00 TL
Ortalama 90 KM/h Hizla Uzun Yolda Benzinde:
0.32 Kuruş YAKMAKTADIR. ( Bu Benim Bizzat Tespitim) 5.60 TL iken 0.29 Kuruşuda Gördük
Ortalama 90 KM/h Hizla Uzun Yolda LPG'de:
0.23 Kuruş YAKMAKTADIR. ( Forumda Diger Arkadaşların Paylaşımı )

Benzin'de KM'de
0.32 Kuruş - LPG'de KM'de 0.23 Kuruş = 0,09 Kuruş Benzin ile LPG Arasında FARK Vardır.

Buna Göre; 3 Yıllık LPG Maliyetimiz Olan
4.395 TL'yi Aradaki Fark olan 0.09 Kuruş'a Bölüyoruz. Bakalım Kendini Kaç KM'de Amorti Ediiyor.

4.395 TL / 0.09 Kuruş = 48.833 KM'de LPG Sistemi Kendini Amorti Ediyor. Daha Sonra Kar Elde Etmeye Başlıyorsunuz.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LPG bakımında Yapılması Gerekenler

• LPG sisteminde kullanılan ana bağlantı bileşenleri ve hortumların her yıl kontrol edilmesi gereklidir.En fazla 2 3 yılda bir değişmesi gerekir
  • Gaz beyninin alt kısmında bulunan yağ temizleme tapaları her bakımda mutlaka açılarak kontrol edilmelidir. Gaz beyninin 1. ve 2. kademe basınçları kontrol edilir.
  • LPG filtresinin her yıl mutlaka değişmesi gereklidir.
  • Buji buji kabloları her LPG bakımında kontrol edilmelidir.
  • Elektrik sisteminin etkin çalışıp çalışmadığı ve oksitlenme var mı kontrol edilir.
  • Her 5 bakımda bir defa LPG beyninin parçaları orijinal yedek parça ile değiştirilir.
  • Hava Filtresinin değişimi her rutin bakımda mutlaka yapılmış olmalıdır.
  • LPG ilk takıldığında 1000 km de ayar yapılmalıdır.
  • LPG valf filtresi temizliği 10 bin Km de bir mutlaka yapılmalıdır.
  • Regülatör söküm ve temizliği ve ayar yapılması her 2 bakımda bir mutlaka yapılmalıdır.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oguz6

0
Aracınız
Hocam çok güzel hesaplamissiniz ancak şehir içi kullanımda çok farklı fc5 den önce ikisi Corolla biri de fb7 olmak üzere 3 aracımı benzinli kullandım en son Corolla multidrive s vardi km de 55 _ 60 kuruş arasi yakit tüketimin vardı şehir içi

Aracınız
Ben 2015 yılında alırken hesaplamıştım aynı bu şekilde 30bin civarı amorti ediyordu. Şu an aracım 56binde, resmen bedava geziyorum kuruş hesabını 30bin geçtikten sonra bıraktım, lpg kaynaklı herhangi bir sıkıntı da yaşamadım tek sorunum 44lt tank 27 lt alıyor onu ayarlamamışlar bu sebepten petrol istasyonları ile kanka olduk

Bu da bir arkadaşın yakıt ölçümü benzin ve lpg karşılaştırması :
https://youtu.be/qLnm8XOuwhk

Son düzenleme:
Aracınız
Hocam çok güzel hesaplamissiniz ancak şehir içi kullanımda çok farklı fc5 den önce ikisi Corolla biri de fb7 olmak üzere 3 aracımı benzinli kullandım en son Corolla multidrive s vardi km de 55 _ 60 kuruş arasi yakit tüketimin vardı şehir içi
O hesabida yapalim.
Sehir ici 10 litre yakar aracimiz
10 x 5.93 = 59.30 TL
59.30 ÷ 100 = 0.59 Kuruş Sehir içi yakar
LPG ise 2 Litre Daha Fazla Yakar Buna Göre
12 x 2.92 = 35.04 TL
35.04 ÷ 100 = 0.35 Kuruş

0.59 - 0.35 = 0.24 Kuruş Şehir icindeki Fark
Buna gore: 18.312 KM sehir ici Kullanirsaniz kendini amorti eder
Ama bu rakam kesinlikle gercek veriyi vermez cunku kimse 18.000 km devamli sehir ici gezmez.
Otobana çıkar oto yola çıkar bölünmüş Yolları kullanır her yerde devamlı trafik olmaz yani ortalama karma tüketimde En kötü ihtimal 30 35 bin kilometrede kaliteli bir LPG sistemi kendini amorti eder bu fiyattan daha pahalıya satılan LPG sistemleri de mevcut özellikle Alman arabalarına takılan onların komple vay haline

SM-G800H cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Ben arabamı 100.000 kilometre 150000 kilometre kullanacağım satmayı düşünmüyorum en az 10 yıl binerim diyenler için lpg velinimet sayılır Tabii ki %100 LPG ile çalışan yeni nesil araba yok denecek kadar az duyduğum kadarıyla sıvı püskürtmeli LPG ler sanırım benzin tüketmiyor Muş onlarda montaj ücreti 4000 ile 6000 TL arasında diye biliyorum aslında değişen bir şey yok ucuzun da taksit taksit benzin parası veriyorsunuz Pahalı olan da benzin parasını peşin veriyor musunuz gibi düşünebilirsiniz

Aracınız
Uzun yolda 5 lt gibi yakıyorsanız ne mutlu size. Benzin 6 tl 'den aracınız 5 lt yakıt yaksa 30 kuruş ediyor. Bravo. Benzinde 5 lt yakan araç LPG 'de (2,9tl/lt) nasıl 8 lt yakıyor da 23 kuruş hesap çıkıyor anlamak gerçekten de zor. %20 fazla yaksa, 6 lt yakar. Hesabınızı tekrar kontrol etmenizi öneriyorum.

Benzin / LPG dönüşümüyle araçlar yakıt olarak yaklaşık aynı tüketmekte. %10 fazla diye hesap yapalım. Uzun yolda 7 lt/100km yakalım, benzin/lpg fiyat oranı 2 olduğuna göre kafadan yarı yarıya cebinizden daha az tl çıkacak. %10 yakıt fazlası ve %10 da bakım maliyeti dersek en fazla 100 km 'de 8,4lt LPG harcamış oluruz.
7x6=42tl, 8,4x3=25,2tl. Bunlar 100 km için.
10.000km sonunda 1680tl cepte kalır.
30.000km sonunda 5040tl yapar.
LPG dönüşüm ve ruhsata işletme maliyetini düşün, gerisi 30.000 km boyunca cebinizde kalan olacaktır.

Aracınız
Uzun yolda 5 lt gibi yakıyorsanız ne mutlu size. Benzin 6 tl 'den aracınız 5 lt yakıt yaksa 30 kuruş ediyor. Bravo. Benzinde 5 lt yakan araç LPG 'de (2,9tl/lt) nasıl 8 lt yakıyor da 23 kuruş hesap çıkıyor anlamak gerçekten de zor. %20 fazla yaksa, 6 lt yakar. Hesabınızı tekrar kontrol etmenizi öneriyorum.

Benzin / LPG dönüşümüyle araçlar yakıt olarak yaklaşık aynı tüketmekte. %10 fazla diye hesap yapalım. Uzun yolda 7 lt/100km yakalım, benzin/lpg fiyat oranı 2 olduğuna göre kafadan yarı yarıya cebinizden daha az tl çıkacak. %10 yakıt fazlası ve %10 da bakım maliyeti dersek en fazla 100 km 'de 8,4lt LPG harcamış oluruz.
7x6=42tl, 8,4x3=25,2tl. Bunlar 100 km için.
10.000km sonunda 1680tl cepte kalır.
30.000km sonunda 5040tl yapar.
LPG dönüşüm ve ruhsata işletme maliyetini düşün, gerisi 30.000 km boyunca cebinizde kalan olacaktır.
Buyrun arkadas paylasmis
Gercek veriler

https://www.civictr.com/showthread.php?p=124251

Oguz6

0
Aracınız
Evet sizin dediğiniz gibi ortalama 30 bin km de amorti eder ancak satarken de LPG li araç avantajlı eskiden tüp takilmamis araç ilgi görüyor du ama şu anki benzin fiyatlarından sonra çoğu kişi ikinci elde LPG li olmasına öncelik veriyor benim başıma geldiği için biliyorum LPG siz aracı satmakta zor oluyor kısacası LPG li aracı daha yüksek fiyata satabliliyorsunuz

Aracınız
tabiki bu kişiden kişiye değişir. benim görüşüm fabrika çıkışı olmayan lpg li araçlar
benzinli araçlardan ucuza yada kafa kafaya gider.
sizin dediginiz olay bence Fabrika lpg li araçlar için kesinlikle geçerlidir

Aracınız
Hocam cok guzel bir Calısma olmuş yalnız lpg li aracınızı satarken de 2-3bin TL fazla ya satacaksınızzaten.. Hem benzinli hem lpg li civic kullanan olarak 1km bile lpg li kullansam kardayım diye dusunuyorum..

F3111 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri