İdeal Navigasyon Cihazı

Aracınız
Civic FB7 2012
Bilenler bilir bende de Navitech NX-220r var. Zaman zaman deneyimlerimi paylaşırım ve genel olarak fiyat/performans olarak yeterli görürüm. Yine de iyileştirmeye açık alanlarını da açıklamaktan çekinmem. Yakın zamanda USB okuyucuda donanımsal arıza oluştur ve cihazımı değiştirme olasılığım ortaya çıktı.

Bilindik üst seviye ürünlerde ses kalitesi çok yukarıda ancak Chinese OEM üreticiler kadar esnek değiller, olamazlar da. Lisans ve telif gibi konular ya ellerini bağlıyor, ya maliyetleri yükseltiyor. Kendileri de her marka araca tam uyan adaptasyonlarla uğraşmıyor, bunu alt OEM imalatçılara bırakıyorlar. Mesela Pioneer cihazlarda direksiyon kumandası için giriş ([tt]Wired Remote Input, W/R Input[/tt]) var ancak kabloyu ([tt]harness[/tt]) vermiyorlar. Her türlü video oynatılamıyor, DVD disklerden ve USB'den telif hakkıyla korunan içeriği ve medyayı (DRC) izleyemiyorsunuz. VCD/DVD orijinal olmadıkça göstermiyor. Navigasyon genelde Avrupa pazarına yönelik TomTom veya NavTeq ürünlerle entegre ama bunların ülkemizdeki başarımı ve güncelleme desteği bir Başarsoft/iGo ortaklığına yaklaşamıyor vs.

Şimdi bendeki NX-220r ekipmana dönersek, iyileştirilecek alanları yazmak istiyorum. Sizler de elinizdeki ekipmandaki iyileştirilecek ve güçlü yönleri yazabilirseniz, sanırım güzel bir başvuru kaynağı olur.

+ Navigasyon son derece güncel ve kullanımı kolay. iGo oldukça başarılı ve hızlı çalışıyor. Sadece telefondaki programdan elde ettiğim koordinatları arabaya girince yan mahalleye götürdü :)
- Özellikle geceleri ekranın renk temasını koyu ayarlamazsanız, özellikle beyaz gibi açık sahnelerde olsun, işaret levhası gibi gösterimlerde olsun, hatta otoyollardaki mavi yeşil tabela animasyonları olsun çok çok göz alıyor. Parlaklık veya kontrast ayarını kısarsanız beyazın gücü düşmüyor, diğer renkler soluyor. Bu durumda okunabilirlik düştüğü halde, aracın kendi ışık ayarı gibi ışık gücü düşmediğinden, beyaz çizgiler, işaretler, yazılar vs rahatsız etmeye devam ediyor.

+ USB ve SD okumada yüksek kapasiteler bile oldukça fonksiyonel.
- SD-HC (32GB kadar) okuyor ama SD-XC (64GB ve üstü) desteklenmiyor. 16GB USB flash bile eğer yarıdan fazla doluysa, özellikle ilk okuma çok zaman alıyor. Ben de kısım kısım doldurmayı tercih ediyorum.

+ mp3 veya CD/DVD ortamındaki parçaların adlarını okuyor. Türkçe desteği genelde var.
- ID TAG gösterimleri problemli. Çeşitli formatlarda yaptığım kayıtlarda Artist ve Albüm doğru gelirken, Track adı yerine dosya adını okuyor. Boyut kısa olduğu için Artist-Track-Title şeklindeki adlandırmalarda hangi parçayı dinlediğinizi seçemiyorsunuz.

+ Ses gücü orijinal teybe göre bariz yüksek. Volume artışları logaritmik, kulağın algısına uygun. Böylece sesi uygun olmayanlardaki ilk 10 kademede görülen artışın kalan 40 kademede görülen artışa eşit olması gibi dengesizlik yok.
- Ses boğuk! Ekolayzer ile ayar yapsanız da orijinaldeki canlılık yok. Şimdilik bunun orijinal hoparlörlerdeki yetersizlikten kaynaklandığı, bir upgrade ile tatmin edici sonuçlar alındığını duyarak avunuyoruz.

+ Üzerinde gelen işletim sistemi oldukça stabil.
- Ancak müdahaleye izin vermiyor. Android veya Car Play zamanındayken ReadOnly işletim sistemleri bu tip OEM ürünlerde aranıyor. İnsan bir program kurabilmek, internete bağlanabilmek istiyor.

+ Bluetooth bağlantısı kurmak çok zor değil ve araca binince kendisi otomatik bağlanıyor. Parça çalarken ([tt]A2DP[/tt]) cihazdan telefondaki parçaları ileri-geri-play-pause kontrol edebiliyorsunuz.
- Ancak parçaları seçme şansınız yok ([tt]AVRCP[/tt]). Bazen BT bağlantısı için bir kaç deneme yapmak gerekebiliyor. Aynı anda görüşme olsun, playback olsun sadece tek cihaz bağlanabiliyor. Listedeki diğer BT telefonlara bağlanmak için önce bağlantıyı kesiyor, sonra diğerine geçiyorsunuz. Bendeki Android telefonda ise BT görüşmelerde zaman zaman kesiklikler yaşanıyor. İlk bir kaç saniyeden sonra kesinti kalmıyor ama yine de sorun. Bu kesintiler mp3 playback esnasında da olabiliyor. mp3 oynatırken Android telefondan parça bilgileri aktarılamıyor.

+ Telefon defterini otomatik olarak güncelliyor. Kişiye ait farklı telefonlar ayrı ayrı gösteriliyor. Böylece kişinin adına girip telefonunu ayrıca aramak zorunda kalmıyorsunuz.
- Telefon defterinin bu yapısı listeyi çok uzatıyor. Mecburen listeyi ilerletmek yerine arama (search) yapmak gerekiyor. Burada iki sorun var: Birincisi sürüş esnasında aramak sağlıklı değil. Eğer varsa gelen arama kayıtlarından bulmak daha uygun. İkincisi de, telefon defterindeki alfabe Çin alfabesine göre :) SoyadıAdı şeklinde (boşluk olmadan) diziliyor. Bizim noktalı harfler belki klavyede var olsa bile rehberde bulamıyorsunuz. Mesela kendimi bulmak için DönmezMesut arayacağım: D yazıyor ve kalıyorsunuz. Donmez yazınca gelmiyor. Ben de mesela [tt]nmezmesut[/tt] yazmak zorunda kalıyorum.

Liste uzar gider. Okuyabilene aşk olsun

[;)]

Ynt: İdeal Navigasyon Cihazı

Mesut hocam çok ayrıntılı güzel yazı olmuş
Birşey merak ediyorum senin istediğin tarzda bizim araçlara uyan bir cihaz var mı?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Aracınız
Civic FB7 2012
Aracınız
Civic FB7 2012

Hepsiburada yaklaşık 2.900, diğer sitelerde 2.750 civarı.

Fiyat elbette yukarıda. Ancak alınacak özellikler hem daha fazla, hem kalite ciddi yüksek.

Bendeki Navitech cihazda birkaç oyun var. Oyun olmasa da onun yerine ses ve görüntü kalitesi yükselse kesinlikle tercih edilirdi.

sk67a

0

Benim Civic arabada 4 adet Alpine oopparlöör var. Mis kibin. Kaliteli.
Alpine güzel marka.
:driver:

eray

0

Navixxxxxxxx 10 numara

HD ekran Sharp... dokunmatik harika
yeni kasanın da eski kasanın da kampanyası var
yeni kasa 730 tl

eski kasa 650 tl

50 ile 100 tl arası da arsız değilseniz benim gibi kamera ve montaj parası veriyorsunuz ben vermedim :eek:k:
atakan ........ diye bir yer başka yerlere de bakabilirsiniz

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016

[member=251]Mesudum[/member] Hocam güzel bir yazı olmuş :eek:k: benim merak ettiğim şu navigasyon programı, benim program igo 9 diye geçiyor güncelleme için naviextras sitesine yönlendiriyor, navigasyon çok kullanışlı değil hoşuma gitmiyor, güncellesem de elime bir şey geçmeyecek galiba.

[member=227]eray[/member] Eray abi FB7 navinin fiyatı çok iyiymiş teknik datalarına ulaşılabilecek bir link var mı?

Aracınız

[quote author=NoFeaR link=topic=825.msg14840#msg14840 date=1413324314]
[member=251]Mesudum[/member] Hocam güzel bir yazı olmuş :eek:k: benim merak ettiğim şu navigasyon programı, benim program igo 9 diye geçiyor güncelleme için naviextras sitesine yönlendiriyor, navigasyon çok kullanışlı değil hoşuma gitmiyor, güncellesem de elime bir şey geçmeyecek galiba.

[member=227]eray[/member] Eray abi FB7 navinin fiyatı çok iyiymiş teknik datalarına ulaşılabilecek bir link var mı?
[/quote]Bu tür cihazlarda ve mobil cihazlarda igo 8 (sürüm numaraması 8xxxx ile başlıyor.) kullanılıyorlar. Cihaz kapasiteleri belli olduğundan genelde bunu kullanıyorlar. İGO nun daha işlevsel olan yazılımı İGO primo (sürüm Numarsı 9xxx ile başlıyor). Bu yazılıma trafik bilgisini de eklediler. İnternette crack lı bulup deneyebilirsin. Benim tabletlerde İGO Primo yüklü.

Aracınız
Civic FB7 2012

[tt]Navitech Navigation System
8.3.5.275319
Jan 7 2013
[/tt]
Bendeki cihaz bu.

Geri