Jant/Lastik/Yay Karmaşası

Aracınız
Aranıza yeni katıldım.Selamlar Umarım konuyu yanlıs yere acmamısımdır.

Uzun suredir araştırıyorum ama işin içinden cıkamadım yardımlarınızı bekliyorum.
Arkadaşlar 2013 fb7 kasa civic aracım var. Aracımı Body kit yaptırdım fakat jant lastik değişmeden pekte gözüme hoş görünmüyor.
vossens vsf1 ve Arceo barcelona markalı modelleri çok beğendim ve 18 jant 225/40/18 lastik kullanmak istiyorum ama kafamda cok soru var.

1/ 18 jant için en uygun lastik ebatı 225/40/18 midir.
2/ Aracımda yay kullanmalımıyım kullanırsam hangi marka tercıh etmelıyım ( ? )
3/ Yay kullanmadan presleme yapsam sağlıklımı sıkıntıya yol acarmı ?
4/ Yalnız basıma kullanmıyorum aracımı arkaya 3,4 kişi otursa lastikler sürtermı ?
5/ yay kullanınca yerden yuksekliği düşeceği için kasislerde tamponlar yere sürtermi ?
6/ Spor yay kullandıktan sonra amortısortlerımı değiştirmeme gerek varmı , Değiştirirsem Maliyet cok yükselirmi konfor düzelirmi ?

Sizlerde değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=214]Sercan[/MENTION] [MENTION=509]cihan35[/MENTION] yorumları alalım :)

Sercan

0
Aracınız
Aranıza yeni katıldım.Selamlar Umarım konuyu yanlıs yere acmamısımdır.

Uzun suredir araştırıyorum ama işin içinden cıkamadım yardımlarınızı bekliyorum.
Arkadaşlar 2013 fb7 kasa civic aracım var. Aracımı Body kit yaptırdım fakat jant lastik değişmeden pekte gözüme hoş görünmüyor.
vossens vsf1 ve Arceo barcelona markalı modelleri çok beğendim ve 18 jant 225/40/18 lastik kullanmak istiyorum ama kafamda cok soru var.

1/ 18 jant için en uygun lastik ebatı 225/40/18 midir.
2/ Aracımda yay kullanmalımıyım kullanırsam hangi marka tercıh etmelıyım ( ? )
3/ Yay kullanmadan presleme yapsam sağlıklımı sıkıntıya yol acarmı ?
4/ Yalnız basıma kullanmıyorum aracımı arkaya 3,4 kişi otursa lastikler sürtermı ?
5/ yay kullanınca yerden yuksekliği düşeceği için kasislerde tamponlar yere sürtermi ?
6/ Spor yay kullandıktan sonra amortısortlerımı değiştirmeme gerek varmı , Değiştirirsem Maliyet cok yükselirmi konfor düzelirmi ?

Sizlerde değerli tavsiyelerinizi bekliyorum.

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz merhabalar;

1- 225/40/18 görünüş ve yol tutuş açısından kişisel fikrim olarak daha iyi duruyor 215/45/18 de kullanılabilir alacağınız jantın offseti 8.5den küçük ise 225 önermem.

2- Yay olarak vogtland 40mm kullandım konfor olarak kaybınız yok denecek kadar az. Tavsiye edeceğim markadır.

3- Press kesinlikle önermiyorum yaylarınızın esnekliğini yitirmesine sebep olur çok büyük konfor kaybedersiniz. Uzun vadede mekanik arızalara sebep olur.

4- Alacağınız jantın Offset ve ET değeri ile ilgilidir doğru ölçülerde jant alırsanız kesinlikle sürtme olmaz 45ET 8.5 Offset öneririm Hem jantınız çamurlukla aynı hizada kalır hemde sürtme yaşamazsınız. 35ET 8.5 offsetli jantda dışarıdan neredeyse aynı görünür, diğerine göre 10mm daha içerde kalır ama içeriden amortisörünüze sürtecektir.

5- Orjinaline göre biraz daha dikkatli kullanırsanız hiçbir sürtme olmaz.

6- 40mm ölçüde yay alırsanız amortisörler için bir sorun yok 50mm ölçüde amortisörlere fazla yük bineceği için bir süre sonra arıza yapıp amortisör değiştirmenizi gerektirebilir. Ayrıca altının sürtme ihtimalini de artırırsınız.

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Sercan

0
Aracınız
Ön 35ET 8.5 ofset olursa daha iyi olur ama Türkiye şartlarında o şekilde bulmak çok zor. 45ET 8.5 ofset spor yaylı vaziyetteyken davlumbazdaki tekerleğin hemen üstündeki klipse sürüyor klipsi sökerseniz bir sorun yok. Sökmezseniz de sürttüğünde otomatik kopuyor yine sorun kalmaz

SM-N910C cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri