Civic FC5 Kalkışta Gelen Ses

Aracınız
Civic FC5 2020
Herkese iyi günler,
Aracım 2020 model Eco Elegance, 9400 km'de. Bugün trafikteyken müziğin sesini kapattığımda fark ettiğim ön taraftan gelen bir zırıltı/gıcırtı sesi duydum. Hareket halindeyken ara hızlanmalarda veya vites n'deyken gaza basınca gelmiyor fakat kalkış anında gaza basınca duyuyorum bu sesi. Ön taraftan duyuyorum ve kabin içinden gelmediğine emin gibiyim. Motorla ya da alt takımla mı ilgilidir, daha önce başına gelmiş olan ya da fikri olan var ise şimdiden teşekkürler...

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
Genelde zırlamalar trim sesi olarak algılanır.Ancak İlk defa kalkışla alakalı bir konu mevcut .İyimser olarak Motorla alakalı olmadığını düşünerek, tahmini LPG enjektör bölmesi zırıldırıyor olabilir, araç altında egzoz koruma sacı boylu boyuna uzanır içine mıcır taşı kaçmış ve zırıldıyor olabilir.Bunlar harici ilk kalkıştaki titreme ile ön göğüs içi Trim sesi olabilir . Masrafsız umduğum seçenekler bunlar . En kötüsü servise gidip kontrol ettirmek gerek.

2015 FB7 eco elagance
2020 Fc5 Eco Executive

Aracınız
Civic FC5 2021
ben de @erhankilic0660 ın dediği yorumu duymuştum. zaten kaputu açıp motoru dinlerseniz lpg enjektörlerinden geşlen sesi duyacaksınız. bir de lpg yi kapatıp dinleyin, aradaki farkı anlarsınız. bu denemeyi benzindeyken yapın bakalım aynı ses gelecek mi.

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar daha rahat anlaşılması için video ekliyorum. Zırıltıdan ziyade gıcırtı kelimesi daha doğru olacaktır belki de. İzleyince kendiniz daha iyi anlarsınız zaten. Ayrıca geri vitesteyken gelmiyor bu ses. Videoyu da lpg'de değil benzinde çektim

Son düzenleme:
Aracınız
Civic FC5 2020
ben de @erhankilic0660 ın dediği yorumu duymuştum. zaten kaputu açıp motoru dinlerseniz lpg enjektörlerinden geşlen sesi duyacaksınız. bir de lpg yi kapatıp dinleyin, aradaki farkı anlarsınız. bu denemeyi benzindeyken yapın bakalım aynı ses gelecek mi.
Geliyor hocam, paylaştığım video da benzinde çekildi

Herkese iyi günler,
Aracım 2020 model Eco Elegance, 9400 km'de. Bugün trafikteyken müziğin sesini kapattığımda fark ettiğim ön taraftan gelen bir zırıltı/gıcırtı sesi duydum. Hareket halindeyken ara hızlanmalarda veya vites n'deyken gaza basınca gelmiyor fakat kalkış anında gaza basınca duyuyorum bu sesi. Ön taraftan duyuyorum ve kabin içinden gelmediğine emin gibiyim. Motorla ya da alt takımla mı ilgilidir, daha önce başına gelmiş olan ya da fikri olan var ise şimdiden teşekkürler...
Merhaba. Aynı ses yaklaşık 1 aydır bende de mevcut. İlk kalkışta ve ani hızlanmalarda gacırtı geliyor. Kapı gıcırdaması gibi bir ses. Çok dikkat ettiğimde sağ taraftan geldiğini farkettim. Muhtemelen amortisör takozu gibi birşey olabilir düşüncesindeyim. Bu ay içinde 50k bakımına gittiğimde göstereceğim. Sizi haberdar ederim. Kazasız belasız sürüşler dilerim

Aracınız
Civic FC5 2020
Arkadaşlar tekrar merhaba,
Konu başlığını açtıktan birkaç gün sonra aracı yetkili servise gösterdim ve test sürüşüne çıkan usta klima borusundan geldiğini söyledi. Ardından klima borusuna izolasyon yaptıklarını belirttiler ve yaklaşık 1 aydır ses kesilmişti. Fakat son günlerde aynı ses tekrar başladı. İşlerimi ayarlayana kadar servise de gidemiyorum şu süreçte fakat merak ettiğim konu şu: 1 ay gibi kısa bir sürede ses neden tekrar başlamış olabilir? Yapılan izolasyonun işçiliğinden mi yoksa problem başka bir sebepten mi kaynaklanmaktadır?

Merhaba. En son 50k bakımında göstereceğimi söylemiştim. Bakımda belirttim. Lpg tesisatının borularından kaynaklandığını,ve basit bir şekilde çözdüklerini söylediler. Gerçekten de ses kesildi. Sebep bana ilginç geldi ama sonuç olarak çözüldü. Umarım sizlere de yardımcı olur

Geri