Civic FC5 Kaputta dalgalanma

Selam arkadaslar. 2017 civic rs sahibiyim. Aracimin 10000 bakimini yaptirdiktan sonra ilk defa 150 km/h uzeri hiza ciktim. On kaputum yerinden firlayacakmis gibi sallanmaya basladi hizimi dusurup otoban kenarina cekerek kaputum acikmi diye kontrol ettim sorun yoktu. Tekrar ayni sekilde hizlandim 160 a gelince tekrar kaputumda kopacakmis gibi sallanmaya basladi camurluk aralari sanki parmak boslugunda aciliyordu. Boyle bir durumla karsilasan oldumu. Olduysa cozum nedir. Simdiden tesekkurler.

SM-N950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Ad Soyad
Gökhan Bakkal
Aracınız
Civic FC5 2017
Bundan önceki araçlarım volkswagen ve volvo olmuştu ilk defa honda aldım aracı çok severek beğenerek aldım ama bu kadar ince olması normalmi ailece biniyoruz sonuçta

SM-N960F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.
Yolcu güvenliği aracın aldığı hasara bakılarak ölçülemez.
Mesela herhangi bir kazada araca bakarsınız pert olmuştur ama yolcular içerisinden burnu kanamadan çıkar.
Demek istediğim dışarıdan bakınca bu arabada ne dandikmiş her tarafı dağıldı tarafında olunmaması.

Mesela geçenlerde aşağıdaki videoyu izlemiştim. Adamlar teste soktukları aracı fuara getirip sergilemişler ve anlatıyor; önden kaza anında alınan darbe ile oluşan enerji yolcu kabini yerine şasinin önünden en arkasına kadar aktarılıyor ve bu sayede yolculara güvenli bir ortam sağlanıyor.

Aracınız
Eskiden arabalari kaya gibi yaparlardi ama ölumlu kaza orani daha yuksekti. Kaza aninda tum enerjiyi kokpite iletirdi cunku bu arabalar.

Daha sonralari ufak sayilabilecek bir kazada bile araba neredeyse perte cikacak bir hale geliyor fakat kabin icindeki yolcular korunmus oluyor.

Cana gelecegine mala gelsin prensibine gecildi yani :)

Aracınız
Civic FB7 2013
Bundan önceki araçlarım volkswagen ve volvo olmuştu ilk defa honda aldım aracı çok severek beğenerek aldım ama bu kadar ince olması normalmi ailece biniyoruz sonuçta

Kaportanın çok sağlam olması bir kaza anında içinden sağ çıkacağınız anlamına gelmiyor eğer öyle olsaydı eski model/üretim otomobiller daha çok satardı tam tersi eski / yeni üretim çarpışma testlerinde görüldü ki eski üretim araçlar çok daha ölümcül hasarlar aldılar bu test Toyota markası ile yapıldı yani düşünülenin aksine eski üretim kaportasına vurduğunuzda kalın hissi veren ve dahi kaya gibi sağlam demir tamponları olan araçlar kaza anında hiç de güvenli değiller hem dışarıdakiler hem de içeridekiler icin. Yeni nesil araçlarda kaza anında dışarıdakiler de düşünülmüş yani birisine çarptığınızda daha az hasar alması planlanmış o nedenle materyallerde değişikliğe gidilmiş demir yerine plastik tamponlar çarpışma şiddetini sönümleme vesaire durumları fakat tüm bunlar yapılırken şase güçlendirilmiş yani aracin iskeleti daha sağlam dışı biraz daha esnek diye düşünün. Tüm bunlardan dalgalanmayı savunduğum düşünülmesin vaktiyle yeterince eleştirdik firmayı üretim hatası yapılacak birşey yok turbo olan modellerde yok bu sorun atmosferiklerde var sadece.

Aracınız
Civic FB7 2013
Mesela herhangi bir kazada araca bakarsınız pert olmuştur ama yolcular içerisinden burnu kanamadan çıkar.
Demek istediğim dışarıdan bakınca bu arabada ne dandikmiş her tarafı dağıldı tarafında olunmaması.

Mesela geçenlerde aşağıdaki videoyu izlemiştim. Adamlar teste soktukları aracı fuara getirip sergilemişler ve anlatıyor; önden kaza anında alınan darbe ile oluşan enerji yolcu kabini yerine şasinin önünden en arkasına kadar aktarılıyor ve bu sayede yolculara güvenli bir ortam sağlanıyor.

Diğer firmalar mankenlerle satış yapayım derdinde iken Honda nın bu videodaki yaklaşımı mertlik bence

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Kaput konusunda bir sürü teknik detay vardır tabiki insanlar onu o şekilde üretirken kaza anında hemen katlanması esnemesi alınan darbenin içeri verilmesini engellemek için yapmıştır. Normalde istese çelikten yapar ama bu sefer öndeki direk darbe içeri verecek konsolu göğüs kısmını direk şoförün üzerine baskı yapacak bu şekilde sıkışma ezilme vs durumları gerçekleşecek. Bazen o şekilde ince olması katlanıp darbenin dağılmasını sağlıyor yani sonuçta güvenlik sadece kaputtan ibaret değil çok takılmayın bu sallanma konusuna.

m2hamid

0
Yönetici
Ad Soyad
M2Hamid
Aracınız
Civic FD6 2010

Evet harika bir video koymuşsunuz, hafızamı biraz tazelettiniz :)
2013 yılında Civic FB7 o zamanki yeni olan "SMALL OVERLAP" testinden "GOOD" puanı alıyor ve yaşam kabini çok iyi koruyordu (y)
Evdekilere sıfır 2013 Civic aldırmama neden olan etkenlerden biri de buydu :)
2013 yılı dün gibi geliyor ama üstünden 6 yıl geçmiş, yaşlanmışım haberim yok :p

Aynı dönemki benzer fiyat birimindeki araçların "SMALL OVERLAP" görüntüleri.
Focus
Corolla
Elantra
2013'ün gözdelerinden ix35
https://www.youtube.com/watch?v=6s0Oq2SPu48

Aracınız
Civic FK7 HB 2017
kaput dalgalanma mevzusu sac kalınlığından araba sağlamlığı mevzusuna kadar gelmiş:) oldukça gülünç:) şimdiye kadar kaporta sertliğini kafaya hiç takmadım geçen gün bahçedeki kediler benim arabanın kaputun üzerinde geziyordu kedi kaputa bastıkça plonk plonk ses geliyor kaput sacı esneyip içeri girip çıkıyordu. Sıkıntı yok ağırlık merkezini aşağı çekmek için yukarıda kalan parçalar hafif yapılmış tavan kaput falan hafif ince, ama yolcu bölmesi ve şasi çok sert yapıda geçen gün kapı içindeki marşpiye kenarına dizimi vurdum epey acıdı:)

1400 kg ağırlığı zorla yakalamışlar zaten, kaput kapı tavan inceymiş hiç dert etmiyorum bu yüzden. İşin güzel tarafı tamiri kolay.

Aracınız
Civic FC5 2018
Merhaba sol ön camın yavaş kapanması bendede var bakıma girdiniz mi yaptıklarmı bu sayımlarınızı
2018 dizel elegans var bendede aynı sorun otobanda 130 dan sonra kaputun sallanmasını görünce sağa çektim kontrol ettim ama saglam duruyordu acaba çamurluk altındaki boşluklardan mı yapıyor oraları kapatan plasyikler var taksak düzelirmi fb7 de böyle birşey yoktu 10 bin bakımda düzeltilecek hataları yazıyorum inşallah problem çıkartmazlar
1.kaput dalgalanması
2.şöför camının yavaş kapanması
3. Taktıkları aksesuarların bantlardan atması
4.multimedyanın takılı kalması
5.arka rüzgarlıgın renk farkı
6.tampondaki extra takılan parçaların açıklıkları
Daha ne çıkacak bilmiyorum araç 3 binde

SM-N950F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Civic FC5 2019
Ayni sorun bende de var ama arkadaşın yazdigi gibi 180 200 arası yada çok rüzgarlı havada 140 150 arası oluyordu servise söyledim ayarladik dediler ama rüzgarlı havalarda hala oluyor dalgalanma yapacak bizi yok Honda Türkiye te söyledim servise yönlendirme yaptı oda yaptık dedi ama pek olmadı yapacak bizi yok o hızlara çok çıkmam zaten her ne kadar araç rs olsa da çok hızlı görmemeye çalışıyorum çöl çocuk olunca tek Allah ne verdiyse

POCOPHONE F1 cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Geri