Kararsizim lpg konusunda fikriniz nedir ?

Selamlar herkese iyi günler . Evimle işim arası 500 metre araç otoparktan çıkmıyor. Keza son 20 gündür(aracı aldığımdan beri ) 240 km yapmışım. Senede max 10bin yapacam gibi duruyor. Kimi arkadaş diyor az kullanıyosun gerek yok.Kimisi diyo 1 sene de zaten amorti ediyor.Sizden de fikir almak isterim ne yapayım sizce ?

Trust

0
Aracınız
500 metrede lpg zaten devreye girmez taktırmayin. Bu km de 1 yılda amorti edemezsiniz zaten 500 m gidiyorsunuz lpg yakmayacak benzin yakacaksiniz uzun lafın kısası ekonomi zaten yapamayacaksiniz.

Aracınız
Azami yıllık km'niz 10 bin üzerinden kaba bir hesap yaparsak:

100 km'de ort. 7 lt benzin ve 8 lt. LPG kullanıldığını varsayarsak 100 km değerleriniz benzin için 7 * 4.35 = 30.45 TL ve LPG için 8 * 2.2 17.6 TL olur, bunu yıl üzerinden hesaplayınca da 3045 TL ve 1760 TL rakamlarını buluruz. Kullanım değerleriniz ve bulunduğunuz ildeki pompa fiyatlarını esas alarak size uygun hesabı tam olarak çıkartabilirsiniz, ama her halükarda 10 bin km için bin liranın üzerinde bir fark olacaktır. Eğer on bini bulmam diyorsanız bence gerek yok.

500 metrede lpg zaten devreye girmez taktırmayin. Bu km de 1 yılda amorti edemezsiniz zaten 500 m gidiyorsunuz lpg yakmayacak benzin yakacaksiniz uzun lafın kısası ekonomi zaten yapamayacaksiniz.

Hocam okula yürüyerek gidip geliom zaten. iş dışında kullanım bu. Yılda 4 kez 500 km memleket yolu var zaten fix işe giderken zaten otoparkta kalıyor

Azami yıllık km'niz 10 bin üzerinden kaba bir hesap yaparsak:

100 km'de ort. 7 lt benzin ve 8 lt. LPG kullanıldığını varsayarsak 100 km değerleriniz benzin için 7 * 4.35 = 30.45 TL ve LPG için 8 * 2.2 17.6 TL olur, bunu yıl üzerinden hesaplayınca da 3045 TL ve 1760 TL rakamlarını buluruz. Kullanım değerleriniz ve bulunduğunuz ildeki pompa fiyatlarını esas alarak size uygun hesabı tam olarak çıkartabilirsiniz, ama her halükarda 10 bin km için bin liranın üzerinde bir fark olacaktır. Eğer on bini bulmam diyorsanız bence gerek yok.

sadece şehir içi endeksine göre tüketim 13 lt görünüyor şuan için

Hocam bende kasimda aldim araci 2800 oldu 4 ayda. Yilda 8 bini zor gecerim heralde. Bende sizin gibi cok aradayim ama simdilik dayaniyorum bakalim.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bende yaziyorum her aldigimda bakalim yilda ne kadar fiyat cikacak.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aracınız
yaşadığınız şehir sıcak iklime sahipse lpg erken devreye girer, daha az yakar; soğuksa hem geç devreye girer, hem de daha fazla tüketir. (klima faktörü var burada da gerçi)
araç uzun mesafeleri seviyor, uzun mesafede 16-17 krş gördüm, kısa mesafede (şehir içi dur-kalk) lpg benzin arası fark fazla yok.
haftalık veya aylık km veya tüketim hesaplayın oradan yıllık tüketiminizi bulun. garanti bozulacak bunu da düşünün. son kararı siz vereceksiniz.

ben 2 ayda 4k ya yakın km yaptım, fazla gezmedim, yaz gelsin hem tatile çıkarım hem de sahil gezmeleri artar. sonuçta bana lpg mantıklı. siz de kendi durumunuzu tartıp +/- değerlendirin.

UK61

0
Yönetici
Ad Soyad
Uğur
Aracınız
Civic FK7 HB 2017
Hocam bence arabayı satın güzel bir bisiklet alın. Onunla işe gider gelirsiniz. Memlekete de artık otobüsle gidersiniz:)
Şaka bir yana bence taktırmayın lpg. Fazla kullanmıyorsunuz uzun yol yapıp sürekli kullansanız mantıklı .

Geri