Kasisten geçerken sağ ön amortisör tarafından gelen tak sesi

Ad Soyad
Ozan kıvrak
Aracınız
Civic FE1 2021
Arkadaşlar merhabalar . 2022 eco elegance civic sahibiyim . Başlıkta belirttiğim gibi kasislerden geçerken veya hafif çukurlardan geçerken metale vurma sesi gibi bir ses geliyor. Darbe emişi anlamında bir sıkıntı sezmedim ama bazen direksiyonda belirttiğim ses gelince çok hafif titreşim hissediyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Servise götürdüm ne yazık ki çözemediler.
Başına gelen veyahut fikri olan arkadaşlar var ise fikirlerini ve tecrübelerini yazarlarsa çok memnun olurum. Sürüşe etkisi olmasa da o sesi duymak hissiyat anlamında çok kötü.
Şimdiden teşekkür ediyorum. Umarım çözüme birlikte ulaşırız

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

gmb

Ad Soyad
Güray B.
Aracınız
Civic FE1 2021
benzer ses bende de var, 10k bakımına gireceğim bakımda bunu dile getireceğim. Tahminim alt takım veya amortisör kulesini yağlayacaklar ve geçecek.

Ugr60

0
Aynı durumu ben 2 aydır yaşıyordum servise gittim randevu alıp gelin sökelim işi uzun dedi sabah gelirseniz akşama kadar sürer vs dedi sanayide birkaç yere gittim önemsemediler en son arkadaşla evin önünde kaputu açtım şunu bi sallayalım dedim araç esnedikçe sağ ön amortisör kulesinin olduğu iç kısımda yukarı doğru çıkan bir demir ucu var sesin net oradan geldiğini anladık. Oraya ilk önce motor yağ çubuğundan 2 damla yağ akıttım ses direk geçti ardından WD40 o kısımdan aşağıya doğru gidecek şekilde sıktık şuan sıfır ses. Direk kesildi. Anlatmanıza göre ses aynı , sorun aynı. Bu kısmı kontrol etmenizi öneririm.

Farklı mekanlarda benzer hiçlikler..

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Fc5 lerde de var, hatta önceki kasalarda bile olduğunu bizzat yetkili servis çalışanından duydum. Kroniklerden maalesef ve çözümü varmış, ben henüz hallettirmedim.

Aracınız
Civic FK7 HB 2020
Merhaba, ben de 2020 FK7 ile sol önde aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Aracı sallayarak veya herhangi bir kasiste durumu asla tekrarlayamıyorum.
Servise başvurduğumda baktık, test sürüşü yaptık bulamadık dediler. Bugüne kadar yalnızca tek atlatmada denk geldiğinden çok da üstüne gitmedim konunun. Çözüm güzergahımı değiştirmek oldu.
Servisten bir sonuç çıkarsa yazabilir misiniz? Duruma göre ben de tekrar servise başvurayım.

Ad Soyad
Ozan kıvrak
Aracınız
Civic FE1 2021
Birkaç gün giremedim foruma ondan dolayı hemen yazamadım arkadaşlar.

@Fa06 mutlaka haberdar ederim tabiki
@Ugr60 bunu bir deneyeyim bugün teşekkürler tavsiye için inşallah düzelir.
@Hezarfen34 dostum arabayı lifte kaldırdılar ilk gittiğimde vidaların bazen Torku yetmiyor deyip sıktılar alt yakımı salladılar akslarda birşey yok gibiydi. Ben açıkçası z rotlardan şüpheleniyorum.
@gmb benden önce servise girerseniz bu konuya yazarsanız çok memnun oluruz

Benim görüşüm mutlaka bir parça değişecek şüphelendiğim yer z rotları çünkü özellikle diyelim direksiyonu sağa çevirdiğinizde bu ses daha sık gelmeye başlıyor. İnşallah kış gelmeden götüreceğim servise.
Ama tabi başına gelmiş başka arkadaşlar var ise çözümlerini yazarlarsa çok memnum oluruz.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
30bin bakımına gittiğimde bu sorunu dile getirdim, ustayla test sürüşüne çıktık, bir iki kasisten yumuşak geçti ve ses gelmedi, dedim frensiz geç, en çok 25 km hızla geçti ve KÜT diye ses geldi.
Ustanın dediği, “Mercedes’le böyle geçsek ondan da ses gelir, bu ses normal” Dedim usta etme eyleme, ben merso da dahil bir çok araç kullandım normal falan değil, sağ taraf vuruyor işte resmen, yok normalmiş falan da filan, neyse zorla tamam açtığımızda bakalım dediler, sonuç; hesapta baktılar ama bir değişiklik yok!
Servis; Mutluhan.
Bal gibi de sorun var ama yok yaptıramadık, ne yapacağız şimdi siz söyleyin.

30bin bakımına gittiğimde bu sorunu dile getirdim, ustayla test sürüşüne çıktık, bir iki kasisten yumuşak geçti ve ses gelmedi, dedim frensiz geç, en çok 25 km hızla geçti ve KÜT diye ses geldi.
Ustanın dediği, “Mercedes’le böyle geçsek ondan da ses gelir, bu ses normal” Dedim usta etme eyleme, ben merso da dahil bir çok araç kullandım normal falan değil, sağ taraf vuruyor işte resmen, yok normalmiş falan da filan, neyse zorla tamam açtığımızda bakalım dediler, sonuç; hesapta baktılar ama bir değişiklik yok!
Servis; Mutluhan.
Bal gibi de sorun var ama yok yaptıramadık, ne yapacağız şimdi siz söyleyin.

Sorun ne çıktı aynı sorun bende var fc5 de sol taraftan geliyor

Sağ dan da aşırı titriyor araç
Ustamın dediği amortisör lerin mefta olmaya başlamış

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

WolfRaM

Özel Üye
Aracınız
Civic FC5 2019
Sorun ne çıktı aynı sorun bende var fc5 de sol taraftan geliyor

Sağ dan da aşırı titriyor araç
Ustamın dediği amortisör lerin mefta olmaya başlamış

SM-A715F cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Sorun yokmuş işte sözüm ona ustaya (!) göre.
Sorun tespit edilmemiştir yazıp gönderdiler. Şaka gibi.
Bu sorun amortisör falan değil eminim, aldığım günden beri var zaten, sadece ihmal ettim üzerine gitmemiştim, bir de bir tanıdık eski Honda ustasından kronik sorunlarından diye duyunca sallamıştım ama gitmişken sorduk işte, sonuç böyle maalesef.

Geri