Kış Lastiği, Zincir ve Kar Çorabı Hakkında

Aracınız
Herkese merhaba arkadaşlar

kasım ayı sonunda memlekete doğru bir yolculuk planım var (YOZGAT) güzergah burdur-afyon- ankara- yozgat malum kış koşulları var.
Ben Antalya da ikamet ettiğim için kar nedir buz nedir hiç bilmiyoruz bu nedenle de kışlık lastiğimiz yok tabiki
Yolculuk ne olacağı belli olmayacağından tedbirli olmak istiyorum. Öncelikli olarak bir kaç sorum var bilgili olan arkadaşlar paylaşırsa çok sevinirim
Kış lastiği almak istemiyorum çünkü bu durum çok istisna ve bir daha belki de hiç tekrarı olmayacak o yüzden bu öneriyi elerseniz sevinirim :)

1- Hususi araçlar için kış lastiği zorunlu mu ? atıyorum afyonda buzlanma var kış çorabı yada zincir takıp yola devam edebilirmiyim.(Ticari araçlar için 1 aralık itibariyle kışlık lastik zorunlu olacak ama hususilerde bu durum varmı)
2- Zincir araca zarar verir mi ? Bildiğim kadarıyla sadece çekiş lastiklerine takılıyor diğer lastiklere takmak gerekir mi faydası zararı nedir ?
3- Bu kış çorapları nedir işe yarar mı ?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.

Aracınız
Malum, Doğu Anadolu bölgesinde yaşadığım için kar nedir buz nedir çok iyi bilirim. Nacizane tavsiyelerim olacak, bu tavsiyelerim tamamen güvenli yolculuk odaklı ve kendim üzerinden anlatılacaktır. Ben ailemle yolculuk yaparım (tek başıma değil) hal böyleyken de yakıt gibi değerler gözüme gelmez. Kar lastiği sadece karlı zeminde kullanılır gibi bir algınız olmasın. Hava sıcaklığının 7 derece ve altında olması halinde yazlık lastiklerin hamuru bu sıcaklıklara ayak uyduramamaktadır. Yani, lastiklerinizin markası modeli üretimi ne olursa olsun yazlık lastiklerle yol almanız büyük risk. Kar yağmasa bile aracı kullandığım saat dilimi arasında hava 7 derecenin altına düşünce 4 adet kışlık lastiklerimi takarım. Riske girmeye değmez. Aldığınız risk önce can sonra mal, unutmayın.

Zincir kullanımına gelince, amacı aracın ilerlemeyip patinaja kaldığı yerlerde aracın düşük hızlarda aşılması gereken zorlu yeri aşmak için kullanılır, araç zincirsiz ilerlemeye başladığında tekrar geri sökülür. Biraz daha açarsam eğer, kar kalınlığı yüksekse veya yerde buzlanma varsa ve rampa çıkacaksanız, zincirinizi sarmak zorundasınız. Rampa çıkıldıktan sonra geri toplarsınız. Devam etmeye kalkarsanız zinciriniz kırılır ve davlumbaza hasar verir.

Çorap hakkında bir fikrim yok. Kullanmadığım için bilmiyorum. Kış mevsiminde zorlu geçitleri geçerek Erzurum 'a ulaşmak zorunda kaldığım yolculuklar yaptım. Yeri geldi bıçak vurulmamış yollarda ilerledim yeri geldi kış günü asfalt zeminde ilerledim. Tek kurtarıcım daima kar tipi kaliteli lastiklerim oldu.

Resimlere yaklaşınca çamurluklardaki buz tabakalarını görebilirsiniz. Tahmin edin ki nerelerden geldim. Çok şükür bir defa bile başım ağrımadı. Son sözüm ise ne kendi canınızı ne sevdiklerinizin canını ne de binbir emekle aldığımız mallarımızı riske atmayın, ikinci el, raf ömrü geçmemiş 4 adet kışlık lastik alıp bagajınızda 1 takım zincir bulundurun ve yolculuğunuzun keyfini sürün. Yoldur bu neyin ne olacağı belli olmaz, tedbir bizden takdir Allah 'tan.

Aracınız
Cevabınız ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim hepsi benim için çok değerli bende sizin gibi yolda asla riski sevmem zaten eğer hava şartları kötüye giderse aracımla değil otobüs vs ile gitmeyi düşünüyorum

NoFeaR

0
Ad Soyad
Turgut
Aracınız
Civic FC5 2016
[MENTION=785]Martenzit61[/MENTION] Hocam eline sağlık çok güzel açıklamışsın :eek:k:
[MENTION=2667]muhsin6607[/MENTION] Hocam bende sizin gibiyim İzmir de hiç kar görmüyoruz :)

Aracınız
[MENTION=2667]muhsin6607[/MENTION] geçen yıl şubat ayında emirdağda başıma gelmeyen kalmamıştı,zincir felan hikaye kaldıki karı geçtim buz tutan yolda zincir işlemiyor,işte kar lastiğinin etkisi ozaman ortaya çıkıyor.sonuçta [MENTION=3]NoFeaR[/MENTION] hocamın dediği gibi biz izmirde kar kış görmediğimiz için perişan olduk:) tedbirli olmakta fayda var

Malum, Doğu Anadolu bölgesinde yaşadığım için kar nedir buz nedir çok iyi bilirim. Nacizane tavsiyelerim olacak, bu tavsiyelerim tamamen güvenli yolculuk odaklı ve kendim üzerinden anlatılacaktır. Ben ailemle yolculuk yaparım (tek başıma değil) hal böyleyken de yakıt gibi değerler gözüme gelmez. Kar lastiği sadece karlı zeminde kullanılır gibi bir algınız olmasın. Hava sıcaklığının 7 derece ve altında olması halinde yazlık lastiklerin hamuru bu sıcaklıklara ayak uyduramamaktadır. Yani, lastiklerinizin markası modeli üretimi ne olursa olsun yazlık lastiklerle yol almanız büyük risk. Kar yağmasa bile aracı kullandığım saat dilimi arasında hava 7 derecenin altına düşünce 4 adet kışlık lastiklerimi takarım. Riske girmeye değmez. Aldığınız risk önce can sonra mal, unutmayın.

Zincir kullanımına gelince, amacı aracın ilerlemeyip patinaja kaldığı yerlerde aracın düşük hızlarda aşılması gereken zorlu yeri aşmak için kullanılır, araç zincirsiz ilerlemeye başladığında tekrar geri sökülür. Biraz daha açarsam eğer, kar kalınlığı yüksekse veya yerde buzlanma varsa ve rampa çıkacaksanız, zincirinizi sarmak zorundasınız. Rampa çıkıldıktan sonra geri toplarsınız. Devam etmeye kalkarsanız zinciriniz kırılır ve davlumbaza hasar verir.

Çorap hakkında bir fikrim yok. Kullanmadığım için bilmiyorum. Kış mevsiminde zorlu geçitleri geçerek Erzurum 'a ulaşmak zorunda kaldığım yolculuklar yaptım. Yeri geldi bıçak vurulmamış yollarda ilerledim yeri geldi kış günü asfalt zeminde ilerledim. Tek kurtarıcım daima kar tipi kaliteli lastiklerim oldu.

Resimlere yaklaşınca çamurluklardaki buz tabakalarını görebilirsiniz. Tahmin edin ki nerelerden geldim. Çok şükür bir defa bile başım ağrımadı. Son sözüm ise ne kendi canınızı ne sevdiklerinizin canını ne de binbir emekle aldığımız mallarımızı riske atmayın, ikinci el, raf ömrü geçmemiş 4 adet kışlık lastik alıp bagajınızda 1 takım zincir bulundurun ve yolculuğunuzun keyfini sürün. Yoldur bu neyin ne olacağı belli olmaz, tedbir bizden takdir Allah 'tan.
İyi bir özet olmuş. Karda da başka güzelsin honda

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
[MENTION=2667]muhsin6607[/MENTION] slm muhsin hocam . Arkadaşlar geneli yazmış. Biz genelde şehir içinde olduğumuz için Ankara'da bir sıkıntı yok şimdilik. Ama önümüzdeki hafta içinde sıcaklıklar eksilere düşecek. Merkezde böyle iken geçeceğin yüksek rakımlı yerlerde durum daha vahim olacaktır. Benim ilkem şudur en kötü kış lastiği en iyi yaz lastiğinden iyidir. Ortalama 12 saat yolculuk yapacağın için antalyadan çıktığın anda maksimum sıcaklığı ciddi olarak 4 derece göreceksin onu da sabah 6 da evden çıkarsan.

aşağıdaki adresten güzergaha ve saate göre sıcaklık görebiliyorsun hocam. Benim şahsi fikrim yazlıklarla çıkmaman. Zorunlu mu noktasına gelirsek ticari haraçlar hariç öyle bir zorunluluk yok. Ancak valilik kararı ile şehir sınırlarıyla alakalı yaptırım oluyor. Güzergahında öyle bir kararname çıkmasını sağlayacak il yok.

şimdiden iyi yolculuklar.

http://www.mgm.gov.tr/tahmin/karayollari-tahmin-sistemi.aspx

Aracınız
[MENTION=964]maksu[/MENTION] kardeşim selam nasılsın
Tavsiyelerin icin çok teşekkür ederim malum Antalya olduğu icin kıs lastiği bulmakta zor yanı ikinci el anlamın da tedbirli ve şakın gidersek sıkıntı olmaz gibi görünüyor ama yinede risk var tabi gitmeden önceki hafta hava durumuna bakıp ona göre karar vermek lazım zaten ben gündüz yolculuğu düşünüyorum sabah erkenden cikip hava kararmadan varmak niyetim bakalım hayırlısı

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

maksu

0
Yönetici
Aracınız
Honda CRV
[MENTION=964]maksu[/MENTION] kardeşim selam nasılsın
Tavsiyelerin icin çok teşekkür ederim malum Antalya olduğu icin kıs lastiği bulmakta zor yanı ikinci el anlamın da tedbirli ve şakın gidersek sıkıntı olmaz gibi görünüyor ama yinede risk var tabi gitmeden önceki hafta hava durumuna bakıp ona göre karar vermek lazım zaten ben gündüz yolculuğu düşünüyorum sabah erkenden cikip hava kararmadan varmak niyetim bakalım hayırlısı

Eyvallah muhsin hocam şükür devam. Olur da bir ihtiyaç hissedersen ara yardımcı oluruz. İstersen konaklamalı da misafir edebilirim. Yolun %98 i sıkıntısız zaten. Bizim bu saydığımız şeyler %2 lik yol için.

Aracınız
[MENTION=964]maksu[/MENTION] kardeşim Allah razı olsun senin düşünüp söylemen bile yeter emin ol evine gelip kalmış gibi oldum su anda
Ayni duygular senin içinde geçerli biliyorsun

Geri