Civic FC5 Kışın Araç Yıkamak

Ad Soyad
Hakan Şanlı
Aracınız
Civic FC5 2018
Değerli Honda severler. Malum kışın en soğuk dönemlerinin içindeyiz. Ankara gibi karasal iklimlerde gündüz sıcaklıklar 10 dereceyi bulsa da gece -5 derecelere düşüyor. Gün içinde aracı yıkatmamız sonrasında gece buzlanma nedeniyle kapı fitilleri gibi yerlerde sorunlara neden olur mu? Ya da aracın başka aksamlarına kışın araç yıkamanın ne gibi zararları vardır?

iPhone cihazından CivicTR mobile app kullanılarak gönderildi.

Aracınız
Araba yıkamak her ne kadar yaz aktivitesi gibi görünsede aslında kışın yıkanmaya daha çok ihtiyacı vardır bir arabanın.
Özellikle yağmurdan sonra ve karlı buzlu yerlerden geçtikten sonra.

Kışın yollara dökülen solüsyon ve tuz arabayı mahveder. Kapalı bir garaj yoksa işiniz daha zor. Kapı aralarının ve çamurluk ağızlarını silmeyi adla unutmayın.

Aracınız
Civic FC5 2020
Kışın çok fazla yıkanması taraftarı değilim ancak kar, buz vb. nedenlerle, tuzlanmış solüsyon vb. malzemeler dökülmüş yollarda kullanımdan sonra yıkamakta fayda var.

Aracınız
Civic FB7 2014
Merhaba eğer öyle çok kar yağışı ve yolu sürekli tuzlanan olan bir sehirde degilseniz sadece yağmur ve toz oluyorsa 3 haftada bir yeterli gibi.
Gelelim nelere dikkkat edilmeli mesela uzun kullanımdan sonra yıkama esnasında sakın ama sakın disklere su vurmayın çünkü kullanımdan dolayı ısınmış parçaya
su vurdugunuzda el freni o bölgeyi yapıştırıcı gibi tutuyor ve aracı tekrar hareket ettirmek istediginizde disk yüzeyine hasar verebiliyor ve arka görüş kamerası asla ama
asla direkt olarak bu bölümü su tutmayın içine mutlaka su giriyor.

Ad Soyad
Hakan Şanlı
Aracınız
Civic FC5 2018
Peki sorumu şöyle genişletirsem: Arabanın bir kaç ay soğuk nedeniyle yıkanmamasının araç boyasına ciddi bir zararı olur mu?
Yani soğuk havalarda aracı yıkamak mı yoksa uzun süre aracı yıkamamak mı daha zararlıdır?

Ad Soyad
Onur T.
Aracınız
Civic FK7 HB 2018
kapı ve sanruf fitillerinize wurth silikon sprey uygulayın hem fitillerin çatlamasını engeller hemde kapının yapısmasını

Ad Soyad
Hakan Şanlı
Aracınız
Civic FC5 2018
Açıkçası ilk akla araçtaki fitiller geliyor ama diğer aksamlarında ıslak kalması sorun oluşturur diye düşünüyorum.
Bu durumda aracı uzun süreli yıkamamanın olumsuzluğu var mı onu merak ettim. En azından aşırı soğuk dönemlerde yıkamamak kastettiğim

Ad Soyad
Hakan Şanlı
Aracınız
Civic FC5 2018
Bu konuda tecrübeli veya bilgisi olan arkadaş yok galiba. Naçizane benim fikrim aracın soğukta yıkanmasının araca kirli kalmasından daha çok zarar vereceği

atk

Aracınız
Civic FC5 2019
Yaklaşık 1.5-2 aydır arabayı yıkamıyordum. Arabanın rengi değişmişti neredeyse. Dün hava güneşliydi. Dedim, yıkayayım. Ayrıntılı temizlik yapmadım. Ama kapı aralarını, bagajı falan iyice kuruttum. Sabaha kadar ayaz olmuş. Kapılarda, kilitlerde ve çalıştırmada sorun olmadı. Tek sorun bugün karla karışık yağmur yağdı araba yine kirlendi 😁

Bir de şu var: Arabayı uzun süre yıkamazsan oluşan kirleri çıkarmakta zorlanıyorsun. Bence Soğuk havalarda yapılması gereken, kapalı bir alanı olan güvenilir bir oto yıkamacı bulmak.

Geri